Tadeusz Koral

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Tadeusz Koral

Data i miejsce urodzenia 8 lipca 1910 r., Wilno
Wicewojewoda Olsztyński
Okres urzędowania 1945–1948
Poseł na Sejm Ustawodawczy
Okres sprawowania mandatu 1947–1952
Odznaczenia
Order Virtuti Militari
Krzyż Walecznych
Krzyż Grunwaldu III klasy
Order Polonia Restituta V klasy

Tadeusz Koral (ur. 8 lipca 1910 r. w Wilnie) – działacz polityczny, wicewojewoda olsztyński, poseł na Sejm Ustawodawczy.

Życiorys

Jest absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Studiował także ekonomię i zagadnienia narodowościowe w Instytucie Badań Spraw Narodowościowych. Podczas studiów pracował w związkach zawodowych, był również związany z Czerwonym Harcerstwem Towarzystwa Uniwersytetu Robotniczego i Związkiem Niezależnej Młodzieży Socjalistycznej. Od 1926 r. był członkiem Polskiej Partii Socjalistycznej.

W 1939 r. dostał się do niewoli niemieckiej w Prusach Wschodnich, z której zwolniono go po roku. W czasie okupacji przebywał w Warszawie, gdzie należał do Robotniczej Partii Polskich Socjalistów oraz tworzonej przez nie "Barykady Wolności". Kierował Wydziałem Sabotażu i Dywersji PPS. Pomagał Żydom znajdującym się w getcie warszawskim. Dokonał zamachów na kasyno warszawskie, dom Gestapo w alejach Ujazdowskich oraz siedzibę gubernatora Fischera. Został aresztowany przez Niemców i spędził kilka miesięcy na Pawiaku, później wywieziono go do obozów koncentracyjnych w GG i głębi Niemiec (Majdanek, Flossenbürg, Gross-Rosen, Dyhernfurth, Mauthausen, Austetten i Ebensee).

W roku 1945 wrócił do Polski. Został członkiem Rady Naczelnej PPS. 28 lutego 1945 r. uzyskał nominację na stanowisko zastępcy Pełnomocnika Rządu RP na Okręg Mazurski Jakuba Prawina i sprawował tę funkcję do 10 czerwca 1948 r. Kierował Wojewódzkim Komitetem PPS. W 1947 r. uzyskał mandat posła na Sejm Ustawodawczy w okręgu Olsztyn. W parlamencie zasiadał w Komisji Wojskowej. W 1948 r. został wykluczony z szeregów PPS za opór wobec zjednoczenia z Polską Partią Robotniczą.

Szkoła i wykształcenie

  • Uniwersytet Warszawski, Wydział Prawa
  • Instytut Badań Spraw Narodowościowych

Praca

  • wicewojewoda olsztyński (1945–1948)

Działalność parlamentarna

  • Poseł na Sejm Ustawodawczy (1947–1952)
  • Komisja Wojskowa – członek komisji

Odznaczenia i wyróżnienia

  • Order Virtuti Militari
  • Krzyż Walecznych
  • Krzyż Grunwaldu III klasy
  • Order Polonia Restituta V klasy

Bibliografia

pl.wikipedia.org, Tadeusz Koral [20.08.2014]
Archiwum Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie