Stadion Warmii Olsztyn

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Stadion Warmii Olsztyn

Fot. Mazaki. Źródło: Commons Wikimedia
Fot. Mazaki. Źródło: Commons Wikimedia
Data założenia 1 lipca 1953 r.
Sekcje piłka nożna
Adres al. Sybiraków, Olsztyn

Stadion Warmii Olsztyn – drugi co do wielkości stadion w Olsztynie oddany do użytku 1 lipca 1953 r. Znajduje się przy alei Sybiraków. Obecnie obiekt jest własnością Polskich Kolei Państwowych.

Historia stadionu

Obecnie swoje mecze rozgrywa na Stadionie Warmii Olsztyn zespół KKS Warmia Olsztyn występujący w klasie okręgowej. W latach 50. i 60. XX w. klub występował w III i II lidze, a mecze oglądało po kilka tysięcy widzów. Rekord frekwencji padł w połowie lat 60. podczas spotkania o wejście do II ligi Warmii ze Starem Starachowice (ok. 15 tys. kibiców). W latach 70. ze stadionu korzystał klub Stomil Olsztyn, gdyż nie miał jeszcze własnego, odpowiedniego obiektu.

W przeszłości był to obiekt wielofunkcyjny. Odbywały się na nim również zawody w innych dyscyplinach, m.in. w jeździectwie (skoki przez przeszkody), wyścigach na żużlu, lekkiej atletyce. Stadion był areną wielu spartakiad.

W przyszłości możliwe jest przejęcie terenów przez miasto (na zasadzie wymiany) i budowa na nich nowego stadionu i kompleksu piłkarskiego, który byłby wykorzystywany również przez zespół Stomil Olsztyn (piłka nożna).

Bibliografia

pl.wikipedia.org, Stadion Warmii Olsztyn