Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom z Niepełnosprawnością Ruchową
Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom z Niepełnosprawnością Ruchową i Niepełnosprawnością Sprzężoną w Olsztynie | |
| |
Rok założenia | 2001 |
Siedziba | ul. Jeziołowicza 20, 10-690 Olsztyn |
Profil działalności | przezwyciężanie trudnych sytuacji życiowych, działalność wspierająca |
Kontakt | tel. 89 541 56 53, e-mail: ulaprzekwas@poczta.onet.pl |
KRS | 0000017290 |
Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom z Niepełnosprawnością Ruchową i Niepełnosprawnością Sprzężoną w Olsztynie – stowarzyszenie powstałe w 2001 roku. W wyniku starań stowarzyszenia w 2002 roku powstała Publiczna Szkoła Państwowa dla Dzieci z Autyzmem i Niepełnosprawnościami Sprzężonymi w Olsztynie. Głównym celem stowarzyszenia jest wspieranie inicjatyw zmierzających do stworzenia systemu opieki nad dziećmi i młodzieżą z niepełnosprawnością ruchową i niepełnosprawnością sprzężoną. Przewodniczącą stowarzyszenia jest Urszula Przekwas.
Spis treści
Historia
Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom z Niepełnosprawnością Ruchową i Niepełnosprawnością Sprzężoną w Olsztynie zostało założone 11 kwietnia 2001 roku w wyniku potrzeby rodziców oraz opiekunów dzieci niepełnosprawnych.
7 czerwca 2001 roku stowarzyszenie zostało wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego w Olsztynie. Niespełna trzy lata później - 4 maja 2004 roku - przyznano stowarzyszeniu status Organizacji Pożytku Publicznego.
1 września 2002 roku dzięki staraniom stowarzyszenia i przychylności władz miasta powstaje Publiczna Szkoła Państwowa dla Dzieci z Autyzmem i Niepełnosprawnościami Sprzężonymi, która mieści się w Zespole Placówek Edukacyjnych w Olsztynie przy ul. Turowskiego 1.
Środki pozyskane z wpłat 1% podatku uzyskane w ubiegłych latach: za rok 2011 - 24.835,00 zł; za rok 2012 - 26.829,51 zł. Środki przeznaczono na działania statutowe stowarzyszenia, wspieranie działań związanych z rozbudową Zespołu Placówek Edukacyjnych w Olsztynie, koszty związane z bieżącym funkcjonowaniem organizacji.
Statut
Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom z Niepełnosprawnością Ruchową i Niepełnosprawnością Sprzężoną w Olsztynie działa w oparciu o statut, który zbudowany jest z następujących rozdziałów:
- Rozdział I. Postanowienia ogólne
- Rozdział II. Cele i formy działania
- Rozdział III. Członkowie - ich prawa i obowiązki
- Rozdział IV. Władze Stowarzyszenia
- Rozdział V. Walne Zebranie
- Rozdział VI. Zarząd Stowarzyszenia
- Rozdział VII. Komisja Rewizyjna
- Rozdział VIII. Majątek i fundusze
- Rozdział IX. Przepisy końcowe
Cele
Celami statutowymi Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom z Niepełnosprawnością Ruchową i Niepełnosprawnością Sprzężoną w Olsztynie są:
- Wspieranie inicjatyw zmierzających do stworzenia systemu opieki nad dziećmi i młodzieżą z niepełnosprawnością ruchową i niepełnosprawnością sprzężoną;
- Zapewnienie wszechstronnej pomocy dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnością ruchową i niepełnosprawnością sprzężoną oraz ich rodzinom;
- Tworzenie warunków umożliwiających dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnością ruchową i niepełnosprawnością sprzężoną zdobywanie umiejętności życiowych oraz kształcenia na wszystkich poziomach edukacji;
- Integracja ze środowiskiem społecznym;
- Uświadomienie ludziom zdrowym problemów dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością ruchową i niepełnosprawnością sprzężoną;
- Wyzwalanie i wspieranie inicjatyw społecznych zmierzających do wzbogacenia możliwości edukacyjnych dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością ruchową i niepełnosprawnością sprzężoną;
- Stwarzanie rodzicom, pedagogom, psychologom i innym specjalistom warunków wymiany doświadczeń i wzajemnego wspierania w wychowaniu i kształceniu dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością ruchową i niepełnosprawnością sprzężoną.
Zarząd
- Urszula Przekwas - przewodnicząca
- Ewa Frąckiewicz - wiceprzewodnicząca
- Izabela Godard - skarbnik
- Ewa Lisowiec - sekretarz
- Paulina Jurjewicz-Klink - członek zarządu
Formy działalności
Spotkania członków stowarzyszenia odbywają się w każdy trzeci piątek miesiąca w Zespole Placówek Edukacyjnych w Olsztynie przy ul Turowskiego 1.
Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom z Niepełnosprawnością Ruchową i Niepełnosprawnością Sprzężoną w Olsztynie w celu realizacji założeń statutowych podejmuje następujące działania:
- Motywowanie i aktywizowanie rodzin dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością ruchową i niepełnosprawnością sprzężoną do współpracy w ramach stowarzyszenia.
- Reprezentowanie i obrona interesów rodziców oraz ich dzieci z niepełnosprawnością ruchową i niepełnosprawnością sprzężoną w relacji pomiędzy władzami państwowymi, organizacjami samorządowymi i społecznymi.
- Określanie potrzeb rehabilitacyjnych i społecznych dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością ruchową i niepełnosprawnością sprzężoną i zaspokajanie tych potrzeb przez prowadzenie różnych form działalności.
- Dążenie do stworzenia dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnością ruchową i niepełnosprawnością sprzężoną warunków możliwie równego startu oraz samodzielnego i niezależnego życia.
- Inicjowanie, a w miarę możliwości i potrzeb tworzenie i prowadzenie placówek dydaktyczno-rehabilitacyjnych dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością ruchową i niepełnosprawnością sprzężoną.
- Wyrażanie opinii w sprawach nauczania i pomocy diagnostyczno-terapeutycznej dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnością ruchową i niepełnosprawnością sprzężoną.
- Pomoc dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnością ruchową i niepełnosprawnością sprzężoną w zaopatrywaniu ich w niezbędny sprzęt rehabilitacyjny.
- Prowadzenie współpracy z organizacjami i instytucjami krajowymi i zagranicznymi, których cele działania są zbieżne z celami stowarzyszenia.
- Popularyzacja w środowisku idei pomocy dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnością ruchową i niepełnosprawnością sprzężoną.
- Upowszechnianie wiedzy na temat specyfiki rozwoju dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością ruchową i niepełnosprawnością sprzężoną.
- Organizowanie konferencji naukowych, dotyczących problematyki będącej przedmiotem zainteresowania stowarzyszenia.
- Inicjowanie badań naukowych na rzecz rozwiązań technicznych ułatwiających egzystencję dzieciom i młodzieży niepełnosprawnej.
- Pozyskiwanie środków na działalność merytoryczną i statutową.
Bibliografia
Baza Organizacji Pozarządowych i Instytucji [24.10.2014]
Baza Organizacji Pożytku Publicznego [24.10.2014]
Krajowy Rejestr Sądowy online [24.10.2014]
Warmińsko- Mazurskie Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom z Niepełnosprawnością Ruchową i Niepełnosprawnością Sprzężoną w Olsztynie, www.zpe.olsztyn.pl [24.10.2014]