Wacław Jankowski

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wacław Jankowski
Głogowiak

Data i miejsce urodzenia 18 września 1899 r.
Konary
Data i miejsce śmierci 15 stycznia 1975 r.
Westhofen
Zawód dziennikarz, redaktor

Wacław Jankowski (ur. 18 września 1899 r. w Konarach, zm. 15 stycznia 1975 r. w Westhofen) – dziennikarz, redaktor "Gazety Olsztyńskiej".

Życiorys

Wacław Jankowski był synem Jakuba i Marianny (z domu Kudak) Jankowskich. Rodzice byli emigrantami, osiedli w Westfalii, gdzie Wacław spędził dzieciństwo.

Działalność

W roku 1921 rozpoczął pracę w redakcji "Wiarusa Polskiego". Dwa lata później został redaktorem "Nowin Codziennych" ukazujących się w Opolu. W 1926 roku objął redakcję tygodnika "Strzecha" w Raciborzu.

W kwietniu 1928 roku Jankowski został redaktorem "Gazety Olsztyńskiej". Oficjalnie zajmował to stanowisko do połowy lutego 1936 roku. Wówczas został pozbawiony przez władze hitlerowskie członkostwa w Związku Prasy Niemieckiej. Jednak przez następne dwa lata dziennikarz współpracował z Sewerynem Pieniężnym juniorem, podpisując swoje artykuły pseudonimem "Głogowiak". W 1933 roku kierował IV Dzielnicą Związku Polaków w Niemczech.

W 1933 uczestniczył w pielgrzymce Polaków do Rzymu, do której nawiązywała broszura autorstwa Jankowskiego pt. Pierwsza pielgrzymka Polaków z Niemiec do Rzymu w roku jubileuszowym.

W styczniu 1939 roku został wysiedlony z Prus Wschodnich. W czasie II wojny światowej był więźniem obozu Sachsenhausen-Oranienburg.

Po roku 1945 pozostał na terenie Niemiec. Nauczał w szkołach niedzielnych oraz prowadził zespoły teatralne. Jankowski był również redaktorem "Przeglądu Miesięcznego Spraw Wysiedleńców Polskich w Niemczech". Redagował także tygodnik "Od A do Z". Nawiązał współpracę z polskimi pismami ukazującymi się w Niemczech: "Ogniwem" i "Polakiem w Niemczech".

Wacław Jankowski zmarł w wieku 76 lat.

Bibliografia

Chłosta Jan, Słownik Warmii, Olsztyn 2002.
Oracki Tadeusz, Słownik biograficzny Warmii, Mazur i Powiśla XIX i XX wieku, Warszawa 1983.