Wrośniak miękkowłosy

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wrośniak miękkowłosy

Trametes pubescens
(Schumach.) Pilát
Owocnik wrośniaka miękkowłosego. Fot. Jerzy Opioła. Źródło: Commons Wikimedia
Owocnik wrośniaka miękkowłosego. Fot. Jerzy Opioła. Źródło: Commons Wikimedia
Systematyka
Królestwo grzyby
Gromada grzyby podstawkowe
Klasa pieczarniaki
Rząd żagwiowce
Rodzina żagwiowate
Rodzaj wrośniak
Gatunek wrośniak miękkowłosy
Wrośniak omszony

Wrośniak miękkowłosy (Trametes pubescens (Schumach.) Pilát) – gatunek grzyba wielkoowocnikowego z rodziny żagwiowców (Polyporaceae), rzędu żagwiowatych (Polyporales).

Owocnik

Wrośniak miękkowłosy (omszony) tworzy owocniki jednoroczne, siedzące, półeczkowate, białe, omszone i bardzo lekkie. Osiąga szerokość do 8 cm. Przyrasta do drzewa bokiem lub środkowo. Przy bocznym przyrośnięciu ma kształt konsolowaty, przy przyrośnięciu środkowym – talerzowaty lub nerkowaty. Jest barwy niemal białej i nie jest tak wyraźnie strefowany jak inne wrośniaki. Zazwyczaj tylko obrzeże owocnika ma ciemniejszy, kremowy lub różowawy kolor. Górna powierzchnia omszona jest drobnymi kosmkami. Często występuje gromadnie, czasami sąsiednie owocniki zrastają się ze sobą bokiem. Starsze owocniki stają się niemal łyse (pozbawione kosmków) i są wzdłużnie oraz promieniście marszczone.

Rozmieszczenie i ekologia

Owocniki przyrastają głównie na drzewach liściastych, rzadko występują na drzewach iglastych. Tak jak inne gatunki z tego rodzaju wrośniak miękkowłosy jest grzybem saprotroficznym, rozkładającym martwe drewno, szczególnie twarde.

Szeroko rozprzestrzeniony jest w Ameryce Północnej. W Polsce jest gatunkiem rzadkim i znajduje się na czerwonej liście, na której zaliczono go do kategorii grzybów rzadkich (kategoria R) – potencjalnie zagrożony z powodu ograniczonego zasięgu geograficznego i małych obszarów siedliskowych. Znajduje się na listach gatunków zagrożonych także w Austrii i Danii.

W regionie Warmii i Mazur został odnotowany w Leśnym Arboretum Warmii i Mazur w Kudypach oraz w Rezerwacie Mszar.

Wartość użytkowa

Wrośniak jest niejadalny ze względu na łykowatość i mierny smak. Na opracowanej dla FAO liście jest wymieniony jako grzyb o znaczeniu kulinarnym w Hongkongu.

Zobacz też

pl.wikipedia.org, Wrośniak miękkowłosy [19.05.2014]
indexfungorum.org [19.05.2014]

Bibliografia

Lubowiecki J., Grzyby wielkoowocnikowe Arboretum Kudypy, praca magisterska, Katedra Mykologii UWM w Olsztynie, (2004).
Radoch P., Grzyby wielkoowocnikowe rezerwatu "Mszar", praca magisterska, Zakład Mikologii UWM w Olsztynie, (2002).
Wojewoda Władysław, Ławrynowicz Maria, Red list of the macrofungi in Poland, [w:] Czerwona lista roślin i grzybów Polski. Red lists of plants and fungi in Poland, red. Zbigniew Mirek, Kazimierz Zarzycki, Władysław Wojewoda i Zbigniew Szeląg, Kraków 2006, s. 55-70.