Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Bartoszycach

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Bartoszycach

Budynek Ośrodka, źródło: SOSW Bartoszyce, 17.06.2014.
Budynek Ośrodka, źródło: SOSW Bartoszyce, 17.06.2014.
Data założenia: 1998 r.
Poziom szkoły: podstawowy, gimnazjalny, ponadgimnazjalny
Podtyp szkoły: szkoła specjalna
Adres: ul. Limanowskiego 9, 11-200 Bartoszyce
Patron: Kawalerzy Maltańscy

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Bartoszycach – placówka oświatowa w województwie warmińsko-mazurskim, w Bartoszycach. Dyrektorem Ośrodka jest mgr Marek Lidziński.

Cele i zadania

Głównym zadaniem Ośrodka jest przygotowanie wychowanków do samodzielnego udziału w życiu społecznym w integracji ze środowiskiem.

Działalność wychowawczo-dydaktyczna ośrodka

Ośrodek Szkolno-Wychowawczy przeznaczony jest dla dzieci, młodzieży i dorosłych w wieku od 7 do 24 lat z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, umiarkowanym i znacznym.

W Ośrodku funkcjonują:

  • Zasadnicza Szkoła Zawodowa,
  • Uzupełniające Liceum Ogólnokształcące,
  • Zespoły edukacyjno-terapeutyczne,
  • Internat, w tym grupy wychowawcze dla dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 24 lat,
  • Świetlica,
  • Biblioteka.

Kadra pedagogiczna

Wicedyrektorzy:

  • Alicja Agata Lemiesz
  • Ewa Rodziewicz.


Zespół edukacyjno-terapeutyczny:

  • Grażyna Antonik
  • Jolanta Bajno-Choba
  • Dorota Ciszowska
  • Mirosława Filipowicz
  • Iwona Jagiełło
  • Barbara Koronkiewicz
  • Sylwia Kubalska
  • Ewa Kowalska
  • Renata Kuzia
  • Małgorzata Łukaszewska
  • Sylwia Maksimowicz
  • Dorota Michałowska
  • Beata Słowikowska Beata
  • Alicja Sołodki.


Nauczyciele przedmiotowi:

  • biologia, chemia - Beata Piechowiak,
  • edukacja dla bezpieczeństwa, PO - Jarosław Puszko,
  • fizyka - Zbigniew Jabłoński,
  • historia, geografia - Zbigniew Sznytka,
  • informatyka, przedmioty zawodowe - Krzysztof Bartosiewicz,
  • j. angielski - Magdalena Błaszkiewicz, Ewa Żujewska,
  • j. niemiecki - Szymon Gałązka,
  • j. polski - Elżbieta Sznytka, Katarzyna Szurma,
  • matematyka - Beata Romanowska, Arkadiusz Stasiulewicz,
  • muzyka - Maria Czarna,
  • plastyka - Robert Juszczak, Ewa Rodziewicz,
  • przedmioty zawodowe - Wiesław Tarajko,
  • religia - Barbara Matuszewska Barbara, Wiesława Michałowska, Jolanta Siej, Stanisław Szymański,
  • technika, garncarstwo, stolarstwo - Mariusz Lemiesz,
  • wychowanie fizyczne - Wiesław Antonik, Tomasz Kragiel, Agata Peślak, Aneta Tarasewicz, Michał Zaremba.


Nauczanie indywidualne:

  • Żaneta Bagińska Żaneta,
  • Wioletta Habińska,
  • Dorota Lewandowska,
  • Agnieszka Skalska,
  • Anna Walczyk.


Rewalidacja:

  • Natalia Baur Natalia,
  • Joanna Cichomska,
  • Jolanta Dębiec,
  • Ewa Dowgiałło,
  • Julita Froń,
  • Monika Gronkiewicz,
  • Kinga Kojro,
  • Ewelina Krupińska,
  • Danuta Krysińska,
  • Zuzanna Kurach,
  • Krystyna Lidzińska,
  • Bogumiła Wojtasik,
  • Iwona Wojtkowska.


Kształcenie zintegrowane:

  • Joanna Jaworska,
  • Marta Kwilińska,
  • Marek Lidziński,
  • Anetta Stachurska,
  • Aleksandra Tarasewicz,

Internat:

  • Dominika Broniek Dominika,
  • Michał Choba,
  • Izabela Gaj-Dunowska,
  • Elżbieta Jóżwicka,
  • Katarzyna Klusek,
  • Aneta Mackiel,
  • Marta Matelska,
  • Henryk Romanowski,
  • Paweł Tarasewicz,
  • Piotr Tarasewicz,
  • Dorota Wysocka.


Świetlica:

  • Marta Kostrzewa,
  • Joanna Misiarz.


Biblioteka:

  • Beata Kozoń.

Osiągnięcia

Wychowankowie Ośrodka biorą udział w Olimpiadach Specjalnych m.in w:

  • Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych,
  • Powiatowych Dniach Treningowym,
  • Wojewódzkich Zawodach Tenisa Stołowego,
  • Zawodach Gimnastyki Artsytycznej.

Za udział w Olimpiadach Specjalnych uczniowie Ośrodka otrzymali następujące nagrody:

  • III miejsce za rzut piłeczką palantową w 2002 r. w Poznaniu,
  • II miejsce za skok w dal w 2002 r. w Poznaniu,
  • I i III miejsce w tenisie stołowym w 2007 r. w Olecku.

Bibliografia

soswbartoszyce.pl [17.06.2014]