Szlak św. Jakuba: Kętrzyn - Olsztyn

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Szlak św. Jakuba

Dane szlaku
Państwo Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Początek Kętrzyn
Koniec Olsztyn
Kolor znakowania żółta muszla św. Jakuba Muszla.jpg
Długość 95 km
Typ szlak pieszy

Szlak pieszy – piesza trasa wycieczkowa oznaczona specjalnymi symbolami wyznaczającymi jej przebieg i ułatwiającymi odnalezienie właściwej drogi. Szlaki lądowe wykorzystują biegnące w terenie drogi i ścieżki. W Polsce ustalone jest oznaczanie szlaku pieszego za pomocą trzech przylegających do siebie poziomych pasków, umieszczanych na drzewach, murach, skałach itp. Dwa zewnętrzne paski są barwy białej, natomiast środkowy jest wypełniony dowolną inną niż biała (np. czarną, czerwoną, niebieską, zieloną czy żółtą farbą).

Nazwa szlaku

Szlak św. Jakuba (odcinek Kętrzyn-Olsztyn)

Trasa

Kętrzyn – Święta Lipka – Reszel – Lutry – Wipsowo – Barczewo – Olsztyn

Opis

Droga św. Jakuba, po hiszpańsku Camino de Santiago, jest jednym z najbardziej znanych szlaków pielgrzymkowym w Europie. Szlak ten prowadzi m.in. przez Polskę, Niemcy i Francję, aż do Santiago de Compostela w Hiszpanii. Tam według legendy znajduje się cudownie odnaleziony grób jednego z apostołów, św. Jakuba Starszego. Od 1993 r. Droga św. Jakuba znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Opisany szlak to odcinek polskiej trasy, która prowadzi od granicy z Litwą przez miejscowości: Wigry, Suwałki, Olecko, Giżycko, Kętrzyn, Olsztyn, Iławę, a następnie przez Toruń, Poznań, aż do południowej granicy Polski.

Odcinek ten rozpoczyna się w Kętrzynie przy bazylice mniejszej pw. św. Jerzego. Kolejny punkt jakubowego szlaku to Święta Lipka. Znajduje się tutaj jedno z najbardziej znanych w Polsce sanktuariów maryjnych.

Traktem pielgrzymkowy o długości 6 km, którym już od XV w. szli pątnicy w łosierach do sanktuarium maryjnego, idziemy do Reszla. Po hołdzie pruskim trakt ten łączył katolicką Warmię z protestanckimi Mazurami. W czasach biskupa Krzysztofa Andrzeja Szembeka, w latach 1733-1735, zostały wybudowane po obu stronach traktu barokowe kapliczki. Wzdłuż alei rosną lipy.

Kolejną większą miejscowością na szlaku św. Jakuba jest Barczewo. W mieście jest 14 mostów, zaś w centrum miasta znajduje się staw młyński (zwany więziennym) z amfiteatrem. Z Barczewem związany był znany kompozytor i dyrygent Feliks Nowowiejski.

Ten docinek szlaku św. Jakuba kończy swój bieg przy Wysokiej Bramie w Olsztynie.

Bibliografia

Korowaj T., Rastenburg/Kętrzyn: Przewodnik historyczny po mieście, Kętrzyn 2005.
Obłąk J., Święta Lipka, Olsztyn 1975.
Paszenda J., Święta Lipka, Olsztyn 1996.
Sikorski J., Historia miasta Reszla, www.jerzysikorski.pl [22.12.2013]
Rzempołuch A., Przewodnik po zabytkach sztuki dawnych Prus Wschodnich, Olsztyn 1993.
www.szlaki.mazury.pl [22.12.2013]