Tomasz Boraczyński

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tomasz Boraczyński

Źródło: www.researchgate.net
Źródło: www.researchgate.net
Imię i nazwisko Tomasz Boraczyński
Data i miejsce urodzenia 28 lipca 1956 r. w Olsztynie
Dyscyplina badacz z dziedziny kultury fizycznej
Największy sukces mistrz Polski juniorów

Tomasz Boraczyński (ur. 28 lipca 1956 r. w Olsztynie) – doktor nauk wychowania fizycznego, mistrz Polski juniorów w lekkiej atletyce.

Działalność naukowa i sportowa

Jest absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie (1979 r.) oraz długoletnim pracownikiem Zakładu Fizjologii w Instytucie Nauk Biologicznych tej uczelni. Doktor nauk wychowania fizycznego (AWF Warszawa, 1985 r.). Od 2004 roku jest adiunktem na Wydziale Wychowania Fizycznego Olsztyńskiej Szkoły Wyższej im. Józefa Rusieckiego. Jest nauczycielem akademickim oraz kierownikiem Centralnego Laboratorium Badawczego Olsztyńskiej Szkoły Wyższej im. Józefa Rusieckiego.

Jest autorem ponad 100 publikacji naukowych. Jego zainteresowania naukowe to: genetyczne i środowiskowe uwarunkowania koordynacyjnych zdolności motorycznych i zdolności wysiłkowych człowieka. Bardzo ściśle współpracuje ze sportowcami z Olsztyna i regionu. Prowadzi badania wydolnościowe, które są wyznacznikiem dla sportowców w okresie przygotowawczym do sezonu.

Uprawiał lekka atletykę. W latach 70. zdobył zloty medal na ogólnopolskiej olimpiadzie młodzieży i mistrzostwo Polski juniorów na 1500 metrów. Był rekordzistą Polski na 800 metrów (kat. 16 lat) i 1500 metrów (kat. 17 lat).

Jest nadal aktywny sportowo, jest uczestnikiem imprez rekreacyjnych kategorii masters, uczestnikiem imprezy Warmia Mazury Senior Games jako aktywny zawodnik, ale też jako wykładowca podczas konferencji na temat kultury fizycznej wśród osób starszych.

Bibliografia

olsztyn.pl [10.12.2014]
asystent-trenera.pl [10.12.2014]
dwadozera.pl [10.12.2014]