Stawki

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Stawki

Rodzaj miejscowości wieś sołecka
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat węgorzewski
Gmina Węgorzewo
Liczba ludności (2010) 187
Strefa numeracyjna (+48) 87
Kod pocztowy 11-600
Tablice rejestracyjne NWE
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Stawki
Stawki
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Stawki
Stawki
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}


Stawki (niem. Stawken, od 1938 r. Staken) – wieś sołecka położona w województwie warmińsko–mazurskim, w powiecie węgorzewskim, w gminie Węgorzewo. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa suwalskiego. W 2010 roku wieś liczyła 187 mieszkańców. Funkcję sołtysa sprawuje Tadeusz Górski[1]

Położenie

Wieś położona jest w północnej części Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, na Pojezierzu Giżycko-Węgorzewskim, 8 km na zachód od Węgorzewa, na zachód od jeziora Mamry, przy drodze wojewódzkiej nr 650.

Dzieje miejscowości

Wieś powstała na terenach otrzymanych na prawie lennych przez Jerzego von Hohendorfa w roku 1550 r. (30 łanów), 1558 r. (dodatkowe 34 łany) i wreszcie w 1563 r. (kolejne ponad 14 łanów). Na tym obszarze powstały po śmierci Jerzego dwie wsie (jako dziedzictwo przypadły jego dwóm synom): Przystań (Prystanien, Przystanien, Przystaynie) oraz Stawki (Stafken, Stawken, Staffken), wymieniane już w roku 1588.

Przystań obejmowała wówczas 50 łanów, zaś Stawki 30 łanów. W XVIII wieku dwór i folwark w Przystani zajmował 28 łanów, wieś Przystań – 22 łany i karczmę, natomiast folwark Stawki 19,5 łana, a wieś Stawki – 10,5 łana. Następnie Stawki wchodziły w skład rozległego klucza majątku von Lehndorffów ze Sztynortu.

We wsi znajdowała się szkoła, jednak brak o niej bliższych informacji. Wiadomo, że po zniszczeniach w 1945 roku została odbudowana.

W latach 60. XX wieku sołectwo Stawki, obejmujące również wsie Mamerki i Przystań, wchodziło w skład gromady w Węgielsztynie.

Religia

Wieś znajduje się na terenie parafii rzymskokatolickiej w Węgielsztynie.

Zabytki

  • zespół budynków szkolnych z początku XX wieku: szkoła i budynek gospodarczy, murowane
  • dawny cmentarz ewangelicki z XIX wieku

Bibliografia

Białuński Grzegorz, Kolonizacja „Wielkiej Puszczy” (do 1568 roku) – starostwa piskie, ełckie, straduńskie, zelkowskie i węgoborskie (węgorzewskie), Olsztyn 2002.
Wakar Andrzej, Wilamowski Bohdan, Węgorzewo. Z dziejów miasta i powiatu, Olsztyn 1968.
Bank Danych Lokalnych GUS [29.07.2013]

Przypisy