Zbigniew Rzeszutko
Zbigniew Rzeszutko | |
| |
Data i miejsce urodzenia | 15 kwietnia 1939 r. Łukawiec |
Data śmierci | 7 sierpnia 2016 r. |
Zawód | doradca ekonomiki i technologii rolnictwa. |
Zbigniew Rzeszutko - (ur. 15 kwietnia 1939 r. w Łukawcu k. Rzeszowa - zm. 7 sierpnia 2016 r.) - działdowski poeta, felietonista, doradca ekonomiki i technologii rolnictwa.
Biografia i działalność zawodowa
Urodził się 15 kwietnia 1939 r. w podrzeszowskiej wsi Łukawiec. Naukę szkolną na poziomie ponadpodstawowym rozpoczął w Bieżuniu, pow. sierpecki. Uczęszczał do Liceum im. Władysława Orkana, kierowanym przez Stefana Gołębiowskiego, zaś maturę uzyskał w Liceum im. Stefana Żeromskiego w Łańcucie.
Po ukończeniu studiów na wydziale ogrodniczym Wyższej Szkoły Rolniczej w Poznaniu podjął pracę jako nauczyciel zawodu w Szkołach Przysposobienia Rolniczego, kolejno w Lubowidzu, Sinogórze, Bieżuniu. Karierę nauczycielską zakończył w tym samym miejscu, w którym zaczął edukację, a więc w bieżuńskim liceum, w roku 1967.
W latach 1968 – 2004, z małymi przerwami, pracował w doradztwie rolniczym na rzeszowszczyźnie w Boguchwale i w Poświętnem k. Płońska. Był autorem wielu artykułów do fachowej prasy rolniczej i artykułów publicystycznych do prasy lokalnej.
Nagrodzony w ogólnopolskim konkursie na pamiętnik doradcy rolnego, autor tomiku wierszy „Różnorodnie i kolorowo”. Od 2005 roku na emeryturze. Mieszkał w Lidzbarku Welskim.
Twórczość
Wiersze poety ukazały się w publikacjach indywidualnych Różnorodnie i kolorowo oraz w ramach Portfela Literackiego zbiorek poetycki "To i owo". Twórczość Zbigniewa Rzeszutko można też znaleźć w wydawnictwach zbiorowych m.in.:
- Tam gdzie rodzą się wiersze - działdowski almanach poezji r. 2013
- Zbliżenia 3 - mławsko-działdowski almanach poetycki, r. 2013
- Vigusiowa kuźnia słowa - wiersze i bajeczki dla dzieci, r. 2015
- Działdowo „… miasto moje a w nim” r. 2016
W 2016 r. ukazała się wspólna publikacja Ewy i Zbigniewa Rzeszutko pt. Lidzbark w obrazach historią i słowem lekko powiązanych. To również autor ponad 100 felietonów i artykułów publikowanych w prasie lokalnej, czasopismach fachowych wojewódzkich i krajowych .
Brał udział w ogólnopolskim konkursie na pamiętniki doradców i otrzymał za nie wyróżnienie - rok 2009.
Był członkiem Stowarzyszenia Wspierającego Rozwój Lidzbarka „Wrota Mazur” i wieloletnim prezesem tego stowarzyszenia).
Często uczestniczył w pracach Jury konkursów poetyckich czy recytatorskich. Był znanym społecznikiem.
Należał do Stowarzyszenia Działdowska Kuźnia Słowa.