Sąkieły Małe

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Sąkieły Małe

Sąkieły Małe. Mogiła rosyjskich żołnierzy. Fot. Adler7. Źródło: www.rowery.olsztyn.pl [29.07.2013]
Sąkieły Małe. Mogiła rosyjskich żołnierzy. Fot. Adler7. Źródło: www.rowery.olsztyn.pl [29.07.2013]
Rodzaj miejscowości wieś sołecka
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat węgorzewski
Gmina Budry
Liczba ludności (2010) 43
Strefa numeracyjna (+48) 87
Kod pocztowy 11-606
Tablice rejestracyjne NWE
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Sąkieły Małe
Sąkieły Małe
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Sąkieły Małe
Sąkieły Małe
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}


Sąkieły Małe (niem. Klein Sunkeln) – wieś sołecka położona w województwie warmińsko–mazurskim, w powiecie węgorzewskim, w gminie Budry. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa suwalskiego. W 2010 roku wieś liczyła 43 mieszkańców. Funkcję sołtysa obecnie sprawuje Andrzej Kisielewski[1].

Położenie

Wieś położona jest w Krainie Węgorapy, będącej naturalnym przedłużeniem obniżenia Wielkich Jezior Mazurskich, nad Węgorapą, 20 km na północny wschód od Węgorzewa.

Dzieje miejscowości

Osada powstała prawdopodobnie w XIX wieku jako majątek szlachecki, który był odnotowywany do lat 30. XX wieku. Wieś należała do parafii ewangelickiej w Budrach. W latach 50. dawny obszar dworski należał do Państwowego Gospodarstwa Rolnego Węgorzewo jako "folwark". Zarówno w XIX, jak i XX wieku okolice wsi były w przeważającej części rolnicze; grunty orne, łąki i pastwiska dominują tu w dalszym ciągu.

Po II wojnie światowej dzieci ze wsi uczęszczały do szkoły w Sąkiełach Wielkich, założonej w 1950 roku; w połowie lat 60. składała się ona z ośmiu klas.

W 1968 roku w skład sołectwa Sąkieły Małe wchodziły wsie: Budziska Leśne, Janki, Łąki, Sąkieły Wielkie, Skalisze i Zabrost Wielki. Sąkieły Małe pozostały niewielką wsią; w początkach XXI wieku znajdowało się tu dziesięć gospodarstw domowych, w których mieszkały ogółem 42 osoby.

Zabytki

  • dawny cmentarz ewangelicki z XIX wieku, należący niegdyś do majątku; znajduje się na nim mogiła wojenna z okresu I wojny światowej, w której pochowanych jest czterech nieznanych żołnierzy armii rosyjskiej

Bibliografia

Białuński Grzegorz, Kolonizacja „Wielkiej Puszczy” (do 1568 roku) – starostwa piskie, ełckie, straduńskie, zelkowskie i węgoborskie (węgorzewskie), Olsztyn 2002.
Bank Danych Lokalnych GUS [29.07.2013]
Olsztyńska Strona Rowerowa [29.07.2013]

Przypisy

  1. Wrota Warmii i Mazur [30.08.2013]