Stanisław Adaszyński

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Stanisław Adaszyński

Imię i nazwisko Stanisław Adaszyński
Data i miejsce urodzenia 17 września 1951 r. w Olsztynie
Dyscyplina piłka nożna
Największy sukces wicemistrz Polski juniorów

Stanisław Adaszyński (ur. 17 września 1951 r. w Olsztynie) – czołowy bramkarz regionu, wybrany do dwudziestki najlepszych piłkarzy w historii Warmii Olsztyn.

Przebieg kariery sportowej

Był zainteresowany sportem od dzieciństwa. Jego pasję utrwalili nauczyciele wychowanie fizycznego: Wiktor Dejneka i Jerzy Moralewicz, którzy namawiali go do uprawiania kajakarstwa, lekkiej atletyki i koszykówki. Adaszyński wybrał piłkę nożną. Jest absolwentem AWF Warszawa, magistrem sportu, trenerem II klasy piłki nożnej (1981).

Jest wychowankiem Warmii Olsztyn. W czasie służby wojskowej grał w Legii, później występował w Gwardii Szczytno i Stomilu Olsztyn, w którym rozegrał dziewiętnaście spotkań. W 1968 roku z Warmią zdobył wicemistrzostwo Polski juniorów, z Gwardią Szczytno dwukrotnie awansował do II ligi, najpierw jako zawodnik, a następnie trener.

W 1977 r. na konferencji trenerów i instruktorów woj. olsztyńskiego został wybrany najlepszym piłkarzem województwa. W 1976 r. zaliczył spadek z II ligi ze Stomilem Olsztyn po porażce ze Stalą Stocznia Szczecin. Otrzymał wówczas czerwoną kartkę i sędzia podyktował niesłusznie rzut karny w ostatniej minucie meczu. Pomimo że zastępujący go zawodnik z pola – Zbigniew Kubelski – obronił strzał, sędzia przedłużył ten mecz i w konsekwencji olsztynianie przegrali.

Zrezygnował ze sportu w 1988 roku. Nie mógł znieść ewidentnych przykładów korupcji wśród sędziów piłkarskich.

Był zastępcą naczelnika Wydziału Kadr i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. Od 2003 r. przebywa na emeryturze.

Osiągnięcia sportowe

  • 1966–1972 Warmia Olsztyn – zawodnik
  • 1972–1974 Legia Warszawa – zawodnik
  • 1974–1978 Stomil Olsztyn – zawodnik
  • 1978–1983 Gwardia Szczytno – zawodnik
  • 1983–1988 Gwardia Szczytno – trener

Nagrody i odznaczenia

Odznaczony i wyróżniony:

  • Srebrnym Krzyżem Zasługi
  • Odznaką Honorową "Zasłużony dla Warmii i Mazur"
  • Srebrną Odznaką Honorową PZPN
  • Brązową Odznaką "Zasłużony Gwardzista"

Bibliografia

Na postawie ankiety Muzeum Sportu w Olsztynie.