Soplówka bukowa

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Soplówka bukowa

Hericium coralloides
(Scop.) Pers.
Owocnik soplówki bukowej. Fot. jasana. Źródło: Commons Wikimedia
Owocnik soplówki bukowej. Fot. jasana. Źródło: Commons Wikimedia
Systematyka
Królestwo grzyby
Gromada grzyby podstawkowe
Klasa pieczarniaki
Rząd gołąbkowce
Rodzina soplówkowate
Rodzaj soplówka
Gatunek Soplówka bukowa
Soplówka gałęzista

Soplówka bukowa (Hericium coralloides (Scop.) Pers.) – gatunek grzyba wielkoowocnikowego z rodziny soplówkowatych (Hericiaceae), rzędu gołąbkowców (Russulales).

Owocnik

Soplówka bukowa tworzy owocniki koralowato rozgałęzione, nieregularnie owalne, duże, wysokości 10–40 cm. U młodych okazów owocnik jest czystobiały, u starszych staje się kremowy, żółtawy do brązowawego. Posiada krótki trzon rozgałęziający się na gałązki osiągające w starszych okazach grubość 3 cm. Gałązki te porastane są równomiernie igiełkami i zakończone pęczkami miękkich, cienkich kolców o długości 1–2 cm. Miąższ zabarwiony jak owocnik, gąbczasty, bez szczególnego zapachu i smaku.

Rozmieszczenie i ekologia

Soplówka bukowa występuje w lasach liściastych. Owocniki tworzą się w czasie długiej, wilgotnej pogody na obumarłych, przewróconych lub złamanych pniach drzew liściastych, głównie buka i dębu, rzadziej na brzozie brodawkowatej i topoli osice. Często formuje imponujące rozmiarami grupy. Poza lasami spotykana bardzo rzadko. Preferuje siedliska wilgotne. Owocniki wytwarza od lata do jesieni.

W Polsce gatunek ten objęty jest ścisłą ochroną na mocy Rozporządzenia Ministra Środowiska z dn. 9 lipca 2004 r. Znajduje się na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski. Posiada status V – narażony na wyginięcie.

Na Warmii i Mazurach występuje w rezerwacie Niedźwiedzie Wielkie.

Wartość użytkowa

Młode owocniki są jadalne.

Ciekawostki

Do tego rodzaju należą jeszcze:

  • dość podobna soplówka jodłowa (Hericium flagellum)

Tworzy owocniki na drewnie jodły i świerku. Jej owocniki są bardziej zwarte, igiełki nie obrastają u niej równomiernie rozgałęzień, a tworzą pęczki jedynie na ich końcach. Ma także nieco dłuższe kolce (do 20 mm), wyraźnie zwieszone do dołu.

To bardzo rzadki gatunek, jej owocniki wyrastają na drewnie liściastym, są kuliste lub półkuliste, nierozgałęzione, z długimi kolcami (do 60 mm).

Zobacz też

grzyby.pl [21.04.2014]
obszary.natura2000.org.pl [21.04.2014]
pl.wikipedia.org, Soplówka bukowa [21.04.2014]

Bibliografia

Wojewoda Władysław, Ławrynowicz Maria, Red list of the macrofungi in Poland, [w:] Red lists of plants and fungi in Poland. Czerwona lista roślin i grzybów Polski, red. Zbigniew Mirek, Kazimierz Zarzycki, Władysław Wojewoda i Zbigniew Szeląg, Kraków 2006, s. 55-70.