Sumin

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Sumin

Rodzaj miejscowości wieś sołecka
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat nowomiejski
Gmina Biskupiec
Sołectwo Sumin
Liczba ludności (2010) 191
Strefa numeracyjna (+48) 56
Tablice rejestracyjne NNM
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Sumin
Sumin
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Sumin
Sumin
Ziemia

Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:city }


Sumin – wieś sołecka położona w województwie warmińsko–mazurskim, w powiecie nowomiejskim, w gminie Biskupiec . W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa toruńskiego. W 2010 roku wieś liczyła 191 mieszkańców. Obecnie funkcję sołtysa pełni Andrzej Chmielewski[1].

Położenie

Miejscowość położona jest z dala od głównych tras komunikacyjnych i szlaków turystycznych, w odległości ok. 7 km od Biskupca.

Dzieje miejscowości

Pierwsze wzmianki o wsi pojawiły się w 1325 i 1371 r. a następne w 1434 r. Nieznana jest data lokacji miejscowości. W 1325 r. wybudowano kościół. W XVI w. wsią zarządzała rodzina Sumińskich. Najprawdopodobniej od ich nazwiska pochodzi nazwa dzisiejszej miejscowości. Pod koniec XIX w. wieś należała do gminy Kikoł. W Suminie znajdował się murowany kościół parafialny. W tym okresie w folwarku było 49 domów i 461 mieszkańców. We wsi były 52 osoby na obszarze 356 mórg. Nie zachowała się informacja o kształcie zabudowań wiejskich.

Bezpieczeństwo

Na terenie wsi działa jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej.

Bibliografia

Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, pod red. Bronisława Chlebowskiego, Filipa Sulimierskiego, Władysława Walewskiego, t. XI, Warszawa 1890.
Bank Danych Lokalnych GUS [12.11.2013]

Przypisy