Wiesław Śliwiński

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wiesław Śliwiński

Imię i nazwisko Wiesław Śliwiński
Data i miejsce urodzenia 1943 r., Szreńsk (woj. mazowieckie)
Data śmierci 4 maja 1999 r., Olsztyn
Dyscyplina żeglarstwo
Największy sukces dwukrotny mistrz Polski w klasach Słomka i Hornet, długoletni działacz Okręgowego Związku Żeglarskiego w Olsztynie

Wiesław Śliwiński (ur. w 1943 r. w Szreńsku, zm. 4 maja 1999 r. w Olsztynie) – żeglarz, dwukrotny mistrz Polski w klasach Słomka i Hornet, długoletni działacz Okręgowego Związku Żeglarskiego w Olsztynie.

Kariera sportowa i działalność sportowa

Wiesław Śliwiński do Olsztyna przyjechał w młodości i z miastem tym związał swe życie. Przygodę z żeglarstwem rozpoczynał w Międzyszkolnym Klubie Sportów Wodnych.

Dwukrotnie był mistrzem Polski: w 1964 r. w dwuosobowej klasie Słomka, a dziewięć lat później, już jako zawodnik Warmii Olsztyn, w klasie Hornet (żeglował wraz z bratem bliźniakiem Grzegorzem Śliwińskim).

Od 1981 r. poświęcił się pracy w Okręgowym Związku Żeglarskim w Olsztynie. Za jego kadencji miejscowe żeglarstwo stało się jednym z najaktywniejszych w kraju. Udzielał się także w innych organizacjach i stowarzyszeniach, m.in. był działaczem Rady Wojewódzkiej Zrzeszenia LZS.

Został uhonorowany najwyższym odznaczeniem i tytułem jakiego może dostąpić żeglarz – mianem Zasłużonego Działacza Żeglarstwa Polskiego.

Bibliografia

Informacje uzyskane w Muzeum Sportu im. Mariana Tadeusza Rapackiego w Olsztynie