Społeczna Szkoła Podstawowa w Węgoju
Społeczna Szkoła Podstawowa w Węgoju | |
| |
Budynek placówki.
Źródło: www.szkolnictwo.pl | |
Data założenia: | 1827 r. |
Poziom szkoły: | podstawowy |
Podtyp szkoły: | szkoła podstawowa |
Adres: | Węgój 19, 11-300 Biskupiec |
Społeczna Szkoła Podstawowa w Węgoju – placówka oświatowa w województwie warmińsko-mazurskim wchodząca w skład Zespołu Szkół w Węgoju. Funkcję dyrektora Zespołu pełni obecnie Teresa Kacperska.
Spis treści
Historia
W 1827 r. we wsi Węgój istniała szkoła polska, do której uczęszczało 24 dzieci. W 1853 r. liczba uczniów wzrosła do 72. Wśród nich były również dzieci z Bukowej Góry i Wólki Wielkiej. Prowadzono w niej lekcje po polsku, aż do okresu dwudziestolecia międzywojennego. Przed wybuchem II wojny światowej nauczanie leżało już w gestii trzech nauczycieli niemieckich. W szkole uczyło się wówczas 133 uczniów z Węgoja i okolic.
Po zakończeniu wojny powróciło nauczanie polskie. Skupiono się zwłaszcza na nadrabianiu zaległości w edukacji dzieci i młodzieży przybyłych do Węgoja z terenów pookupacyjnych. W roku szkolnym 1950/1951, szkoła zyskała oficjalną nazwę: Publiczna Szkoła Podstawowa w Węgoju. Uczono w niej dzieci ze Stryjewa, Labucha, Dębowa, Wólki i oczywiście Węgoja. W tym czasie liczba uczniów wahała się między 120 a 100, a grono pedagogiczne liczyło około 12 nauczycieli. W 2006 r. szkoła przekształciła się z publicznej w Społeczną Szkołę Podstawową w Węgoju. Po otwarciu przedszkola, a następnie również gimnazjum, w 2008 r. powstał Zespół Szkół w Węgoju. Organem prowadzącym szkołę jest Węgojskie Stowarzyszenie Edukacji Lokalnej "Cel". Ważnym wydarzeniem w życiu szkoły, było nadanie w maja 2012 r., w kościele Chrystusa Króla w Węgoju jej sztandaru.
Działalność
Szkoła brała udział w trzyletnim projekcie "Z Małej Szkoły w Wielki Świat". W jego ramach klasy I-III oraz IV-VI realizowały projekty matematyczno-przyrodnicze i społeczno-obywatelskie. Od stycznia 2013 r. uczniowie uczestniczą w projekcie "Umiem się uczyć", współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej. W ramach projektu prowadzone są warsztaty, które mają pomóc uczestnikom odkryć własny, najlepszy sposób na naukę. Jednocześnie są to również warsztaty twórczego myślenia i pracy zespołowej. W roku szkolnym 2014-2015 wszedł w życie też pilotażowy program Leśne Lekcje w Społecznej Szkole Podstawowej w Węgoju. Szczególnym priorytetem działalności szkoły jest edukacja regionalna. W szkole działają koła zainteresowań takie jak: koło dekoratorskie, teatralne, ekologiczne i informatyczne, taneczne oraz bębniarskie i ceramiczne. Dzieci uczą się j. niemieckiego, jako języka mniejszości narodowej oraz j. angielskiego i języka rosyjskiego. Uczestniczą również w krajowych wycieczkach szkolnych.
Cele i zadania
Szkoła realizuje cele i zadania określone w ustawie o systemie oświaty, wydanych na jej podstawie aktach wykonawczych oraz programie wychowawczym i programie profilaktyki szkolnej. Misją szkoły jest, zgodnie z Koncepcją Pracy Zespołu Szkół Węgojskiego Stowarzyszenia Edukacji Lokalnej- CEL na lata 2013-2018: "wspieranie rodziny w procesie wychowania i nauczania, stwarzając uczniom optymalne warunki do prawidłowego, wszechstronnego rozwoju duchowego i intelektualnego. Szkoła dba o dobrą atmosferę i poziom nauczania i uczenia się celem osiągnięcia sukcesu przez uczniów w dalszej edukacji. Szkoła współpracuje ze środowiskiem lokalnym. Propaguje wartości etyczne i regionalne i szanuje podstawowe prawa Rzeczypospolitej.
Do priorytetów szkoły zalicza się:
- osiąganie wysokich wyników nauczania i kształcenia
- edukację zindywidualizowaną, której celem jest rozwój każdego ucznia
- doskonalenie wzajemnych relacji na płaszczyźnie: nauczyciel- uczeń-rodzic
- współpracę z rodzicami oraz środowiskiem lokalnym w dziedzinie edukacji i wychowania
- wychowanie patriotyczne i regionalne ze szczególnym uwzględnieniem kształcenia poczucia tożsamości narodowej
- edukacja prozdrowotna
- kształtowanie zachowań ekologicznych
- troskę o bezpieczeństwo uczniów
- pracę zespołową nauczycieli
- stosowanie rozwiązaniach organizacyjnych i metodycznych związanych z wdrażaniem podstawy programowej i uwzględnianiem zalecanych warunków i sposobów jej realizacji
Wdrożenie nowatorskich rozwiązań metodycznych, programowych i organizacyjnych ma na celu doskonalenie jakości pracy szkoły oraz wzbogacenie oferty edukacyjnej, w tym o:
- pracę z uczniami metodą projektu edukacyjnego
- powszechną edukacja muzyczną
- wykorzystanie nowoczesnych technik informacyjnych w procesie nauczania".
Kadra pedagogiczna
Grono pedagogiczne w roku szkolnym 2014/2015:
- edukacja wczesnoszkolna – Dorota Rojewska
- język polski – Dorota Rojewska
- język angielski – Agniszka Smolis
- język niemiecki - Justyna Stysiek
- język rosyjski - Halina Snarska
- matematyka – Agnieszka Żelazna
- informatyka – Sylwia Zdunek, Marek Sawczuk
- przyroda – Wanda Koza
- historia – Dorota Rudnik
- fizyka - Czesław Kacperski
- biologia - Elżbieta Tomaszewska - Król
- chemia -Elżbieta Tomaszewska - Król
- geografia - Helena Watros
- plastyka – Sylwia Zdunek
- muzyka – Marek Romanowski
- tańce regionalne – Agnieszka Krupińska
- biblioteka – Edyta Boczko
- pedagog szkolny – Izabela Bejnar, Anna Watros
- rewalidacja - Anna Watros
- logopeda - Melania Sadowy
- rehabilitant - Maciej Niedziółka
Osiągnięcia
Przez kilka lat uczniowie Społecznej Szkoły Podstawowej w Wegoju uzyskiwali najlepszą średnią w gminie na sprawdzianie klas VI. Mocną stroną uczniów jest także udział w konkursach i zawodach sportowych (unihokej, tenis stołowy), recytatorskich, fotograficznych orz piosenki i poezji regionalnej.
Absolwenci
Uczniem Szkoły Podstawowej w Węgoju w latach 1973–1978 był Aleksander Szczygło – były szef Kancelarii prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, od 2009 do 2010 szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Zginął tragicznie 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie polskiego samolotu w Smoleńsku.
Ciekawostki
Szkoła jako jedyna w gminie Biskupiec dysponuje własnymi środkami transportu: dostawczym fiatem oraz busem (18-osobowy Mercedes).
Węgojskie Stowarzyszenie Edukacji Lokalnej "Cel" jest organizatorem corocznego Międzyszkolnego Konkursu Piosenki Regionalnej "Warmiński Wróbelek".
Wielu rodziców i pracowników szkoły występuje w zespole regionalnym "Węgojska Strużka". Natomiast uczniowie należą do "Małej Węgojskiej Strużki".
Bibliografia
Społeczna Szkoła Podstawowa w Węgoju[27.11.2014]
szkolnictwo.pl[27.11.2014]