Szlak św. Wojciecha: Elbląg - Święty Gaj

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Szlak św. Wojciecha

Dane szlaku
Państwo Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Początek Elbląg
Koniec Święty Gaj
Numer WM-2004-n
Kolor znakowania niebieski Niebieski.gif
Długość 42 km
Typ szlak pieszy

Szlak pieszy – piesza trasa wycieczkowa oznaczona specjalnymi symbolami wyznaczającymi jej przebieg i ułatwiającymi odnalezienie właściwej drogi. Szlaki lądowe wykorzystują biegnące w terenie drogi i ścieżki. W Polsce ustalone jest oznaczanie szlaku pieszego za pomocą trzech przylegających do siebie poziomych pasków, umieszczanych na drzewach, murach, skałach itp. Dwa zewnętrzne paski są barwy białej, natomiast środkowy jest wypełniony dowolną inną niż biała (np. czarną, czerwoną, niebieską, zieloną czy żółtą farbą).

Nazwa szlaku

Szlak św. Wojciecha

Trasa

Elbląg Zdrój – Elbląg (port) – Tropy – Węgle – Żukowo – Żółwiniec – Dzierzgonka – Stare Dolno – Kwietniewo – Święty Gaj

Opis

Szlak rozpoczyna się przy dworcu PKP Elbląg Zdrój i dalej prowadzi na stare miasto. Po drodze mijamy zabytkowy kościół pw. św. Wojciecha, dalej położony w otoczeniu zieleni dawnego cmentarza, a obecnie parku kościoła pw. Bożego Ciała. Szlak prowadzi przez zabytkową XIV-wieczną Bramę Targową na uliczki Starego Miasta.

Dalej trasa biegnie wałem przeciwpowodziowym wzdłuż rzeki Elbląg i wiedzie do ujścia rzeki Tyny (Tejny) do rzeki Elbląg, zbierającej wody z całej południowo-zachodniej części Żuław. Wchodzimy tutaj na koronę wału wspomnianej rzeki. Mijamy kolejne wsie z typową zabudową żuławską, domy szachulcowe i zabudowania typu holenderskiego. Docieramy do końca szlaku we wsi Święty Gaj, do kościoła zbudowanego w 1865 r., który z chwilą sprowadzenia z Gniezna w 1989 r. relikwii św. Wojciecha został uznany jako sanktuarium. W tej niewielkiej wiosce miał zginąć męczeńską śmiercią jeden z głównych patronów Polski, św. Wojciech.

Galeria zdjęć

Bibliografia

Iwiński A., Szlak turystyczny świętego Wojciecha, Elbląg 1995.
Szlak świętego Wojciecha, red. J. Zaskiewicz, Elbląg 1996.
Hochleitner J., Czciciel św. Wojciecha i inicjator szlaku turystycznego do Świętego Gaju, [w:] Stanisław Leszczyc – Grabianka lider elbląskiego środowiska świeckich katolików, red. J. Hochleitner, Elbląg 2005.
2 www.krodo.pl [22.12.2013]