Urszula Janikowska

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Urszula Janikowska

Imię i nazwisko Urszula Janikowska
Data i miejsce urodzenia 21 października 1961 r., Gdańsk
Dyscyplina wioślarstwo
Największy sukces uczestniczka Letnich Igrzysk Olimpijskich w Moskwie (1980)

Urszula Janikowska (ur. 21 października 1961 r. w Gdańsku) – trener wioślarstwa, uczestniczka Letnich Igrzysk Olimpijskich w Moskwie (1980) w wyścigu ósemek.

Praca zawodowa i kariera sportowa

Jest nauczycielką w-f, trenerem w klubie Wir Iława. Była uczestniczką Letnich Igrzysk Olimpijskich w Moskwie (1980) w wyścigu ósemek.

Jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni (1981) i gdańskiej AWF (1986), gdzie otrzymała tytuł magistra w-f i uprawnienia trenera II klasy. Wioślarstwo uprawiała w Trójmieście w klubie Gedania Gdańsk, gdzie jej trenerem był Krzysztof Marek. Była dwukrotną mistrzynią Polski w osadzie ósemki Gedanii. Wraz ze swoją koleżanką klubową Wiesławą Kiełsznią, startując w dwójce bez sternika, zajęła 7 m. w mistrzostwach FISA juniorek w Moskwie (1979). Rok później wystartowała w Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie w składzie ósemki, ale osada odpadła w eliminacjach i repasażach.

Po zakończeniu kariery rozpoczęła pracę nauczyciela wychowania fizycznego i trenera wioślarstwa. Przeprowadziła się do Iławy, gdzie jest zatrudniona w Gimnazjum nr 1 im. Mikołaja Kopernika oraz w klubie wioślarskim Wir. Jej wychowankowie należą do czołówki krajowej w młodzieżowych kategoriach wiekowych, niektórzy trafili do reprezentacji Polski.

Bibliografia

Głuszek Stanisław, Leksykon 1999, s. 280.
Pawlak Anna, Olimpijczycy, s. 180.
Gebert Jerzy, Poczet olimpijczyków, s. 123.
Bogdan Tuszyński, 'Leksykon Olimpijczyków Polskich 1924–2006, Fundacja Dobrej Książki, Warszawa 2007.