Tereszewo

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Tereszewo

Kościół pw. św. Antoniego z Padwy.Źródło: www.torun.opoka.org.pl [12.09.2013]
Kościół pw. św. Antoniego z Padwy.
Źródło: www.torun.opoka.org.pl [12.09.2013]
Rodzaj miejscowości wieś sołecka
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat nowomiejski
Gmina Kurzętnik
Sołectwo Tereszewo
Liczba ludności (2010) 555
Strefa numeracyjna (+48) 56
Tablice rejestracyjne NNM
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Tereszewo
Tereszewo
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Tereszewo
Tereszewo
Ziemia

Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:city }


Tereszewo (Grabówiec, Popielarze) — wieś sołecka położona w województwie warmińsko—mazurskim, w powiecie nowomiejskim, w gminie Kurzętnik. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa toruńskiego. W 2010 roku wieś liczyła 555 mieszkańców. Obecnie funkcje sołtysa pełni Marian Kulwicki[1].

Położenie

Miejscowość leży niedaleko jeziora Wielkie Partęczyny, w odległości ok 9 km od Nowego Miasta Lubawskiego.

Dzieje miejscowości

Nieznana jest dokładna data lokacji wsi. Pierwotna nazwa — Grabówiec, Popielarze pochodzi od popiołu drzewnego, który tutaj produkowano. Obecna nazwa pochodzi od imienia Teresz. Z nazwą Tereszewo wiąże się legenda. Pan Popielarz miał córkę Teresę i syna Tomasza. Pewnego dnia wraz z Tomaszem z wojny powrócił przyjaciel, który zakochał się w Teresie. Kiedy młodzi się pobrali, wieś podzielono na Tereszewo i Tomaszewo.

W XIX w. wieś należała do parafii katolickiej w Nowym Mieście Lubawskim. W 1885 r. obszar Tereszewa obejmował 863 ha. We wsi było 116 dymów i 98 domów zamieszkanych przez 588 osób, w tym: 451 katolików, 131 ewangelików i 6 dysydentów. W 1887 r. do szkoły katolickiej uczęszczało 110 dzieci. W 1947 r. we wsi wybudowano kościół. Rok później powstało Koło Gospodyń Wiejskich. Pod koniec XX w. sołectwo obejmowało 2474,85 ha, na których znajdowało się 77 gospodarstw z 590 mieszkańcami.

Gospodarka

We wsi funkcjonuje zakład spawalniczy, punkt unasieniania zwierząt oraz ośrodek wypoczynkowy.

Kultura

We wsi działa Koło Gospodyń Wiejskich.

Szkolnictwo

We wsi funkcjonuje szkoła podstawowa.

Religia

We wsi znajduje się siedziba parafii rzymskokatolickiej.

Sport

Pod koniec XX w. we wsi funkcjonował Uczniowski Klub Sportowy "Start", którego członkami honorowymi byli: Jan Paweł II, prezydent MKOL — Juan Antonio Samaranch, prezydent RP — Lech Wałęsa oraz Prymas Józef Glemp.

Ludzie związani z miejscowością

Przed II wojną światową w tutejszej szkole uczył Otton Nowoczyn, który w 1926 r. założył Ochotniczą Straż Pożarną. Wśród zasłużonych dla wsi znajdują się również księża: Franciszek Krajewski, Stefan Schwabe i Stanisław Słupski. Na kartach historii wsi zapisały się działaczki z Koła Gospodyń Wiejskich: Adela Reszka, Oleniacz, Gałdecka, Szczawińska, Stefańska, Witkowska, Raczkowska, Olkowska oraz Borkowska. W XX w. sołtysami we wsi byli: Jan Olkowski, Antoni Żuchowski, Józef Wyrostek, Leokadia Anzel, Jan Sosnowski. W Tereszewie mieszka Józef Blank (ur. 1959 r.) — trener, społecznik, samorządowiec, burmistrz miasta Nowe Miasto Lubawskie.

Bibliografia

Grabowski Stanisław,Z dziejów Kurzętnika i okolic, Warszawa 1995.
Grabowski Stanisław,Z dziejów Kurzętnika i okolic, Warszawa 2008.
Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, pod red. Bronisława Chlebowskiego, Filipa Sulimierskiego, Władysława Walewskiego, t. XII, Warszawa 1898.
Bank Danych Lokalnych GUS [12.11.2013]

Przypisy