Nowe Bagienice: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Linia 8: Linia 8:
 
  |zdjęcie              =     
 
  |zdjęcie              =     
 
  |opis zdjęcia          =     
 
  |opis zdjęcia          =     
  |rodzaj miejscowości  = wieś
+
  |rodzaj miejscowości  = wieś sołecka
 
  |województwo          = warmińsko - mazurskie
 
  |województwo          = warmińsko - mazurskie
 
  |powiat                = mrągowski
 
  |powiat                = mrągowski
Linia 30: Linia 30:
 
  |www                  =
 
  |www                  =
 
}}
 
}}
<big>'''Nowe Bagienice'''</big> (niem. Neu Bagnowen, od 1938 r. Borkenau) – wieś sołecka w Polsce w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie mrągowskim, w gminie Mrągowo. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie przynależała do województwa olsztyńskiego.  
+
<big>'''Nowe Bagienice'''</big> (niem. Neu Bagnowen, od 1938 r. Borkenau) – wieś sołecka w Polsce w [[województwo warmińsko - mazurskie |województwie warmińsko-mazurskim]], w [[powiat mrągowski| powiecie mrągowskim]], w [[gmina Mrągowo |gminie Mrągowo]]. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie przynależała do [[województwo olsztyńskie |województwa olsztyńskiego]].  
  
 
<br/>
 
<br/>
  
 
=== Charakterystyka fizjograficzna ===
 
=== Charakterystyka fizjograficzna ===
Miejscowość położona jest na terenie fizjograficznym charakterystycznym dla powiatu mrągowskiego, który znajduje się w obrębie dwóch regionów : cześć zachodnia do linii Lipowo - Kosewo - Baranowo - Cudnochy to obszar wyniesień Pojezierza Mrągowskiego; część wschodnia to Kraina Wielkich Jezior Mazurskich, stanowiąca rozległe obniżenie w pasie pojezierzy Polski Północno-Wschodniej. Ukształtowanie terenu jest typowe dla obszarów polodowcowych. Występuje tutaj także skupienie dużych, naturalnych zbiorników wodnych (14% powierzchni) oraz rozległe, zwarte kompleksy leśne (31% powierzchni).  
+
Miejscowość położona jest na terenie fizjograficznym charakterystycznym dla [[powiat mrągowski| powiatu mrągowskiego]], który znajduje się w obrębie dwóch regionów: cześć zachodnia do linii [[Lipowo]] - [[Kosewo]] - [[Baranowo]] - [[Cudnochy]] to obszar wyniesień [[Pojezierze Mrągowskie |Pojezierza Mrągowskiego]]; część wschodnia to [[Kraina Wielkich Jezior Mazurskich]], stanowiąca rozległe obniżenie w pasie pojezierzy Polski Północno-Wschodniej. Ukształtowanie terenu jest typowe dla obszarów polodowcowych. Występuje tutaj także skupienie dużych, naturalnych zbiorników wodnych (14% powierzchni) oraz rozległe, zwarte kompleksy leśne (31% powierzchni).  
 
<br/>
 
<br/>
  
 
=== Dzieje miejscowości ===
 
=== Dzieje miejscowości ===
Wieś lokowano w 1562 r. jako miejscowość szlachecką. Majątek ziemski otrzymał były burgrabia Szestna Johann von Hoytten. W 1566 r. ziemię we wsi nadano  Wilhelmowi Milewskiemu (von der Milbe). Rozwój Nowych Bagienic nastąpił po uwłaszczeniu chłopów i separacji. W latach 1765 – 1766 funkcjonowała na terenie miejscowości szkoła, gdzie nauczycielem był Krystian Modzel. I poł. XIX w. przyniosła sukcesywny przyrost mieszkańców. Wieś wówczas należała do dóbr tołkińskich w powiecie kętrzyńskim, w gminie Korsze. Właścicielem dóbr była rodzina von Borke. W 1785 r. były tu 4dymy a w 1838 r. - 13 . W 1815 r. mieszkało tu 50 osób, w 1838 r. – 90, w 1939 r. – 155 .
+
Wieś lokowano w 1562 r. jako miejscowość szlachecką. Majątek ziemski otrzymał były burgrabia [[Szestno |Szestna]] Johann von Hoytten. W 1566 r. ziemię we wsi nadano  Wilhelmowi Milewskiemu (von der Milbe). Rozwój Nowych Bagienic nastąpił po uwłaszczeniu chłopów i separacji. W latach 1765 – 1766 funkcjonowała na terenie miejscowości szkoła, gdzie nauczycielem był [[Krystian Modzel]]. I poł. XIX w. przyniosła sukcesywny przyrost mieszkańców. Wieś wówczas należała do [[dobra tołkińskie| dóbr tołkińskich]] w [[powiat kętrzyński |powiecie kętrzyńskim]], w [[gmina Korsze |gminie Korsze]]. Właścicielem dóbr była rodzina von Borke. W 1785 r. były tu 4 dymy a w 1838 r. - 13 . W 1815 r. mieszkało tu 50 osób, w 1838 r. – 90, w 1939 r. – 155 .
 
Po separacji gruntów zabudowa wsi przybrała charakter kolonijny. W 1938 r. nazwa wsi została zmieniona na Borkenau – w wyniku akcji germanizacyjnej. Ponadto w 1973 r. do sołectwa Nowe Bagienice należały: osada Bagnowski Dwór, leśniczówka Joachimowo, wieś Nowe Bagieniece.
 
Po separacji gruntów zabudowa wsi przybrała charakter kolonijny. W 1938 r. nazwa wsi została zmieniona na Borkenau – w wyniku akcji germanizacyjnej. Ponadto w 1973 r. do sołectwa Nowe Bagienice należały: osada Bagnowski Dwór, leśniczówka Joachimowo, wieś Nowe Bagieniece.
  
Linia 50: Linia 50:
  
 
=== Ludzie związani z miejscowością: ===
 
=== Ludzie związani z miejscowością: ===
Na kartach historii wsi zapisał się burgrabia Szestna Johann von Hoytten.  
+
Na kartach historii wsi zapisał się burgrabia [[Szestno |Szestna]] [[Johann von Hoytten]]. W kadencji 2011 - 2015 sołtysem wsi jest [[Witold Gleba]].  
 
<br/>
 
<br/>
  
Linia 65: Linia 65:
  
  
[[Kategoria: Miejscowość]]
+
[[Kategoria: Miejscowość]][[Kategoria:Powiat mrągowski]][[Kategoria:Gmina Mrągowo]][[Kategoria:Wieś sołecka]]
 
[[Użytkownik:Kinlis|Kinlis]] ([[Dyskusja użytkownika:Kinlis|dyskusja]]) 11:48, 21 wrz 2013 (CEST)
 
[[Użytkownik:Kinlis|Kinlis]] ([[Dyskusja użytkownika:Kinlis|dyskusja]]) 11:48, 21 wrz 2013 (CEST)

Wersja z 21:46, 25 paź 2013

Nowe Bagienice

Rodzaj miejscowości wieś sołecka
Państwo  Polska
Województwo warmińsko - mazurskie
Powiat mrągowski
Gmina Mrągowo
Sołectwo Nowe Bagienice
Liczba ludności (Pole-obowiązkowe) Pole-obowiązkowe
Strefa numeracyjna (+48) 89
Tablice rejestracyjne NMR
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Nowe Bagienice
Nowe Bagienice
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Nowe Bagienice
Nowe Bagienice
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}

Nowe Bagienice (niem. Neu Bagnowen, od 1938 r. Borkenau) – wieś sołecka w Polsce w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie mrągowskim, w gminie Mrągowo. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie przynależała do województwa olsztyńskiego.


Charakterystyka fizjograficzna

Miejscowość położona jest na terenie fizjograficznym charakterystycznym dla powiatu mrągowskiego, który znajduje się w obrębie dwóch regionów: cześć zachodnia do linii Lipowo - Kosewo - Baranowo - Cudnochy to obszar wyniesień Pojezierza Mrągowskiego; część wschodnia to Kraina Wielkich Jezior Mazurskich, stanowiąca rozległe obniżenie w pasie pojezierzy Polski Północno-Wschodniej. Ukształtowanie terenu jest typowe dla obszarów polodowcowych. Występuje tutaj także skupienie dużych, naturalnych zbiorników wodnych (14% powierzchni) oraz rozległe, zwarte kompleksy leśne (31% powierzchni).

Dzieje miejscowości

Wieś lokowano w 1562 r. jako miejscowość szlachecką. Majątek ziemski otrzymał były burgrabia Szestna Johann von Hoytten. W 1566 r. ziemię we wsi nadano Wilhelmowi Milewskiemu (von der Milbe). Rozwój Nowych Bagienic nastąpił po uwłaszczeniu chłopów i separacji. W latach 1765 – 1766 funkcjonowała na terenie miejscowości szkoła, gdzie nauczycielem był Krystian Modzel. I poł. XIX w. przyniosła sukcesywny przyrost mieszkańców. Wieś wówczas należała do dóbr tołkińskich w powiecie kętrzyńskim, w gminie Korsze. Właścicielem dóbr była rodzina von Borke. W 1785 r. były tu 4 dymy a w 1838 r. - 13 . W 1815 r. mieszkało tu 50 osób, w 1838 r. – 90, w 1939 r. – 155 . Po separacji gruntów zabudowa wsi przybrała charakter kolonijny. W 1938 r. nazwa wsi została zmieniona na Borkenau – w wyniku akcji germanizacyjnej. Ponadto w 1973 r. do sołectwa Nowe Bagienice należały: osada Bagnowski Dwór, leśniczówka Joachimowo, wieś Nowe Bagieniece.


Gospodarka

We wsi działa stacja benzynowa.

Ludzie związani z miejscowością:

Na kartach historii wsi zapisał się burgrabia Szestna Johann von Hoytten. W kadencji 2011 - 2015 sołtysem wsi jest Witold Gleba.


Bibliografia:

Mrągowo. Z dziejów miasta i powiatu, pod red. Andrzeja Wakara, Olsztyn, 1975, 487 ss.

http://www.it.mragowo.pl/media/art/707/file/historia.pdf, 12.09.2013.


Kinlis (dyskusja) 11:48, 21 wrz 2013 (CEST)