Sara Piasecka

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Sara Piasecka

Imię i nazwisko Sara Piasecka
Data i miejsce urodzenia 4 lipca 1994 r., w Mrągowie
Dyscyplina żeglarstwo
Największy sukces złota medalistka mistrzostw świata

Sara Piasecka (ur. 4 lipca 1994 r. w Mrągowie) – jedna z najbardziej utytułowanych żeglarek młodego pokolenia, wielokrotna medalistka mistrzostw Europy i świata.

Przebieg kariery sportowej

Jest absolwentką szkoły mistrzostwa sportowego w Mrągowie, gdzie reprezentowała Bazę Mrągowo. Pochodzi z bardzo utytułowanej żeglarskiej rodziny. Rodzice – Małgorzata i Andrzej – byli świetnymi "deskarzami", brat Patryk jest czołowym polskim zawodnikiem klasy Laser. Od początku kariery Sara Piasecka była w elicie swoich grup wiekowych. Jest wielokrotną mistrzynią i medalistką mistrzostw Polski w klasie Optimist i Ice Opti, zdobywczynią Pucharu Polski. W tych klasach jest również medalistką mistrzostw Europy i świata. Z powodzeniem kontynuowała karierę na innych łodziach: jest złotą medalistką mistrzostw Europy w klasie Laser 4.7, medalistką w dwuosobowej klasie 29er (z Markiem Kalinowskim), zwyciężczynią prestiżowych regat Grand Premi Principat d’Andorra.

Była uczestniczką Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich w Singapurze (klasa Byte II). Obecnie jest studentką Uniwersytetu Gdańskiego na kierunku ekonomia, studiuje w okresie rekonwalescencji po ciężkiej kontuzji. Przez wiele lat była stypendystką Samorządu Wojewódzkiego.

Była wielokrotnie nagradzana za wybitne osiągnięcia sportowe w rodzinnym Mrągowie. Została wyróżniona przez marszałka województwa tytułem "Najlepszym z najlepszych" w kategorii "Sporty wodne".

Bibliografia

statystyki [14.12.2014]
kto.wm.pl [14.12.2014]
sport.wp.pl [14.12.2014]
extreme.banzaj.pl [14.12.2014]
gazetaolsztynska.pl [14.12.2014]
wama-sport.pl [14.12.2014]