Zespół Szkół w Malinowie

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zespół Szkół w Malinowie

Budynek szkoły, źródło: www.szkolnictwo.pl [20.11.2014]
Budynek szkoły, źródło: www.szkolnictwo.pl [20.11.2014]
Data założenia: 1930 rok
Poziom szkoły: ponadgimnazjalny
Adres: 13-200 Działdowo
Malinowo 10
Patron: Emilia Sukertowa-Biedrawina

Zespół Szkół w Malinowie – szkoła ponadgimnazjalna z siedzibą w Malinowie, w województwie warmińsko-mazurskim. Funkcję dyrektora pełni Michał Struzik.

Historia

Początki szkolnictwa w Malinowie sięgają 1930 roku, kiedy to powstała Państwowa Żeńska Szkoła Rolnicza. Pierwszą kierowniczką szkoły była Regina Bujakowska. Po II wojnie światowej wznowiono działalność szkoły, organizując w 1950 roku Szkołę Praktyków Specjalistów Drobnego Inwentarza. Po rocznej działalności szkoła została zamknięta i dopiero w 1954 roku otwarto Ośrodek Kadr Spółdzielni Produkcyjnych. Ośrodek w 1955 roku przekształcono na 2-letnie Technikum Rolnicze, a w 1959 roku w Szkołę Rolniczo-Gospodarczą.

W wyniku reorganizacji szkolnictwa rolniczego w 1963 roku uruchomiono Zasadniczą Szkołę Rachunkowości Rolnej, którą zlikwidowano we wrześniu 1970 roku i powołano Zasadniczą Szkołą Rolniczą oraz Zasadniczą Szkołę Hodowlaną (1971). Pięć lat później zorganizowano Technikum Rolnicze. W 1977 roku szkoła w Malinowie otrzymała status Zespołu Szkół Rolniczych. Obecnie funkcjonuje jako Zespół Szkół w Malinowie, prowadząc kształcenie w systemie dziennym.

Patron

Decyzją Ministerstwa Oświaty i Wychowania z dnia 10 października 1980 roku szkole nadano imię Emilii Sukertowej-Biedrawiny. Dwa lata później szkoła otrzymała sztandar ufundowany przez Komitet Rodzicielski. W szkole znajduje się sala muzealna poświęcona Patronce. Powstanie sali było możliwe dzięki przychylności i pomocy córki Patronki - Bożeny Wilamowskiej.

Struktura

W skład Zespołu Szkół w Malinowie wchodzą następujące typy szkół:

  • Technikum
  • Liceum Profilowane
  • Zasadnicza Szkoła Zawodowa
  • Technikum Uzupełniające
  • Szkoła Policealna

Dyrektor

Dyrektorem Zespołu Szkół w Malinowie jest Michał Struzik.

Osiągnięcia

Uczniowie szkoły odnoszą sukcesy w licznych konkursach i olimpiadach np.

  • Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych
  • Ogólnopolski Konkurs Wiedzy z zakresu technologii mięsa
  • Ogólnopolski Finał Konkursu Techniki Rolniczej w Toruniu

Absolwenci

Jednym z absolwentów Technikum Zawodowego jest Zbigniew Kowalkowski - zawodowy mistrz świata i Europy, siedmiokrotny mistrz Polski w teakwondo i kick-boxingu.

Ciekawostki

Siedzibę w budynku Zespołu Szkół w Malinowie miał zamiejscowy Wydział Zarządzania Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie.

Bibliografia

ZS Malinowo [20.11.2014]