Wojciech Linow

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wojciech Linow

Imię i nazwisko Wojciech Linow
Data i miejsce urodzenia 13 września 1944 r., Wilno
Dyscyplina piłka nożna, trener i działacz sportowy
Największy sukces prezes KKS Warmia Olsztyn

Wojciech Linow (ur. 13 września 1944 r. w Wilnie) – piłkarz Warmii Olsztyn, trener II klasy, działacz sportowy. Były dyrektor Wydziału Kultury Fizycznej Urzędu Wojewódzkiego. Do dziś związany z klubem KKS Warmia Olsztyn, której jest prezesem.

Działalność

W latach 60. XX. w. był jednym z najpopularniejszych piłkarzy Warmii Olsztyn – najlepszego klubu w regionie, występującego wówczas w II lidze. Grał na prawej obronie. Po zakończeniu kariery sportowej przez kilka lat był dyrektorem Wydziału Kultury Fizycznej i Turystyki Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie. Później poświęcił się pracy trenerskiej jako szkoleniowiec klubowy Warmii i selekcjoner reprezentacji młodzieżowych w Warmińsko-Mazurskim Związku Piłki Nożnej, w którym pełnił wiele funkcji w wydziale szkolenia.

Pracując jako selekcjoner reprezentacji województwa, zdobył w 1978 r. brązowy medal w Pucharze im. Jerzego Michałowicza. W ostatnich latach koordynował pracę trenerów reprezentacji regionu oraz kierował Regionalnym Ośrodkiem Piłkarskim, skupiającym w Olsztynie najzdolniejszych zawodników regionu, którzy kontynuując edukację, w większym stopniu mogą poświęcić czas na szkolenie piłkarskie.

Nagrody i odznaczenia

Wojciech Linow został wyróżniony m.in.:

  • Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi
  • srebrną i złotą odznaką "Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej"
  • srebrną i złotą odznaką PZPN
  • medalem 50- i 75-lecia PZPN
  • odznakami SZS, LZS i TKKF PZMot.

Bibliografia

  • Porycki Janusz, Panorama Sportu Warmii, Mazur i Powiśla, t. V, Olsztyn 2014.