Urbanki

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Urbanki

Rodzaj miejscowości wieś sołecka
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat olecki
Gmina Wieliczki
Liczba ludności (2010) 26
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Urbanki
Urbanki
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Urbanki
Urbanki
Ziemia

Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:city }


Urbanki (niem. Urbanken) – wieś sołecka położona w województwie warmińsko–mazurskim, w powiecie oleckim, w gminie Wieliczki. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa suwalskiego. W latach 1999–2001 wieś wchodziła w skład powiatu olecko–gołdapskiego. W 2010 roku liczyła 26 mieszkańców. Obecnie funkcję sołtysa sprawuje Andrzej Sadłowski[1].

Położenie

Wieś położona jest w północno–wschodniej części województwa warmińsko–mazurskiego, na Pojezierzu Ełckim, 14 km na wschód od Olecka i 13 km na północny wschód od Wieliczek, przy granicy z województwem podlaskim.

Dzieje miejscowości

Wieś powstała w ramach kolonizacji północno–wschodnich terenów Prus Książęcych. W 1558 roku starosta Krzysztof Glaubitz sprzedał Urbanowi Młynarzowi i Tomaszowi Łojowi sześć łanów ziemiańskich (50 grzywien za każdy łan) i przyznał im dziesięcioletnią wolniznę. W zamian mieli oni służyć księciu podczas polowań oraz strzec granicy litewskiej. W tym samym roku Glaubitz sprzedał tu kolejne 2,5 łana Jakubowi Janowi i Stańkowi Pawłowiczowi. Również oni mieli odbywać podobną służbę oraz otrzymali taką samą wolniznę. Początkowo były to dwa odrębne dobra, lecz już wkrótce zaczęły występować pod wspólną nazwą Urbanki. Była to wieś wolnych chłopów. Z czasem nieco się powiększyła i w połowie XVII wieku obejmował ponad 9 łanów. Urbanki należały do parafii ewangelickiej w Wieliczkach.


Liczba mieszkańców w poszczególnych latach:

  • 1857 r. - 87 osób
  • 1925 r. - 64 osoby
  • 1933 r. - 59 osób
  • 1939 r. - 69 osób

Religia

Wieś znajduje się na terenie parafii rzymskokatolickiej w Szczecinkach.

Bibliografia

Białuński Grzegorz, Kolonizacja "Wielkiej Puszczy" (do 1568 roku) - starostwa piskie, ełckie, straduńskie, zelkowskie i węgoborskie (węgorzewskie), Olsztyn 2002.
Olecko. Z dziejów miasta i powiatu, red. Andrzej Wakar i in., Olsztyn 1974.
Statistisch-Topographisches Adreß-Handbuch von Ostpreussen, Commission bei Wilhelm Koch, Königsberg 1857.
Bank Danych Lokalnych GUS [12.11.2013]
Vervaltugsgeschichte [12.11.2013]

Przypisy