Szlak pieszy Ostróda - śluza Mała Ruś - Piławki

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ostróda - śluza Mała Ruś - Piławki

Dane szlaku
Państwo Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Początek Ostróda
Koniec Piławki
Numer WM-201-z
Kolor znakowania zielony Zielony.gif
Długość 14,5 km
Typ szlak pieszy
Administrator Oddział Warmińsko-Mazurski PTTK

Szlak pieszy – piesza trasa wycieczkowa oznaczona specjalnymi symbolami wyznaczającymi jej przebieg i ułatwiającymi odnalezienie właściwej drogi. Szlaki lądowe wykorzystują biegnące w terenie drogi i ścieżki. W Polsce ustalone jest oznaczanie szlaku pieszego za pomocą trzech przylegających do siebie poziomych pasków, umieszczanych na drzewach, murach, skałach itp. Dwa zewnętrzne paski są barwy białej, natomiast środkowy jest wypełniony dowolną inną niż biała (np. czarną, czerwoną, niebieską, zieloną czy żółtą farbą).

Nazwa szlaku

Ostróda - śluza Mała Ruś - Piławki

Trasa

Ostróda, dworzec PKP – centrum miasta – Międzylesie – śluza Mała Ruś – Jezioro Pauzeńskie – Kaczory (ośrodek wypoczynkowy) – Jezioro Faltyjańskie – Piławki – ośrodek PTTK

Opis

Szlak rozpoczyna się w Ostródzie. Można tu zwiedzić neogotycki zamek krzyżacki, kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny z 1856-75 r., w którym znajduje się gotycka Pieta z końca XIV w., kościół metodystów (dawniej ewangelicko-augsburski) z 1907 r., kamieniczki i domy z XIX i początku XX w.

Szlak prowadzi przez podmiejskie osiedle, na końcu którego dochodzimy do śluzy Mała Ruś, można tędy przepłynąć z Jeziora Pauzeńskiego kanałem Ostródzkim do jeziora Szeląg Wielki, a nim do Starych Jabłonek. Śluza podnosi i opuszcza statki na wysokość 1,4 m i jest częścią systemu kanału Ostróda-Elbląg. Za wioską Ruś przekraczamy rzekę Szelążnicę. Po przejściu szosy przy ośrodku wypoczynkowym w Kaczorach wchodzimy w las. Na koniec dochodzimy do Piławek. Do Ostródy można wrócić statkiem.

Bibliografia

www.jezioro.com.pl [22.12.2013]
www.szlaki.mazury.pl [22.12.2013]
www.powiat.ostroda.pl [22.12.2013]