Tadeusz Abramski

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tadeusz Abramski

Imię i nazwisko Tadeusz Abramski
Data i miejsce urodzenia 1921 r., Sypniewo
Data śmierci 22 stycznia 2006 r.
Dyscyplina piłka nożna, tenis stołowy, lekkoatletyka
Największy sukces wicemistrz Polski w dziesięcioboju

Tadeusz Abramski "Białowąs" (ur. w 1921 r. w Sypniewie, zm. 22 stycznia 2006 r. w Olsztynie) – jeden z najwszechstronniejszych sportowców Warmii i Mazur na przełomie lat 40. i 50. XX wieku. Piłkarz, lekkoatleta, tenisista stołowy, jednocześnie działacz i trener.

Przebieg kariery sportowej

Przez wiele lat Tadeusz Adamski był gwiazdą sportu olsztyńskiego znaną pod pseudonimem "Białowąs". Przed II wojną światową uprawiał lekkoatletykę w Ostrołęce jako członek Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. W piłkę nożną grał w KS Ostrołęka. Przed wybuchem wojny, po pomyślnym zdaniu testów medycznych i sprawnościowych, został przyjęty do Szkoły Pilotów w Krośnie, jednakże zawierucha wojenna uniemożliwiła kontynuowanie nauki. Działał w podziemiu, został zaprzysiężony w jednym z oddziałów ZWZ-AK. Brał udział w licznych akcjach dywersyjno-sabotażowych (został odznaczony jako Kawaler Krzyża Walecznych, Krzyża Partyzanckiego i Krzyża Armii Krajowej). Podczas okupacji nie stracił kontaktu ze sportem: uczestniczył w licznych imprezach konspiracyjnych.

Po wojnie krótko przebywał w Warszawie, a w czerwcu 1945 r. przybył do Olsztyna, gdzie od razu włączył się w działalność sportową. Był jednym ze współorganizatorów drużyny piłkarskiej "Społem", która 15 lipca 1945 r. na Stadionie Leśnym w Olsztynie spotkała się z zespołem kolejarzy. Był to pierwszy oficjalny mecz w zrujnowanym wówczas Olsztynie.

Tadeusz Abramski nadal uprawiał wiele dyscyplin, lecz jego priorytetem stała się lekkoatletyka. Ze względu na wyjątkowe predyspozycje był to dziesięciobój. W 1947 r. Abramski został wicemistrzem Polski w tej specjalności.

Po zakończeniu kariery sportowej zajmował się szkoleniem młodzieży, działał w kilku okręgowych związkach sportowych, w tym piłki nożnej i lekkiej atletyki. Kierował Okręgowym Związkiem Tenisa Stołowego.

Sukcesy sportowe

Wyniki Abramskiego w poszczególnych konkurencjach, w których startował:

  • 100 metrów – 12.1
  • 110 metrów przez płotki – 21.3
  • 400 metrów – 59.0
  • 1500 metrów – 5.15.2
  • skok w dal – 5.97
  • skok wzwyż – 1.51
  • skok o tyczce – 2.75
  • rzut oszczepem – 48.47
  • rzut dyskiem – 29.19
  • pchnięcie kulą – 12.23

Bibliografia

wama-sport.pl [12.12.2014]
Porycki Janusz, Panorama Sportu Warmii i Mazur 2010, Olsztyn 2011.