Szkoła Podstawowa w Pilonie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja zweryfikowana]
(Bibliografia)
 
(Nie pokazano 11 wersji utworzonych przez jednego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
 
{{Szkolnictwo infobox  
 
{{Szkolnictwo infobox  
 
|Nazwa_instytucji =  Szkoła Podstawowa w Pilonie
 
|Nazwa_instytucji =  Szkoła Podstawowa w Pilonie
|Grafika          =  Koala.jpg (nazwa zdjęcia)... opcja
+
|Grafika          =   
|Opis_grafiki    =  ...Wymagane...
+
|Opis_grafiki    =   
 
|Data_założenia  =  1946 r.
 
|Data_założenia  =  1946 r.
 
|Poziom_szkoły    =  podstawowy
 
|Poziom_szkoły    =  podstawowy
Linia 8: Linia 8:
 
|Profil          =
 
|Profil          =
 
|Adres            =  Pilona 5, 82-310 Elbląg 2
 
|Adres            =  Pilona 5, 82-310 Elbląg 2
|Patron          = ...Opcjonalne...
+
|Patron          =
 
}}
 
}}
 
+
'''Szkoła Podstawowa w Pilonie''' – placówka oświatowa w [[województwo warmińsko-mazurskie|województwie warmińsko-mazurskim]], działająca w [[Pilona|Pilonie]]. Obecnie funkcję dyrektora pełni [[Edyta Rokita]].
'''Szkoła Podstawowa w Pilonie''' – Placówka oświatowa w [[województwo warmińsko-mazurskie|województwie warmińsko-mazurskim]]. Obecnie funkcję dyrektora pełni [[Edyta Rokita]].
+
<br/><br/>
<br/>
 
 
 
 
== Historia ==
 
== Historia ==
Budynek, w którym obecnie się znajdujemy został oddany do użytku dnia 1 IX 1964 r.
+
Szkoła powstała tuż po II wojnie światowej, w 1946 r. Jej prężny rozwój miał miejsce w latach 1958-1960, kiedy kierownikiem placówki była [[Irena Radtke]]. Zorganizowano wówczas drużynę harcerską, Ligę Przyjaciół Żołnierza, koła PCK, koło Ochrony Przyrody, kółko techniczne. W szkole uczyło się w tym czasie 154 dzieci, a nauczycielami byli: Janina Lewkowicz, Stefan Krzemiński i Teresa Mroczek.
  
Ważną kartą w historii naszej szkoły jest nadanie jej imienia PKWN. Miało to miejsce 10 X 1964 r.
+
1 marca 1960 r. obowiązki kierownicze przejął Stefan Krzemiński, który powiększył bazę materialną placówki. Pozyskał dom mieszkalny, który zaadaptował na szkołę. 1 września 1964 r. oddany został do użytku nowy gmach, który służy placówce po dzień dzisiejszy. W tym samym roku 10 października nadano szkole imię Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego. Z kolei rok później 1 października otwarto w jej budynku Szkołę Przysposobienia Rolniczego oraz czasowo ambulans dentystyczny. W czerwcu 1972 r. uruchomiono kuchnię i świetlicę.
  
Z dniem 1 października 1965r. otwarto w Pilonie Szkołę Przysposobienia Rolniczego. To nie jedyna nowość. W szkole znajduje się czasowo ambulans dentystyczny. Dzieci szkolne leczą sobie zęby, nie potrzebując jeździć do Elbląga. W roku 1970 Rada Postępu Pedagogicznego przy Wojewódzkim Ośrodku Metodycznym w Gdańsku ogłosiła konkurs pod hasłem „Unowocześniamy formy i metody pracy szkół i placówek opiekuńczo – wychowawczych”. Do konkursu zgłosił swą pracę pt. „Próby unowocześnienia bazy materialnej szkoły” - kierownik szkoły Stefan Krzemiński. Praca ta uzyskała nagrodę pieniężną w wysokości 3.000 zł.
+
Istotne zmiany organizacyjne zaszły w roku 1973 - w roku szkolnym 1973/1974 placówka zaczęła działać jako Zbiorcza Szkoła Gminna w Pilonie. Podlegały jej 8-klasowe szkoły w [[Węzina|Węzinie]] i [[Przezmark|Przezmarku]] oraz 4-klasowe placówki w [[Bogaczewo|Bogaczewie]], [[Weklice|Weklicach]] i [[Drużno|Drużnie]]. Gminnym dyrektorem tych szkół został Wacław Pietuszyński, a rok później Jerzy Gutowski, natomiast ich zastępcą Stefan Krzemiński. Wraz z nowym podziałem administracyjnym kraju szkoła zaczęła podlegać Zbiorczej Szkole Gminnej w [[Elbląg|Elblągu]].
  
Lipiec przynosi pierwsze nadzieje na wybudowanie nowej szkoły. Przeprowadzono wiercenia mające na celu ustalenie struktury podłoża pod budynek szkolny. Wreszcie nastąpiło wyznaczenie fundamentów oraz zaczęcie pierwszych wykopów. Nowa szkoła będzie sześcioizbową szkołą 1000- lecia, zbudowaną ofiarnością narodu polskiego.  
+
W 1988 r. stanowisko dyrektora szkoły objęła Krystyna Kłosińska, w 1993 r. Regina Godzieba, zaś w 2007 r - Edyta Rokita.
  
Ważną kartę w historii naszej szkoły otwiera schyłek dekady.
+
Lata 90. XX w. i początek wieku obecnego obfitowały w wiele zmian i reform. Szczególnym rokiem był 1999 r., kiedy to utworzono gimnazjum, a dawną ośmiolatkę zamieniono na sześcioklasową szkołę podstawową. Dwa lata później zlikwidowano szkołę w Przezmarku i jej uczniowie podjęli naukę w Pilonie. To również czas intensywnych remontów - wymieniono pokrycie dachowe, okna, podłogi, instalację elektryczną i odgromową, drzwi, centralne ogrzewanie, przebudowano szatnie, łazienki, utworzono salę zabaw oraz pomalowano wszystkie pomieszczenia, wymieniono meble w klasach oraz świetlicy szkolnej.
1 września 1958 r. kierownikiem szkoły zostaje p. Irena Radtke. Zorganizowano drużynę ZHP, Ligę Przyjaciół Żołnierza, nadal istnieją i aktywnie pracują koła PCK, Ochrony Przyrody, zorganizowano Kółko Techniczne. W szkole uczy się 154 dzieci, nad którymi opiekę sprawują Janina Lewkowicz, Stefan Krzemiński i Teresa Mroczek. 1 marca 1960 r. obowiązki kierownicze przejmuje Stefan Krzemiński. W latach 60–tych szkoła mieściła się w dwóch budynkach, przy czym w jednym już za czasów okupacji była szkoła. Ten drugi budynek to adaptowany na szkołę dom mieszkalny. Pracowała tam koleżanka Teresa Mroczek.
 
 
 
Od czerwca 1972 r. rozpoczyna pracę kuchnia i świetlica. Nowy rok szkolny 1973/74 to pierwszy rok pracy Zbiorczej Szkoły Gminnej w Pilonie. Szkole tej podlegają szkoły 8-klasowe w Węzinie i Przezmarku oraz 4-klasowe w Bogaczewie, Weklicach i Drużnie. Gminnym Dyrektorem Szkół jest Wacław Pietuszyński, zastępcą Gminnego Dyrektora Szkół jest Stefan Krzemiński. Po roku pracy Zbiorczej Szkoły następuje zmiana na stanowisku Gminnego Dyrektora Szkół. Stanowisko to obejmuje Jerzy Gutowski.
 
Wraz z nowym podziałem administracyjnym kraju nasza szkoła zaczęła podlegać Zbiorczej Szkole Gminnej w Elblągu. Warto na chwilę wrócić do roku 1958. Wówczas to...
 
Witold Radtke zawiązał pierwszą drużynę harcerską. Rozkwit harcerstwa nastąpił w latach 70 – tych. Drużynom harcerskim i zuchowym przewodzili m.in.: Lucyna Górniak, Wacław Pietuszyński, Józef Skrobun i Hanna Dziąbkowska.
 
 
 
Po 28 latach kierowania szkołą, w 1988 r. Stefan Krzemiński odchodzi na emeryturę, a jego stanowisko obejmuje Krystyna Kłosińska. W roku 1993 dyrektorem szkoły zostaje Regina Godzieba. W roku 2007 na tym stanowisku powitaliśmy Edytę Rokitę – obecną panią dyrektor.
 
 
 
Lata 90–te i początek naszego wieku obfitowały w wiele zmian i reform. Szczególnym rokiem był 1999 r., kiedy to utworzono gimnazjum, a dawną ośmiolatkę zamieniono na sześcioklasową szkołę podstawową. Dwa lata później zlikwidowano szkołę w Przezmarku, zaś uczniowie tamtej placówki podjęli naukę w naszej szkole.
 
 
 
Pierwsza dekada nowego wieku to czas intensywnych remontów. Wymieniono pokrycie dachowe, okna, podłogi, instalację elektryczną i odgromową, drzwi, centralne ogrzewanie, przebudowano szatnie, łazienki, utworzono salę zabaw oraz pomalowano wszystkie pomieszczenia. W tym czasie wymieniono meble prawie we wszystkich klasach oraz świetlicy szkolnej.
 
 
<br/>
 
<br/>
 
 
== Cele i zadania ==
 
== Cele i zadania ==
Szkoła realizuje cele i zadania określone w ustawie o systemie oświaty, wydanych na jej podstawie aktach wykonawczych oraz programie wychowawczym i programie profilaktyki szkolnej.
+
Szkoła realizuje cele i zadania określone w ustawie o systemie oświaty oraz wydanych na jej podstawie aktach wykonawczych. Kieruje się przy tym przyjętą przez społeczność szkolną wizją i misją. Jej wizją jest hasło: "Dziecko jest wspólnym dobrem: rodziców i szkoły". Z kolei misja zawiera się w słowach "Wychowujemy dziecko radosne i twórcze, gotowe korzystać ze wszystkich swych możliwości w osiąganiu odpowiedniego dla siebie sukcesu".  
 
<br/>
 
<br/>
 
+
== Działalność szkoły ==
 +
Działania szkoły polegają głownie na:
 +
*przypomnieniu i respektowaniu obowiązków szkolnych (wewnątrzszkolnego, WSO, PSO, oceniania zachowania)
 +
*uwzględnianiu praw ucznia ze wskazaniem osób i instytucji, które pomogą w rozwiązywaniu problemów
 +
*przeprowadzeniu godzin wychowawczych na temat rozwijania umiejętności pokojowego rozwiązywania konfliktów i problemów, poznanie sposobów zachowania się w sytuacji zagrożenia agresją
 +
*działaniu w programach profilaktycznych dotyczących agresji "Przerwany mecz", "Klasowe zasady przeciwko przemocy", "Nasze sposoby na złość", "Jak zwracać się o pomoc?"
 +
*eksponowaniu właściwych zachowań na zajęciach, apelach itp.
 +
*propagowaniu znajomości statutowych kar za zachowania agresywne
 +
*systematycznym kontakcie rodziców uczniów sprawiających trudności wychowawcze z wychowawcami, pedagogiem szkolnym
 +
*korzystaniu z pomocy specjalistycznej w PPP, centrum pomocy rodzinie, placówkach służby zdrowia
 +
*poszerzaniu wiedzy dotyczącej zachowań agresywnych i ich zapobieganiu poprzez uczestnictwo w zebraniach organizowanych przez szkołę
 +
*przedstawieniu procedur postępowania w przypadku łamania zasad dotyczących przemocy
 +
*konsekwentnym i systematycznym reagowaniu na każdy przejaw agresji i przemocy przez wszystkich pracowników szkoły
 +
*szkoleniu się kadry pedagogicznej w zakresie profilaktyki zagrożeń oraz umiejętności wychowawczych
 +
*interwencji profilaktycznej w szkole
 +
*wyposażeniu biblioteki szkolnej w materiały dotyczące agresji
 +
*organizowaniu spotkań rodziców – wspólne rozwiązywanie problemów wychowawczych
 +
*współpracy z PPP, pedagogiem, policją, GOPS-em, kuratorem sądowym
 
== Kadra pedagogiczna ==
 
== Kadra pedagogiczna ==
 
Grono pedagogiczne w roku szkolnym 2014/2015:
 
Grono pedagogiczne w roku szkolnym 2014/2015:
*edukacja wczesnoszkolna –  
+
*edukacja wczesnoszkolna – Mirosława Bachanek, Bogumiła Gustołek, Hanna Milewska, Beata Narloch
*język polski –  
+
*język polski – Mariola Budkiewicz
*język angielski –  
+
*język angielski – Anna Maria Gerej-Gula
*matematyka –  
+
*język rosyjski – Maria Kazuro
*zajęcia komputerowe –  
+
*matematyka – Edyta Rokita
*przyroda –  
+
*zajęcia komputerowe – Anna Maria Gerej-Gula, Edyta Rokita
*historia –  
+
*przyroda – Aleksandra Bałdyga
*religia –  
+
*historia – Mariola Budkiewicz
*plastyka –  
+
*religia – Grażyna Rzymska-Kilian
*muzyka –  
+
*plastyka – Hanna Milewska
*zajęcia techniczne –  
+
*muzyka – Mirosława Bachanek
*wychowanie fizyczne –  
+
*zajęcia techniczne – Hanna Milewska
*biblioteka –  
+
*wychowanie do życia w rodzinie – Mariola Budkiewicz
*świetlica szkolna –  
+
*wychowanie fizyczne – Aleksandra Bałdyga
*pedagog szkolny –  
+
*biblioteka – Maria Kazuro
<br/>
+
*świetlica szkolna – Maria Kazuro
 
+
*pedagog szkolny – Bogumiła Gustołek
 +
*logopeda Grażyna – Rzymska-Kilian
 
== Osiągnięcia ==
 
== Osiągnięcia ==
...
+
Uczniowie zdobywają osiągnięcia głownie w zakresie sportowym, plastycznym oraz przedmiotowym, jak:
<br/>
+
*III miejsce w Powiatowym Konkursie Pieśni Patriotycznej "Powstanie Warszawskie", Mateusz Lewczuk z kl.III (2014)
 
+
*I miejsce w WOJEWÓDZKICH JESIENNYCH BIEGACH PRZEŁAJOWYCH DZIEWCZĄT I CHŁOPCÓW w Pasłęku, Julia Kasprzak - w kategorii klas IV i młodszych (2014)
== Absolwenci ==
+
*Laur konkursu plastycznego "Mój czas" Ogólnopolskiej Kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł 2014, Klaudia Brzezicka - kl. III, Patryk Banaszczyk - kl. VI (2014)
...
+
*I miejsce w Gminnym Przeglądzie Teatrzyków Szkolnych (2013/2014)
<br/>
+
* II miejsce w V Gminnym Turnieju Unihokeja o Puchar Przewodniczącego Rady Gminy Elbląg zarówno w kategorii chłopców, jak i dziewcząt (2014)
 
+
*II miejsce dziewcząt i III miejsce chłopców w V Gminnym Turnieju Mini Piłki Siatkowej o Puchar Wójta Gminy Elbląg (2014)
== Ciekawostki ==
+
*I miejsce w kategorii klas II dziewcząt, Kinga Rychter oraz II miejsce w kategorii klas II dziewcząt, Julia Kasprzak w Jesiennych Biegach przełajowych o Puchar Starosty ELbląskiego (2013)
...
 
<br/>
 
 
 
 
== Bibliografia ==
 
== Bibliografia ==
<br/>
+
[http://www.sppilona.gminaelblag.p SP Pilona][15.11.2014]<br/>
[http://www.sppilona.gminaelblag.p SPpilona][15.11.2014]<br/>
+
[http://www.szkolnictwo.pl szkolnictwo.pl][15.11.2014]
[http://www.szkolnictwo.pl Szkolnictwo][15.11.2014]
 
 
<br/>
 
<br/>
  
[[Kategoria: Szkolnictwo]][[Kategoria: Szkoła podstawowa]]<br />
+
[[Kategoria: Szkolnictwo]][[Kategoria: Szkoły podstawowe]] [[Kategoria:Powiat elbląski]] [[Kategoria: Elbląg (gmina wiejska)]]<br />

Aktualna wersja na dzień 12:29, 3 mar 2015

Szkoła Podstawowa w Pilonie

Data założenia: 1946 r.
Poziom szkoły: podstawowy
Podtyp szkoły: szkoła podstawowa
Adres: Pilona 5, 82-310 Elbląg 2

Szkoła Podstawowa w Pilonie – placówka oświatowa w województwie warmińsko-mazurskim, działająca w Pilonie. Obecnie funkcję dyrektora pełni Edyta Rokita.

Historia

Szkoła powstała tuż po II wojnie światowej, w 1946 r. Jej prężny rozwój miał miejsce w latach 1958-1960, kiedy kierownikiem placówki była Irena Radtke. Zorganizowano wówczas drużynę harcerską, Ligę Przyjaciół Żołnierza, koła PCK, koło Ochrony Przyrody, kółko techniczne. W szkole uczyło się w tym czasie 154 dzieci, a nauczycielami byli: Janina Lewkowicz, Stefan Krzemiński i Teresa Mroczek.

1 marca 1960 r. obowiązki kierownicze przejął Stefan Krzemiński, który powiększył bazę materialną placówki. Pozyskał dom mieszkalny, który zaadaptował na szkołę. 1 września 1964 r. oddany został do użytku nowy gmach, który służy placówce po dzień dzisiejszy. W tym samym roku 10 października nadano szkole imię Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego. Z kolei rok później 1 października otwarto w jej budynku Szkołę Przysposobienia Rolniczego oraz czasowo ambulans dentystyczny. W czerwcu 1972 r. uruchomiono kuchnię i świetlicę.

Istotne zmiany organizacyjne zaszły w roku 1973 - w roku szkolnym 1973/1974 placówka zaczęła działać jako Zbiorcza Szkoła Gminna w Pilonie. Podlegały jej 8-klasowe szkoły w Węzinie i Przezmarku oraz 4-klasowe placówki w Bogaczewie, Weklicach i Drużnie. Gminnym dyrektorem tych szkół został Wacław Pietuszyński, a rok później Jerzy Gutowski, natomiast ich zastępcą Stefan Krzemiński. Wraz z nowym podziałem administracyjnym kraju szkoła zaczęła podlegać Zbiorczej Szkole Gminnej w Elblągu.

W 1988 r. stanowisko dyrektora szkoły objęła Krystyna Kłosińska, w 1993 r. Regina Godzieba, zaś w 2007 r - Edyta Rokita.

Lata 90. XX w. i początek wieku obecnego obfitowały w wiele zmian i reform. Szczególnym rokiem był 1999 r., kiedy to utworzono gimnazjum, a dawną ośmiolatkę zamieniono na sześcioklasową szkołę podstawową. Dwa lata później zlikwidowano szkołę w Przezmarku i jej uczniowie podjęli naukę w Pilonie. To również czas intensywnych remontów - wymieniono pokrycie dachowe, okna, podłogi, instalację elektryczną i odgromową, drzwi, centralne ogrzewanie, przebudowano szatnie, łazienki, utworzono salę zabaw oraz pomalowano wszystkie pomieszczenia, wymieniono meble w klasach oraz świetlicy szkolnej.

Cele i zadania

Szkoła realizuje cele i zadania określone w ustawie o systemie oświaty oraz wydanych na jej podstawie aktach wykonawczych. Kieruje się przy tym przyjętą przez społeczność szkolną wizją i misją. Jej wizją jest hasło: "Dziecko jest wspólnym dobrem: rodziców i szkoły". Z kolei misja zawiera się w słowach "Wychowujemy dziecko radosne i twórcze, gotowe korzystać ze wszystkich swych możliwości w osiąganiu odpowiedniego dla siebie sukcesu".

Działalność szkoły

Działania szkoły polegają głownie na:

  • przypomnieniu i respektowaniu obowiązków szkolnych (wewnątrzszkolnego, WSO, PSO, oceniania zachowania)
  • uwzględnianiu praw ucznia ze wskazaniem osób i instytucji, które pomogą w rozwiązywaniu problemów
  • przeprowadzeniu godzin wychowawczych na temat rozwijania umiejętności pokojowego rozwiązywania konfliktów i problemów, poznanie sposobów zachowania się w sytuacji zagrożenia agresją
  • działaniu w programach profilaktycznych dotyczących agresji "Przerwany mecz", "Klasowe zasady przeciwko przemocy", "Nasze sposoby na złość", "Jak zwracać się o pomoc?"
  • eksponowaniu właściwych zachowań na zajęciach, apelach itp.
  • propagowaniu znajomości statutowych kar za zachowania agresywne
  • systematycznym kontakcie rodziców uczniów sprawiających trudności wychowawcze z wychowawcami, pedagogiem szkolnym
  • korzystaniu z pomocy specjalistycznej w PPP, centrum pomocy rodzinie, placówkach służby zdrowia
  • poszerzaniu wiedzy dotyczącej zachowań agresywnych i ich zapobieganiu poprzez uczestnictwo w zebraniach organizowanych przez szkołę
  • przedstawieniu procedur postępowania w przypadku łamania zasad dotyczących przemocy
  • konsekwentnym i systematycznym reagowaniu na każdy przejaw agresji i przemocy przez wszystkich pracowników szkoły
  • szkoleniu się kadry pedagogicznej w zakresie profilaktyki zagrożeń oraz umiejętności wychowawczych
  • interwencji profilaktycznej w szkole
  • wyposażeniu biblioteki szkolnej w materiały dotyczące agresji
  • organizowaniu spotkań rodziców – wspólne rozwiązywanie problemów wychowawczych
  • współpracy z PPP, pedagogiem, policją, GOPS-em, kuratorem sądowym

Kadra pedagogiczna

Grono pedagogiczne w roku szkolnym 2014/2015:

  • edukacja wczesnoszkolna – Mirosława Bachanek, Bogumiła Gustołek, Hanna Milewska, Beata Narloch
  • język polski – Mariola Budkiewicz
  • język angielski – Anna Maria Gerej-Gula
  • język rosyjski – Maria Kazuro
  • matematyka – Edyta Rokita
  • zajęcia komputerowe – Anna Maria Gerej-Gula, Edyta Rokita
  • przyroda – Aleksandra Bałdyga
  • historia – Mariola Budkiewicz
  • religia – Grażyna Rzymska-Kilian
  • plastyka – Hanna Milewska
  • muzyka – Mirosława Bachanek
  • zajęcia techniczne – Hanna Milewska
  • wychowanie do życia w rodzinie – Mariola Budkiewicz
  • wychowanie fizyczne – Aleksandra Bałdyga
  • biblioteka – Maria Kazuro
  • świetlica szkolna – Maria Kazuro
  • pedagog szkolny – Bogumiła Gustołek
  • logopeda Grażyna – Rzymska-Kilian

Osiągnięcia

Uczniowie zdobywają osiągnięcia głownie w zakresie sportowym, plastycznym oraz przedmiotowym, jak:

  • III miejsce w Powiatowym Konkursie Pieśni Patriotycznej "Powstanie Warszawskie", Mateusz Lewczuk z kl.III (2014)
  • I miejsce w WOJEWÓDZKICH JESIENNYCH BIEGACH PRZEŁAJOWYCH DZIEWCZĄT I CHŁOPCÓW w Pasłęku, Julia Kasprzak - w kategorii klas IV i młodszych (2014)
  • Laur konkursu plastycznego "Mój czas" Ogólnopolskiej Kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł 2014, Klaudia Brzezicka - kl. III, Patryk Banaszczyk - kl. VI (2014)
  • I miejsce w Gminnym Przeglądzie Teatrzyków Szkolnych (2013/2014)
  • II miejsce w V Gminnym Turnieju Unihokeja o Puchar Przewodniczącego Rady Gminy Elbląg zarówno w kategorii chłopców, jak i dziewcząt (2014)
  • II miejsce dziewcząt i III miejsce chłopców w V Gminnym Turnieju Mini Piłki Siatkowej o Puchar Wójta Gminy Elbląg (2014)
  • I miejsce w kategorii klas II dziewcząt, Kinga Rychter oraz II miejsce w kategorii klas II dziewcząt, Julia Kasprzak w Jesiennych Biegach przełajowych o Puchar Starosty ELbląskiego (2013)

Bibliografia

SP Pilona[15.11.2014]
szkolnictwo.pl[15.11.2014]