Włodzimierz Puchalski

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Włodzimierz Puchalski

Data i miejsce urodzenia 6 marca 1908 r.
Mostki Wielkie koło Lwowa
Data i miejsce śmierci 19 stycznia 1979 r.
Wyspa Króla Jerzego w Archipelagu Południowych Szetlandów
Miejsce spoczynku Wyspa Króla Jerzego w Archipelagu Południowych Szetlandów
Zawód fotograf, przyrodnik o specjalności ornitologicznej

Włodzimierz Puchalski (ur. 6 marca 1908 r. w Mostkach Wielkich koło Lwowa, zm. 19 stycznia 1979 r. na Wyspie Króla Jerzego w Archipelagu Południowych Szetlandów) – fotograf, przyrodnik o specjalności ornitologicznej.

Życiorys

Włodzimierz Puchalski urodził się w rodzinie pułkownika artylerii. Kształcił się w rodzinnym mieście. Po uzyskaniu świadectwa dojrzałości podjął studia na Wydziale Rolniczym Politechniki Lwowskiej. W 1935 roku podjął pracę w Katedrze Fotochemii tej uczelni. Po dwóch latach przeniósł się na Uniwersytet Jagielloński i uczestniczył w prowadzonych przez prof. Ryszarda Wojtasiaka badaniach nad orientacją przestrzenną ptaków.

Zaczął fotografować w czasie studiów. Pierwsze nagrody otrzymał w konkursach organizowanych przez czasopismo "Łowca Polski" w 1933 i 1934 roku. Zachęciły go one do podjęcia poważniejszych prac w zakresie fotografii. W 1934 roku nakręcił swój pierwszy krótkometrażowy film przyrodniczy "Bezkrwawe łowy". W 1937 roku otrzymał w Berlinie pierwszą nagrodę międzynarodową za fotografię "Odyniec w zimie".

Uczestniczył w kampanii wrześniowej. Okupację spędzi w leśniczówce pod Sandomierzem. Po 1945 roku zamieszkał w Krakowie, gdzie pracował na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1946 roku został współorganizatorem Państwowej Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi. Tam nakręcił 57 filmów krótkometrażowych, m.in. filmy "Ptasia wyspa" i "Ptaki naszych szuwarów". Znaczna część materiałów fotograficznych i filmowych Puchalskiego pochodzi z Mazur. Jego bazę do wypraw filmowych stanowił niewielkich rozmiarów domek w Mosurach pod Tykocinem, w pobliżu rozlewisk Narwi i Biebrzy.

Urządzał wystawy i wydawał albumy fotograficzne. Otrzymał 15 nagród zagranicznych. W listopadzie 1978 roku wyruszył w podróż statkiem "Antoni Garnuszewski" na Antarktydę. Do Polskiej Stacji Polarnej dotarł 5 grudnia.

Zmarł 19 stycznia 1979 roku na Wyspie Króla Jerzego w Archipelagu Południowych Szetlandów. Tam został pochowany.

Bibliografia

Chłosta Jan, Ludzie godni pamięci. Warmińsko-mazurscy patroni olsztyńskich ulic, Olsztyn 1997.