Wojciech Włodarczyk

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wojciech Włodarczyk

Źródło: www.sport.pl
Źródło: www.sport.pl
Imię i nazwisko Wojciech Włodarczyk
Data i miejsce urodzenia 7 lipca 1951 r. w Giżycku
Dyscyplina tenis
Największy sukces pomysłodawca Memoriału Marka Włodarczyka

Wojciech Włodarczyk (ur. 7 lipca 1951 r. w Giżycku) – organizator i trener tenisa w Olsztynie, pomysłodawca Memoriału Marka Włodarczyka – największej imprezy tenisowej w regionie.

Działalność sportowa

Od roku 1965 jest członkiem KS Budowlani Olsztyn. W latach 1965–1972 uprawiał boks, był reprezentantem województwa olsztyńskiego, uczestnikiem rozgrywek regionalnych i krajowych (Puchar GKKFiT). Po latach spędzonych na ringu zainteresował się tenisem.

W roku 1982 po zdobyciu uprawnień instruktora tenisa został zatrudniony jako instruktor sportu w Osiedlowym Klubie Agora w Olsztynie. Był inicjatorem wprowadzania nowych form uprawiania kultury fizycznej oraz założycielem Ogniska TKKF Skanda. Do działalności Ogniska wprowadził m.in. punkt poradnictwa medycznego, logopedii, gimnastyki korekcyjnej dla dzieci, punkt poradnictwa dla osób po chorobach układu krążenia.

Jest laureatem ogólnopolskich współzawodnictw sportu rekreacyjnego. W latach 1982–1984 otrzymał wszystkie możliwe odznaczenia resortowe i nagrody. W 1983 r. był głównym organizatorem i budowniczym kortów tenisowych TKKS Skanda na osiedlu Kormoran. W międzyczasie prowadził zajęcia z nauki gry w tenisa dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W roku 1985 na AWF we Wrocławiu obronił uprawnienia instruktora I klasy w tenisie.

Jest pomysłodawcą i organizatorem wielu turniejów tenisowych na szczeblu regionalnym i ogólnopolskim. Od roku 1993 jest organizatorem Memoriału Marka Włodarczyka poświęconego tragicznie zmarłemu synowi, czołowemu zawodnikowi AZS Olsztyn w tenisie. Od roku 2007 jest organizatorem ITF Men’s Future 10 000 dol. w Olsztynie i ITF Women’s Circuit 10 000 dol. w Iławie.

Jest współtwórcą kariery tenisowej Jerzego Janowicza, który zwyciężył w Memoriale w 2011 roku. Założył Fundację im. Marka Włodarczyka propagującej rozwój tenisa w regionie.

Został odznaczony przez Polski Związek Tenisowy srebrną i złotą odznaka PZT oraz medalem 90-lecia PZT.

11 września 2013 roku uległ tragicznemu wypadkowi samochodowemu. Obecnie kontynuuje rehabilitację.

Bibliografia

marekwlodarczyk.eu [18.12.2014]
info.sport.pl [18.12.2014]
tenis.mazury.pl [18.12.2014]