Pokrzywy: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja zweryfikowana][wersja zweryfikowana]
 
(Nie pokazano 2 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 6: Linia 6:
 
  |dopełniacz wsi        = Pokrzyw     
 
  |dopełniacz wsi        = Pokrzyw     
 
  |zdjęcie              = Pok.jpg  
 
  |zdjęcie              = Pok.jpg  
  |opis zdjęcia          = Kapliczka w okolicy Pokrzyw [http://pl.wikipedia.org/wiki/Pokrzywy_(wojew%C3%B3dztwo_warmi%C5%84sko-mazurskie)/ Wikipedia] [23.10.2014]   
+
  |opis zdjęcia          = Kapliczka w okolicy Pokrzyw.<br>Fot. S. Czachorowski. Źródło: [http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kapliczka_w_Pokrzywach85.JPG Commons Wikimedia] [23.10.2014]   
 
  |rodzaj miejscowości  = wieś niesołecka
 
  |rodzaj miejscowości  = wieś niesołecka
 
  |województwo          = warmińsko-mazurskie  
 
  |województwo          = warmińsko-mazurskie  
Linia 29: Linia 29:
 
  |www                  =
 
  |www                  =
 
}}<br/>
 
}}<br/>
''' Pokrzywy ''' (niem. ''Friedrichstädt'') – [[wieś niesołecka]] położona w [[województwo warmińsko-mazurskie|województwie warmińsko-mazurskim]], w [[powiat olsztyński|powiecie olsztyńskim]], w [[Purda (gmina wiejska)|gminie Purda]]. W latach 1975-1998 miejscowość należała [[podział administracyjny|administracyjnie]] do [[województwo olsztyńskie|województwa olsztyńskiego]].
+
''' Pokrzywy ''' (niem. ''Friedrichstädt'') – wieś niesołecka położona w [[Województwo warmińsko-mazurskie|województwie warmińsko–mazurskim]], w [[Powiat olsztyński|powiecie olsztyńskim]], w [[Purda (gmina wiejska)|gminie Purda]]. W latach 1975–1998 miejscowość należała [[Podział administracyjny|administracyjnie]] do [[Województwo olsztyńskie|województwa olsztyńskiego]]. Wieś w 2010 roku liczyła 52 mieszkańców. Wieś wchodzi w skład sołectwa [[Butryny]], w którym funkcję sołtysa sprawuje obecnie [[Urszula Raszkowska]]<ref>[http://www.purda.pl/ogoszenia/192-wyniki-wyborow-sotysow-i-rad-soeckich.html/ Strona Gminy Purda] [23.10.2014]</ref>.
 
+
<br/><br/>
Miejscowość w 2010 roku liczyła 52 mieszkańców. Wieś wchodzi w skład sołectwa [[Butryny]], w którym funkcję sołtysa sprawuje obecnie [[Urszula Raszkowska]]<ref>http://www.purda.pl/ogoszenia/192-wyniki-wyborow-sotysow-i-rad-soeckich.html</ref>.
 
 
 
<br/>
 
  
 
== Położenie ==
 
== Położenie ==
Linia 41: Linia 38:
 
== Dzieje miejscowości ==
 
== Dzieje miejscowości ==
 
Niegdyś osada leśna, która została założona przez zarząd lasów królewskich na zasadzie kontraktów dzierżawy dziedzicznej, w celu pozyskania robotników leśnych.
 
Niegdyś osada leśna, która została założona przez zarząd lasów królewskich na zasadzie kontraktów dzierżawy dziedzicznej, w celu pozyskania robotników leśnych.
Inna historia powstania miejscowości została przekazana w 2012 roku przez najstarszą w tym czasie mieszkankę Butryn. Według jej relacji właściciel tych gruntów wydzielił obszar zalesiony ze swojej posiadłości i przekazał go kilku robotnikom leśnym. Mieli oni za zadanie wykarczować las i na tym terenie zbudować sobie domy. Właściciel majątku miał pomagać przy zakupie materiałów budowlanych, a nawet przekazać bezpłatnie drewno na budulec. Dzięki temu zapewnił sobie grupę stałych robotników leśnych. Robotnicy pragnąć wyrazić swoją wdzięczność nazwali nową osadę
+
Inna historia powstania miejscowości została przekazana w 2012 roku przez najstarszą w tym czasie mieszkankę Butryn. Według jej relacji właściciel tych gruntów wydzielił obszar zalesiony ze swojej posiadłości i przekazał go kilku robotnikom leśnym. Mieli oni za zadanie wykarczować las i na tym terenie zbudować sobie domy. Właściciel majątku miał pomagać przy zakupie materiałów budowlanych, a nawet przekazać bezpłatnie drewno na budulec. Dzięki temu zapewnił sobie grupę stałych robotników leśnych. Robotnicy, pragnąc wyrazić swoją wdzięczność, nazwali nową osadę Friedrichstädt ''miejsce Friedrichsa'' od nazwiska ówczesnego dziedzica. Urzędowo nazwa została zatwierdzona w 1827 roku.
Friedrichstädt - ''miejsce Friedrichsa'' - od nazwiska ówczesnego dziedzica. Urzędowo nazwa została zatwierdzona w 1827 roku.
 
 
 
W 1835 roku wieś składała się wówczas z 4 domów wielorodzinnych, zamieszkanych przez 49 osób. W 1935 roku wśród mieszkańców było 36 katolików, posługujący się zarówno językiem polskim, jak i niemieckim. Przed wybuchem [[II wojna światowa na Warmii i Mazurach| II wojny światowej]] w Pokrzywach funkcjonował sklep kolonialny.
 
  
Przejście frontu w styczniu 1945 zapadło boleśnie w pamięci ówczesnych mieszkańców wsi. 20 stycznia żołnierze Armii Czerwonej zastrzelili kilkanaście osób, które pozwolili pochować dopiero po wielu dniach. Pomordowani spoczęli na łączce pod lasem, obok spalonej przez czerwonoarmistów szkoły.  
+
W 1835 roku wieś składała się z 4 domów wielorodzinnych zamieszkanych przez 49 osób. W 1935 roku wśród mieszkańców było 36 katolików, posługujący się zarówno językiem polskim, jak i niemieckim. Przed wybuchem [[II wojna światowa na Warmii i Mazurach| II wojny światowej]] w Pokrzywach funkcjonował sklep kolonialny.
  
 +
Przejście frontu w styczniu 1945 zapadło boleśnie w pamięci ówczesnych mieszkańców wsi. 20 stycznia żołnierze Armii Czerwonej zastrzelili kilkanaście osób, które pozwolono pochować dopiero po wielu dniach. Pomordowani spoczęli na łączce pod lasem, obok spalonej przez czerwonoarmistów szkoły.
 
<br/>
 
<br/>
  
 
== Zabytki ==
 
== Zabytki ==
*Dzwonniczka słupowa i drewniany krzyż; zlokalizowane w centrum wsi
+
*dzwonniczka słupowa i drewniany krzyż; zlokalizowane w centrum wsi
*Drewniana chałupa warmińska
+
*drewniana chałupa warmińska
*Wiejskie domy z czerwonej cegły
+
*wiejskie domy z czerwonej cegły
*Kapliczka przydrożna
+
*kapliczka przydrożna
<br/>
 
  
 
== Bibliografia ==
 
== Bibliografia ==
#''Przewodnik turystyczny po gminie Purda'', Purda 2013.
+
''Przewodnik turystyczny po gminie Purda'', Purda 2013.<br/>
#''Statistisch-Topographisches Adreß-Handbuch von Ostpreussen, Commission bei Wilhelm Koch'', Königsberg 1857.
+
''Statistisch-Topographisches Adreß-Handbuch von Ostpreussen, Commission bei Wilhelm Koch'', Königsberg 1857.<br/>
#[http://www.purda.pl/soectwa/butryny.html | Historia wsi na stronie gminy Purda] [data dostępu: 12.11.2013]
+
[http://www.purda.pl/soectwa/butryny.html| Strona Gminy Purda] [12.11.2013]<br/>
#[http://www.wuoz.olsztyn.pl/| Wojewódzka ewidencja zabytków] [data dostępu: 12.11.2013]
+
[http://www.wuoz.olsztyn.pl/| Wojewódzka Ewidencja Zabytków] [12.11.2013]<br/>
#[http://www.stat.gov.pl/bdl/app/samorzad_m.dims| Bank Danych Lokalnych GUS] [data dostępu: 12.11.2013]
+
[http://www.stat.gov.pl/bdl/app/samorzad_m.dims| Bank Danych Lokalnych GUS] [12.11.2013]<br/>
#[http://www.verwaltungsgeschichte.de/allenstein.html| Verwaltungsgeschichte] [data dostępu: 12.11.2013]
+
[http://www.verwaltungsgeschichte.de/allenstein.html| Verwaltungsgeschichte] [12.11.2013]
<br/>
 
  
 
{{Przypisy}}
 
{{Przypisy}}

Aktualna wersja na dzień 08:03, 25 lut 2015

Pokrzywy

Kapliczka w okolicy Pokrzyw.Fot. S. Czachorowski. Źródło: Commons Wikimedia [23.10.2014]
Kapliczka w okolicy Pokrzyw.
Fot. S. Czachorowski. Źródło: Commons Wikimedia [23.10.2014]
Rodzaj miejscowości wieś niesołecka
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat olsztyński
Gmina Purda
Liczba ludności (2010) 52
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Pokrzywy
Pokrzywy
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Pokrzywy
Pokrzywy
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}


Pokrzywy (niem. Friedrichstädt) – wieś niesołecka położona w województwie warmińsko–mazurskim, w powiecie olsztyńskim, w gminie Purda. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa olsztyńskiego. Wieś w 2010 roku liczyła 52 mieszkańców. Wieś wchodzi w skład sołectwa Butryny, w którym funkcję sołtysa sprawuje obecnie Urszula Raszkowska[1].

Położenie

Wieś położona jest na Pojezierzu Olsztyńskim, 3 km na północ od Butryn.

Dzieje miejscowości

Niegdyś osada leśna, która została założona przez zarząd lasów królewskich na zasadzie kontraktów dzierżawy dziedzicznej, w celu pozyskania robotników leśnych. Inna historia powstania miejscowości została przekazana w 2012 roku przez najstarszą w tym czasie mieszkankę Butryn. Według jej relacji właściciel tych gruntów wydzielił obszar zalesiony ze swojej posiadłości i przekazał go kilku robotnikom leśnym. Mieli oni za zadanie wykarczować las i na tym terenie zbudować sobie domy. Właściciel majątku miał pomagać przy zakupie materiałów budowlanych, a nawet przekazać bezpłatnie drewno na budulec. Dzięki temu zapewnił sobie grupę stałych robotników leśnych. Robotnicy, pragnąc wyrazić swoją wdzięczność, nazwali nową osadę Friedrichstädt – miejsce Friedrichsa – od nazwiska ówczesnego dziedzica. Urzędowo nazwa została zatwierdzona w 1827 roku.

W 1835 roku wieś składała się z 4 domów wielorodzinnych zamieszkanych przez 49 osób. W 1935 roku wśród mieszkańców było 36 katolików, posługujący się zarówno językiem polskim, jak i niemieckim. Przed wybuchem II wojny światowej w Pokrzywach funkcjonował sklep kolonialny.

Przejście frontu w styczniu 1945 zapadło boleśnie w pamięci ówczesnych mieszkańców wsi. 20 stycznia żołnierze Armii Czerwonej zastrzelili kilkanaście osób, które pozwolono pochować dopiero po wielu dniach. Pomordowani spoczęli na łączce pod lasem, obok spalonej przez czerwonoarmistów szkoły.

Zabytki

  • dzwonniczka słupowa i drewniany krzyż; zlokalizowane w centrum wsi
  • drewniana chałupa warmińska
  • wiejskie domy z czerwonej cegły
  • kapliczka przydrożna

Bibliografia

Przewodnik turystyczny po gminie Purda, Purda 2013.
Statistisch-Topographisches Adreß-Handbuch von Ostpreussen, Commission bei Wilhelm Koch, Königsberg 1857.
Strona Gminy Purda [12.11.2013]
Wojewódzka Ewidencja Zabytków [12.11.2013]
Bank Danych Lokalnych GUS [12.11.2013]
Verwaltungsgeschichte [12.11.2013]

Przypisy

  1. Strona Gminy Purda [23.10.2014]