Siemionki

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Siemionki

Rodzaj miejscowości Wieś sołecka
Państwo  Polska
Województwo Warmińsko-Mazurskie
Powiat giżycki
Gmina Wydminy
Strefa numeracyjna (+48) 87
Kod pocztowy 11-510
Tablice rejestracyjne NGI
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Siemionki
Siemionki
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Siemionki
Siemionki
Ziemia

Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:city }

Siemionki (niem. Schemionken, w latach 1938-1945 miejscowość nosiła nazwę Bergwalde) – wieś sołecka położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie giżyckim w gminie Wydminy. W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie suwalskim. Obecnie sołtysem wsi jest Mariusz Tadeusz Puchalski.[1]

Charakterystyka fizjograficzna

W powiecie giżyckim, występują gleby bielicowe, powstałe z gliny zwałowej. Są to przeważnie gleby lekkie i średnie. Zajmują znaczne obszary, głównie we wschodniej i północnej części powiatu. Rzadziej można spotkać na tych terenach gleby bielicowe ciężkie, powstałe z gliny zwałowej lub iłu. Obszary tych gleb występują w okolicach Szczepanek. Gleby bielicowe lekkie, średnie i ciężkie zaliczane są najczęściej do III-IV, a czasem do II klasy użytkowej.

Dzieje miejscowości

Wieś powstała w 1476 roku. W wyniku zarazy w latach 1709–1710 zmarło 41 ofiar. W 1539 roku Siemionki była to wolna wieś z 11 chłopami chełmińskimi. W 1719 roku gospodarzyli tu Jędrek Choganowski, Wojtek Jeromin, Marcin Choganowski, Jakub Gozdarski, Marcin Kuc, Piotr Lis, Wojtek Macio, Jakub Parchel i Jan Wegoborski. Wszyscy byli chłopami chełmińskimi. Szkołę założono w 1819 roku. W 1939 roku Siemionki liczyły 166 mieszkańców i zajmowały obszar 538 ha. Miały zabudowę zwartą. W 1970 roku mieszkało we wsi 175 osób w 27 budynkach mieszkalnych. Do Siemionek należało 36 gospodarstw o łącznej powierzchni 394 ha. Była również gajówka, klub, punkt biblioteczny, sala kinowa na 30 osób. Działały kółka rolnicze i spółka wodno-melioracyjna.

Ludzie związani z miejscowością

Jędrzej Choganowski
Wojciech Jeromin
Marcin Choganowski
Jakub Gozdarski
Marcin Kuc
Piotr Lis
Wojtek Macio
Jakub Parchel
Jan Wegoborski

Bibliografia

Siemionki, w: Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, t. 10, red. B. Chlebowski, Warszawa 1889.
Wakar Andrzej, Willan Tadeusz, Giżycko, z dziejów miasta i powiatu, Olsztyn 1996.

Przypisy

  1. http://bip.wydminy.pl/2/SOLECTWA/