Zenon Rydziński

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Zenon Rydzyński

Imię i nazwisko Zenon Rydzyński
Data i miejsce urodzenia 24 października 1929 r.
Gzin (woj. bydgoskie)
Dyscyplina zapasy

Zenon Rydzyński (ur. 24 października 1929 r. w Gzinie, woj. bydgoskie) – działacz sportowy, trener i wychowawca kilku pokoleń olsztyńskich zapaśników i szkoleniowców.

Przebieg kariery sportowej

Karierę rozpoczynał w sekcji bokserskiej w klubie Zjednoczeni w Bydgoszczy pod okiem legendarnego trenera Feliksa Stamma, a kontynuował ją w bydgoskiej Polonii. Służbę wojskową pełnił we Wrocławiu, tam też zamiast boksu zaczął trenować zapasy. Jego pierwszym trenerem był Feliks Rejniak w klubie "Pafawag". Po służbie zasadniczej podjął edukację w Oficerskiej Szkole Wojsk Inżynieryjnych. W październiku 1953 roku trafił z przydziału na Warmię i Mazury. Jako zawodnik reprezentował olsztyńskie kluby sportowe Saper i Budowlani, jednocześnie pracował w wojsku. Walczył w kategoriach wagowych od lekkiej do ciężkiej w ligach wojewódzkich i turniejach drużynowych. Lig indywidualnych w tamtym okresie nie było.

W katach 1953–1959 w mistrzostwach Polski seniorów zajmował miejsca 5 i 6.

Działalność trenerska

Zawodową służbę w wojsku skończył w randze podpułkownika, co nie przeszkadzało mu w ukończeniu Politechniki Warszawskiej oraz uzyskaniu uprawnień trenerskich, jak również uprawnień sędziego klasy międzynarodowej. Jest założycielem Okręgowego Związku Zapaśniczego w Olsztynie i jego długoletnim prezesem. Był we władzach Polskiego Związku Zapaśniczego, a także Warmińsko-Mazurskiej Federacji Sportu.

Został odznaczony m.in. Gwiazdą FILA i Krzyżem Kawalerskim.

Interesuje się sportem, operetką i turystyką.

Bibliografia

przegladsportowy.pl [18.12.2014]
portel.pl [18.12.2014]
zapasy.olsztyn.pl [18.12.2014]