Stowarzyszenie Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Warmińsko-Mazurskiego "Pro-Patria"
Stowarzyszenie Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Warmińsko-Mazurskiego "Pro-Patria" – organizacja działająca w Olsztynie, założona w 1998 roku. W poczet Stowarzyszenia przyjmowane są osoby z województwa warmińsko-mazurskiego, które w okresie stanu wojennego były internowane i więzione.
Spis treści
Historia
Stowarzyszenie powstało 14 sierpnia 1998 roku z inicjatywy Władysława Kałudzińskiego, który podczas stanu wojennego był represjonowany i internowany w Iławie i Kwidzynie oraz więziony w Elblągu. 31 grudnia 1998 roku "Pro-Patria" wpisana została do Krajowego Rejestru Sądowego. Swoją działalnością Stowarzyszenie wspiera również uzdolnionych uczniów pochodzących z biednych rodzin, przyznając co roku stypendium im. Marcina Antonowicza. Przewidywana wysokość stypendium to około 1500 zł rocznie. Z inicjatywy Prezesa Stowarzyszenia na placu Solidarności w Olsztynie stanął pomnik upamiętniający tych, którzy oddali swe zdrowie i życie idei wolnej Polski. Mottem pomnika jest napis "Bóg. Honor. Ojczyzna.". "Pro-Patria" występuje z wnioskami do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie o przyznanie rent specjalnych dla członków Stowarzyszenia.
Statut
Stowarzyszenie Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Warmińsko-Mazurskiego "Pro-Patria" działa w oparciu o Statut, który określa jego władze, cele i formy oraz zakres działania.
Cele
Głównym celem Stowarzyszenia jest wspieranie w każdej dziedzinie życia osób represjonowanych podczas stanu wojennego.
Zarząd
Władze Stowarzyszenia:
- Prezes - Władysław Kałudziński - represjonowany, internowany w Iławie i Kwidzynie oraz więziony w Elblągu w czasie stanu wojennego
- Wiceprezes - Józef Nowak - internowany w Iławie w czasie stanu wojennego
- Sekretarz - Michał Powroźny - internowany w Iławie w czasie stanu wojennego
- Skarbnik - Józefa Mielnik - aresztowana i przewieziona do Ostródy za kolportaż i organizowanie tajnych spotkań w stanie wojennym
- Członek - Andrzej Pawłowski - internowany w Iławie, Kielcach i Łupkowie
Formy działalności
Stowarzyszenie "Pro-Patria" wydaje swój biuletyn informacyjny, a także udziela pomocy dla potrzebujących członków Stowarzyszenia znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej i zdrowotnej. Stowarzyszenie organizuje różnego typu eventy, organizuje spotkania z ciekawymi osobami, jak również organizuje wieczornice z okazji świąt państwowych (3 Maja, 31 Sierpnia, 11 Listopada) oraz 13 grudnia. Na wieczornicach nie braknie recytowania poezji w wykonaniu Ireny Telesz, występów i śpiewania pieśni patriotycznych. Wydarzenie te zawsze jest poprzedzone mszą świętą w [lkwim:Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie |Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa]]. Dorobkiem Stowarzyszenia są książki, których autorem jest Zenon Złakowski:
- Solidarność Olsztyńska w latach 1980–1981
- "Solidarność" olsztyńska w stanie wojennym i latach następnych (1981–1989)
Bibliografia
Stowarzyszenie Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Warmińsko-Mazurskiego "Pro-Patria" [ 28.06.2014]