Szlak pieszy Ostróda - Jezioro Drwęckie - Piławki

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ostróda – Jezioro Drwęckie - Piławki

Dane szlaku
Państwo Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Początek Ostróda
Koniec Piławki
Numer WM-2016-n
Kolor znakowania niebieski Niebieski.gif
Długość 10 km
Typ szlak pieszy
Administrator Oddział Warmińsko-Mazurski PTTK

Szlak pieszy – piesza trasa wycieczkowa oznaczona specjalnymi symbolami wyznaczającymi jej przebieg i ułatwiającymi odnalezienie właściwej drogi. Szlaki lądowe wykorzystują biegnące w terenie drogi i ścieżki. W Polsce ustalone jest oznaczanie szlaku pieszego za pomocą trzech przylegających do siebie poziomych pasków, umieszczanych na drzewach, murach, skałach itp. Dwa zewnętrzne paski są barwy białej, natomiast środkowy jest wypełniony dowolną inną niż biała (np. czarną, czerwoną, niebieską, zieloną czy żółtą farbą).

Nazwa szlaku

OstródaJezioro DrwęckiePiławki

Trasa

Ostróda, dworzec PKP – Jezioro Drwęckie – Piławki, Ośrodek PTTK

Opis

Szlak rozpoczyna się w Ostródzie. Można tu zwiedzić neogotycki zamek krzyżacki, kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny z 1856-75 r., w którym znajduje się gotycka Pieta z końca XIV w., kościół metodystów (dawniej ewangelicko-augsburski) z 1907 r., kamieniczki i domy z XIX i początku XX w.

Szlak prowadzi wzdłuż zachodniego brzegu północnej części Jeziora Drwęckiego. Warto zwrócić uwagę na groblę, która jest usypana sztucznie, na której końcu przychodzimy przez żelazny most, pod którym przepływają statki płynące z Ostródy do Elbląga. Idąc brzegiem mijamy wyspę Orzechową. Prawie cały czas trasa wiedzie lasem, jest kilka miejsc, gdzie można dojść do brzegu jeziora. Tak docieramy do Piławek. Do Ostródy można wrócić statkiem.

Multimedia

Film udostępniony w ramach projektu Regionalna Kronika Filmowa

Bibliografia

www.jezioro.com.pl [22.12.2013]
www.szlaki.mazury.pl [22.12.2013]
www.powiat.ostroda.pl [22.12.2013]