Szkoła Podstawowa nr 4 w Działdowie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja zweryfikowana]
(Bibliografia)
 
(Nie pokazano 5 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
 
{{Szkolnictwo infobox  
 
{{Szkolnictwo infobox  
 
|Nazwa_instytucji =  Szkoła Podstawowa nr 4 w Działdowie
 
|Nazwa_instytucji =  Szkoła Podstawowa nr 4 w Działdowie
|Grafika          =  Koala.jpg (nazwa zdjęcia)... opcja
+
|Grafika          =   
|Opis_grafiki    =  ...Wymagane...
+
|Opis_grafiki    =   
 
|Data_założenia  =  1993 r.
 
|Data_założenia  =  1993 r.
 
|Poziom_szkoły    =  podstawowy
 
|Poziom_szkoły    =  podstawowy
Linia 10: Linia 10:
 
|Patron          =  Jan Paweł II
 
|Patron          =  Jan Paweł II
 
}}
 
}}
 
+
'''Szkoła Podstawowa nr 4 w Działdowie''' – placówka oświatowa w [[województwo warmińsko-mazurskie|województwie warmińsko-mazurskim]], wchodząca w skład [[Zespół Szkół nr 2 im. Jana Pawła II w Działdowie|Zespołu Szkół nr 2 im. Jana Pawła II w Działdowie]]. Funkcję dyrektora Zespołu pełni obecnie [[Wiesław Smereczyński]].
'''Szkoła Podstawowa nr 4 w Działdowie''' –  
+
<br/><br/>
Placówka oświatowa w [[województwo warmińsko-mazurskie|województwie warmińsko-mazurskim]] wchodząca w skład [[Zespół Szkół nr 2 im. Jana Pawła II w Działdowie|Zespołu Szkół nr 2 im. Jana Pawła II w Działdowie]]. Funkcję dyrektora Zespołu pełni obecnie [[Wiesław Smereczyński]].
 
<br/>
 
 
 
 
== Historia ==
 
== Historia ==
Szkoła rozpoczęła swoją działalność 1 września 1993 r. Od 1996 r. weszła ona w struktury Zespołu Szkół nr 2 im. Jana Pawła II w Działdowie. Stało się to w związku z tym, że w roku 1996 powołano do życia II Liceum Ogólnokształcące w Działdowie, które wspólnie ze szkołą podstawową utworzyło ten Zespół. W roku szkolnym 2002/2003 SP 4 liczyła 25 oddziałów i 626 uczniów. Od powstania placówki do chwili obecnej funkcję dyrektora szkoły pełni mgr Wiesław Smereczyński.  
+
Szkoła Podstawowa nr 4 w [[Działdowo|Działdowie]] rozpoczęła swoją działalność 1 września 1993 r. Od 1996 r. weszła ona w struktury Zespołu Szkół nr 2 im. Jana Pawła II w Działdowie. Stało się to w konsekwencji połączenia szkoły podstawowej z powołanym w roku 1996 II Liceum Ogólnokształcącym. 18 maja 1999 r. odbyła się uroczystość nadania szkole imienia Jana Pawła II. W roku szkolnym 2002/2003 SP 4 liczyła 25 oddziałów i 626 uczniów. Od powstania placówki do chwili obecnej funkcję dyrektora szkoły pełni mgr [[Wiesław Smereczyński]].  
 
<br/>
 
<br/>
 
 
== Działalność ==
 
== Działalność ==
 +
W szkole działają stałe zespoły Rady Pedagogicznej. Dużym osiągnięciem nauczycieli jest opracowanie kilku innowacji pedagogicznych, m.in.: ekologii i nauczania zintegrowanego. W szkole funkcjonują też liczne organizacje uczniowskie:
 +
*Samorząd Uczniowski
 +
*SKS "Sokół"
 +
*SKO
 +
*PCK
 +
*Klub Europejski
 +
*drużyna zuchowa
 +
*drużyna młodszoharcerska
 +
Równocześnie ze wzrostem inicjatyw organizacji szkolnych prowadzących pracę wychowawczą widoczna jest działalność kół zainteresowań. W Zespole Szkół nr 2 istnieje chór, zespół instrumentalny, koła: polonistyczne, matematyczne i języków obcych.
  
W szkole działają stałe zespoły Rady Pedagogicznej. Dużym osiągnięciem nauczycieli jest opracowanie kilku innowacji pedagogicznych, m.in.: ekologii i nauczania zintegrowanego. W szkole działają liczne organizacje uczniowskie: Samorząd Uczniowski SP i LO, SKS "Sokół", SKO, PCK, Klub Europejski, Drużyna Zuchowa i Drużyna Młodszoharcerska. Równocześnie ze wzrostem inicjatywy organizacji szkolnych prowadzących pracę wychowawczą widoczna jest działalność kół zainteresowań. W Zespole Szkół Nr 2 istnieje chór, zespół instrumentalny, koła: polonistyczne, matematyczne i języków obcych. Uczniowie z powodzeniem biorą udział w olimpiadach i konkursach przedmiotowych. Największe sukcesy odnoszą z filozofii, ekologii, geografii i wiedzy o Unii Europejskiej. Od kilku lat prowadzona jest wymiana młodzieży ze szkołami z Geesthacht, Greven i Bad Hersfeld w Niemczech.
+
Zespół Szkół nr 2 w Działdowie działa na rzecz wychowania człowieka mającego istnieć we wspólnocie, której potrzebuje i którą współtworzy. Oprócz zdobywania wiedzy przez ucznia Szkoła kładzie szczególny nacisk na rozwój osobowości i wsparcie uczniów od strony psychologicznej i pedagogicznej. W 2005 r. placówka otrzymała tytuł "Szkoły z klasą".
Każda szkoła powinna mieć swoją tożsamość i poczucie, że różni się czymś ważnym od innych szkół. Wszystkim działaniom muszą przyświecać szczytne cele i nienaganny wizerunek patrona szkoły. Nic więc dziwnego, że w referendum, które odbyło się 18 maja 1998 roku, uczniowie dokonali wyboru najlepszego z możliwych. Osoba Ojca Świętego zyskała ogromne poparcie wśród uczniów, nauczycieli i rodziców. Uroczystość nadania szkole imienia Jana Pawła II odbyła się 18 maja 1999 roku. Swoją obecnością uświetnił ją ordynariusz diecezji toruńskiej ks. bp Andrzej Suski. Od tego czasu jest to dzień ¦więta Szkoły. Każdego roku uczniowie i nauczyciele rzetelnie przygotowują się do tej uroczystości. Wiedza o Patronie upowszechniana jest poprzez organizację konkursów wiedzy o Janie Pawle II, konkursów recytatorskich i plastycznych. W rocznicę Pontyfikatu przygotowywane są inscenizacje słowno - muzyczne. Przez cały rok gromadzone są pamiątki, zdjęcia i informacje o Papieżu, które znalazły swoje miejsce w Izbie Patrona. Do sukcesów można zaliczyć również współpracę z innymi szkołami, które tworzą Rodzinę Szkół im. Jana Pawła II.
 
W szkole często organizowane są konkursy, kursy dla nauczycieli w ramach doskonalenia zawodowego, a także spotkania z autorami podręczników i szkolenia dyrektorów oraz różnego rodzaju konferencje i spotkania z ciekawymi osobistościami ze świata kultury, pedagogiki, medycyny i polityki. Z inicjatywy dyrektora Wiesława Smereczyńskiego 12 czerwca 2000 roku w ramach II Warmińsko - Mazurskich Dni Rodziny odbyła się konferencja na temat: "Samorząd lokalny w służbie rodziny", w lutym 2001 roku spotkanie z panią Marszałek Senatu Alicją Grześkowiak. Z nauczycielami i uczniami spotkali się również Vice Kurator Oświaty - Mirosław Hartung i Wojewoda Warmińsko - Mazurski Zbigniew Babalski. Społeczności szkolnej doskonale pracuje się w atrakcyjnym, przestronnym budynku o łącznej powierzchni 5781m2, na którą składają się 3 segmenty: dydaktyczny, administracyjno - gospodarczy i nowoczesna część sportowa. W szkole jest 27 sal lekcyjnych, sala audiowizualna oraz gimnastyczna i dwie korekcyjne, biblioteka, świetlica, 3 pracownie komputerowe, sklepik szkolny oraz gabinety medyczne.
 
System realizowany w Zespole Szkół Nr 2 w Działdowie kierowany jest w stronę wychowania człowieka, który umie istnieć we wspólnocie, której potrzebuje i współtworzy . Oprócz zdobywania wiedzy - kładzie się szczególny nacisk na rozwój osobowości i wsparcie uczniów od strony psychologicznej i pedagogicznej. Widoczne są starania do stworzenia czegoś ponad przeciętnego, do uczynienia swojej szkoły przedmiotem podziwu i dumy. W 2005 r. placówka otrzymała tytuł "Szkoły z klasą".
 
Szkoła angażuje się w działania fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, której głównym celem jest wspieranie finansowe uzdolnionej, niezamożnej młodzieży z małych miast i terenów wiejskich.
 
Wychowanie i nauczanie w naszej szkole opiera się na chrześcijańskim systemie wartości, służy rozwijaniu u dzieci odpowiedzialności za siebie i za innych, uczy szacunku dla każdego człowieka. Nasi uczniowie w każdym roku szkolnym decydują się pomagać innym. Biorą udział w ogólnopolskich akcjach, które mają na celu wspieranie ludzi potrzebujących, takich, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej. Są to przede wszystkim: Adopcja na odległość (od 2004 r.), Góra grosza, Szlachetna paczka (od 2011 r.), Młoda krew ratuje życie (od 2008 r.), Transplantacja – dar życia (2012 r.), Warto być bohaterem. Od 2011 r. członkowie Szklonego Koła Caritas biorą aktywny udział w organizacji Festynu Rodzinnego z okazji Dnia Dziecka. Na bazie Szkoły Podstawowej Nr 4 w Działdowie w roku 2008, jako pierwsze w powiecie, zostały utworzone integracyjne zespoły klasowe, do których uczęszczają uczniowie, posiadający opinie i orzeczenia Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej.
 
Zespół Szkół Nr 2 stwarza warunki do wszechstronnego rozwoju, kształtuje uniwersalne umiejętności, twórcze i aktywne postawy. Uczniowie mają możliwość uczestniczenia w różnych projektach i programach: Projekt Deutsch-Wagen-Tour (2012 r.), Indywidualny Program Edukacyjny Ucznia w ramach projektu „ Program stypendialny szansą na rozwój edukacyjny uczniów Warmii i Mazur”, program edukacyjny „Władza lokalna w Polsce. Poznaję zadania gminy, powiatu”, program edukacyjny „Planowanie kariery zawodowej uczniów – rynek pracy w UE i Ja”, Comenius (2011-2013). W szkole wyjątkowo dużo zadań udaje się zrealizować w zakresie profilaktyki zdrowotnej oraz ekologii i ochrony środowiska. Uczniowie biorą udział w takich programach jak: „Sport – recepta na zdrowie i siłę charakteru – nauka i upowszechnianie umiejętności pływania wśród dzieci”, ,,Wstąp po zdrowie”, „Wolność Oddechu – Zapobiegaj Astmie”, Walka z AIDS, Światowy Dzień Żywności i Walki z Głodem. Dzięki uczestnictwu w projektach uczniowie mają możliwość wzięcia udziału w zajęciach wykraczających poza standardową ofertę edukacyjną szkoły.
 
W szkole działa też radiowęzeł. Dzięki temu można w trakcie przerw posłuchać muzyki czy przekazać ważne komunikaty. Podczas świąt i uroczystości prezentowane są audycje w formie montaży słowno-muzycznych. Naszą szkołę tworzą przede wszystkim uczniowie, wśród których mamy wielu laureatów konkursów powiatowych i wojewódzkich olimpiad przedmiotowych. Tradycją Zespołu Szkół Nr 2 jest wpisanie absolwentów z wzorowym zachowaniem i najlepszymi wynikami w nauce do Złotej Księgi. Co roku uczniowie liceum typowani są do Stypendium Prezesa Rady Ministrów.
 
Ważnym punktem pracy wychowawczej jest również organizacja wszelkich imprez wynikających z kalendarza ceremoniału uroczystości szkolnych. Poza tym w Zespole Szkół Nr 2 podejmuje się wiele inicjatyw, mających na celu promocję szkoły oraz integrację szkoły ze środowiskiem lokalnym. Działania realizowane w Zespole Szkół Nr 2 są skierowane w stronę człowieka. Tu uczniowie zdobywają wiedzę i dorastają, aby potem znaleźć swoje miejsce w dorosłym życiu. Działalności placówki przyświecają szczytne założenia, przyjęte podczas nadania szkole imienia Jana Pawła II
 
<br/>
 
  
== Cele i zadania ==
+
Szkoła angażuje się również w działania fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia", której głównym celem jest wspieranie finansowe uzdolnionej, niezamożnej młodzieży z małych miast i terenów wiejskich.
Szkoła realizuje cele i zadania określone w ustawie o systemie oświaty, wydanych na jej podstawie aktach wykonawczych oraz programie wychowawczym i programie profilaktyki szkolnej.
 
<br/>
 
  
== Kadra pedagogiczna ==
+
Uczniowie biorą udział w ogólnopolskich akcjach, które mają na celu wspieranie ludzi potrzebujących, tych, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej.
Grono pedagogiczne w roku szkolnym 2014/2015:
+
Są to przede wszystkim takie akcje jak:  
*edukacja wczesnoszkolna –
+
*Adopcja na odległość (od 2004 r.)
*język polski –
+
*Góra grosza
*język angielski –
+
*Szlachetna paczka (od 2011 r.)
*matematyka –
+
*Młoda krew ratuje życie (od 2008 r.)
*zajęcia komputerowe –  
+
*Transplantacja dar życia (2012 r.)
*przyroda –
+
*Warto być bohaterem
*historia –
+
Od 2011 r. członkowie Szklonego Koła Caritas biorą aktywny udział w organizacji Festynu Rodzinnego z okazji Dnia Dziecka. Na bazie działań Szkoły Podstawowej nr 4 w Działdowie w roku 2008 zostały utworzone jako pierwsze w powiecie integracyjne zespoły klasowe, do których uczęszczają uczniowie posiadający opinie i orzeczenia Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.
*religia –
 
*plastyka –
 
*muzyka –
 
*zajęcia techniczne –
 
*wychowanie fizyczne –
 
*biblioteka –
 
*świetlica szkolna –
 
*pedagog szkolny –
 
  
 +
Zespół Szkół nr 2 stwarza warunki do wszechstronnego rozwoju, kształtuje uniwersalne umiejętności, twórcze i aktywne postawy. Uczniowie mają możliwość uczestniczenia w różnych projektach i programach, takich jak: Projekt Deutsch-Wagen-Tour (2012 r.), Indywidualny Program Edukacyjny Ucznia w ramach projektu "Program stypendialny szansą na rozwój edukacyjny uczniów [[Warmia|Warmii]] i [[Mazury|Mazur]]", program edukacyjny "Władza lokalna w Polsce. Poznaję zadania gminy, powiatu", program edukacyjny "Planowanie kariery zawodowej uczniów – rynek pracy w UE i Ja", Comenius (2011-2013).
  
 +
W szkole udaje się zrealizować liczne zadania w zakresie profilaktyki zdrowotnej oraz ekologii i ochrony środowiska. Uczniowie biorą udział w takich programach jak: "Sport – recepta na zdrowie i siłę charakteru – nauka i upowszechnianie umiejętności pływania wśród dzieci", "Wstąp po zdrowie", "Wolność Oddechu – Zapobiegaj Astmie", Walka z AIDS, Światowy Dzień Żywności i Walki z Głodem. Dzięki uczestnictwu w projektach uczniowie mają możliwość wzięcia udziału w zajęciach wykraczających poza standardową ofertę edukacyjną szkoły.
  
Smereczyński Wiesław podstawy przedsiębiorczości
+
W szkole działa też radiowęzeł. Dzięki temu można w trakcie przerw posłuchać muzyki czy przekazać ważne komunikaty. Podczas świąt i uroczystości prezentowane są audycje w formie montaży słowno-muzycznych.
Raciborska Ewa informatyka, ekonomia w praktyce, podstawy przedsiębiorczości
+
<br/>
Siedlecka Anna język polski
+
== Cele i zadania ==
Puczyńska Magdalena pedagog
+
Szkoła realizuje cele i zadania określone w ustawie o systemie oświaty, w wydanych na jej podstawie aktach wykonawczych oraz programie wychowawczym i programie profilaktyki szkolnej. Wychowanie i nauczanie opiera się na chrześcijańskim systemie wartości, służy rozwijaniu u dzieci odpowiedzialności za siebie i za innych, uczy szacunku dla każdego człowieka.
Świątkowska Małgorzata pedagog, doradca zawodowy
 
Aleksandrowicz - Bader Katarzyna wychowanie fizyczne
 
Bera - Żabicka Beata język niemiecki
 
Błażyńska Barbara język angielski
 
Błażyńska Joanna język niemiecki
 
Bourdon Monika język angielski
 
Brzozowska Joanna język angielski
 
Cherkowski Kazimierz religia
 
Chmielewska Dorota język niemiecki
 
Ciesielski Marek wychowanie fizyczne, edukacja dla bezpieczeństwa
 
Duda Krzysztof wychowanie fizyczne
 
Dudek Elżbieta wychowawca świetlicy
 
Dykty Lidia edukacja wczesnoszkolna, zajęcia logopedyczne
 
Elbruda Ewa język polski, WOK
 
ks. Figurski Paweł religia
 
Gadomski Zdzisław muzyka, plastyka
 
Giesek Joanna język angielski
 
Giesek Małgorzata edukacja wczesnoszkolna
 
Gromadkiewicz Beata matematyka
 
Grzela Ewa edukacja wczesnoszkolna
 
Jakubowska Katarzyna język polski
 
Janicki Karol wychowanie fizyczne
 
Jeznach Jolanta historia, WOS
 
Karaszewski Jacek język polski, filozofia
 
Karolak Elżbieta edukacja wczesnoszkolna
 
Kochańska Anna edukacja wczesnoszkolna
 
Kołakowska Magdalena język polski
 
Kosiorek Agnieszka nauczyciel wspomagający
 
Kowalewska Emilia matematyka, informatyka, zajęcia komputerowe
 
Kowalska Marta j. angielski, chemia
 
Kowasz - Boberek Małgorzata język polski
 
Kozion Magdalena j. angielski
 
Krakowska Iwona wychowawca świetlicy
 
Kroplewska - Gołębiewska Magdalena przyroda
 
Kryszkiewicz Wioletta biologia, przyroda
 
Kujawa-Jarzębowska Elżbieta edukacja wczesnoszkolna, nauczyciel wspomagający
 
Kos Mariola edukacja wczesnoszkolna
 
Lech Wioletta język polski
 
Malik Iwona historia, WOS
 
Malulu Reuben język angielski
 
Markuszewska Ewa wychowawca świetlicy
 
Meredyk Mariusz wychowanie fizyczne, informatyka, zajęcia komputerowe
 
Miecznikowska Grażyna zajęcia techniczne, plastyka, zajęcia komputerowe
 
Mostek Przemysław wychowanie fizyczne
 
Nowak Katarzyna chemia, biblioteka
 
Nowakowska Beata zajęcia logopedyczne
 
Olewińska Bożena religia, nauczyciel wspomagający
 
Orzechowska Aleksandra wychowanie fizyczne
 
Ostrowska Martyna geografia
 
Ostrowski Sławomir zajęcia dodatkowe SKS
 
Pietrzak Jakub wychowanie fizyczne
 
Pietrzak Mariusz wychowanie fizyczne
 
Piórek Katarzyna edukacja wczesnoszkolna
 
Piórek Marzena nauczyciel wspomagający
 
Pokrzywnicka Mirosława edukacja wczesnoszkolna
 
Pszuk Wioletta historia, WOS, nauczyciel wspomagający
 
Raczyło Sylwia wychowanie fizyczne
 
Rembecka Dorota j. angielski
 
Rudzińska Katarzyna matematyka, informatyka, zajęcia komputerowe
 
Saternus Marta fizyka
 
Siatkowski Krzysztof matematyka
 
Siergiej Barbara edukacja wczesnoszkolna
 
Siergiej Ewa edukacja wczesnoszkolna
 
Smyk Leszek matematyka, informatyka, zajęcia komputerowe
 
ks. Syldatk Zdzisław religia
 
Szczech Izabela edukacja wczesnoszkolna, nauczyciel wspomagający
 
Szemplińska Iwona biblioteka
 
Szerszeń Emilia język niemiecki
 
Szymańska Teresa język angielski
 
Śliwińska Maria biologia, przyroda
 
Wadecka Ewa edukacja wczesnoszkolna
 
Wiśniewska Anna matematyka
 
Włodarska Teresa geografia
 
Woźna Teresa religia, nauczyciel wspomagający
 
Wyrzykowska Anna edukacja wczesnoszkolna
 
Ziajka Beata nauczyciel wspomagający
 
Żmijewska Marzena język niemiecki
 
 
<br/>
 
<br/>
 
+
== Kadra pedagogiczna ==
 +
Grono pedagogiczne w roku szkolnym 2014/2015:
 +
*edukacja wczesnoszkolna – Dykty Lidia, Giesek Małgorzata, Grzela Ewa, Karolak Elżbieta, Kochańska Anna, Kujawa-Jarzębowska Elżbieta, Kos Mariola, Piórek Katarzyna, Pokrzywnicka Mirosława, Siergiej Barbara, Siergiej Ewa, Wadecka Ewa, Wyrzykowska Anna
 +
*język polski – Siedlecka Anna, Błażyńska Barbara, Elbruda Ewa, Jakubowska Katarzyna, Karaszewski Jacek, Kołakowska Magdalena, Kowasz-Boberek Małgorzata, Lech Wioletta, Szczech Izabela
 +
*język angielski – Bourdon Monika, Brzozowska Joanna, Giesek Joanna, Kowalska Marta, Kozion Magdalena, Malulu Reuben, Rembecka Dorota
 +
*język niemiecki – Bera-Żabicka Beata, Błażyńska Joanna, Chmielewska Dorota, Szerszeń Emilia, Żmijewska Marzena
 +
*matematyka – Gromadkiewicz Beata, Kowalewska Emilia, Rudzińska Katarzyna, Siatkowski Krzysztof, Smyk Leszek, Wiśniewska Anna
 +
*zajęcia komputerowe – Raciborska Ewa, Kowalewska Emilia, Meredyk Mariusz, Miecznikowska Grażyna, Rudzińska Katarzyna, Smyk Leszek
 +
*przyroda – Kroplewska-Gołębiewska Magdalena, Kryszkiewicz Wioletta, Śliwińska Maria
 +
*historia – Jeznach Jolanta, Malik Iwona, Pszuk Wioletta
 +
*religia – Cherkowski Kazimierz, ks. Figurski Paweł, Olewińska Bożena, ks. Syldatk Zdzisław, Woźna Teresa
 +
*plastyka – Gadomski Zdzisław, Miecznikowska Grażyna
 +
*muzyka – Gadomski Zdzisław
 +
*zajęcia techniczne – Miecznikowska Grażyna
 +
*wychowanie fizyczne – Aleksandrowicz-Bader Katarzyna, Ciesielski Marek, Duda Krzysztof, Janicki Karol, Meredyk Mariusz, Mostek Przemysław, Orzechowska Aleksandra, Pietrzak Jakub, Pietrzak Mariusz, Raczyło Sylwia
 +
*biblioteka – Nowak Katarzyna, Szemplińska Iwona
 +
*świetlica szkolna – Dudek Elżbieta, Krakowska Iwona, Markuszewska Ewa
 +
*pedagog szkolny – Puczyńska Magdalena, Świątkowska Małgorzata
 
== Osiągnięcia ==
 
== Osiągnięcia ==
Uczniowie osiągają znaczące wyniki w konkursach przedmiotowych i rozgrywkach sportowych.
+
Uczniowie z powodzeniem biorą udział w olimpiadach i konkursach przedmiotowych. Największe sukcesy odnoszą z filozofii, ekologii, geografii i wiedzy o Unii Europejskiej. Osiągają również znaczące wyniki w rozgrywkach sportowych.
 
<br/>
 
<br/>
 
== Ciekawostki ==
 
Uczniowie realizują międzynarodowy projekt "Comenius" oraz ogólnopolski projekt "Bezpieczna szkoła. Bezpieczny uczeń".
 
<br/>
 
 
 
== Bibliografia ==
 
== Bibliografia ==
<br/>
+
[http://sp4.zs2dzialdowo.pl SP4 Działdowo][27.11.2014]<br/>
[http://sp4.zs2dzialdowo.pl SP4Działdowo][27.11.2014]<br/>
+
[http://www.szkolnictwo.pl szkolnictwo.pl][27.11.2014]
[http://www.szkolnictwo.pl Szkolnictwo][27.11.2014]
 
 
<br/>
 
<br/>
  
[[Kategoria: Szkolnictwo]][[Kategoria: Szkoła podstawowa]]<br />
+
[[Kategoria: Szkolnictwo]][[Kategoria: Szkoły podstawowe]] [[Kategoria:Działdowo]] [[Kategoria:Powiat działdowski]]<br />

Aktualna wersja na dzień 15:20, 4 mar 2015

Szkoła Podstawowa nr 4 w Działdowie

Data założenia: 1993 r.
Poziom szkoły: podstawowy
Podtyp szkoły: szkoła podstawowa
Adres: ul. Polna 11, 13-200 Działdowo
Patron: Jan Paweł II

Szkoła Podstawowa nr 4 w Działdowie – placówka oświatowa w województwie warmińsko-mazurskim, wchodząca w skład Zespołu Szkół nr 2 im. Jana Pawła II w Działdowie. Funkcję dyrektora Zespołu pełni obecnie Wiesław Smereczyński.

Historia

Szkoła Podstawowa nr 4 w Działdowie rozpoczęła swoją działalność 1 września 1993 r. Od 1996 r. weszła ona w struktury Zespołu Szkół nr 2 im. Jana Pawła II w Działdowie. Stało się to w konsekwencji połączenia szkoły podstawowej z powołanym w roku 1996 II Liceum Ogólnokształcącym. 18 maja 1999 r. odbyła się uroczystość nadania szkole imienia Jana Pawła II. W roku szkolnym 2002/2003 SP 4 liczyła 25 oddziałów i 626 uczniów. Od powstania placówki do chwili obecnej funkcję dyrektora szkoły pełni mgr Wiesław Smereczyński.

Działalność

W szkole działają stałe zespoły Rady Pedagogicznej. Dużym osiągnięciem nauczycieli jest opracowanie kilku innowacji pedagogicznych, m.in.: ekologii i nauczania zintegrowanego. W szkole funkcjonują też liczne organizacje uczniowskie:

  • Samorząd Uczniowski
  • SKS "Sokół"
  • SKO
  • PCK
  • Klub Europejski
  • drużyna zuchowa
  • drużyna młodszoharcerska

Równocześnie ze wzrostem inicjatyw organizacji szkolnych prowadzących pracę wychowawczą widoczna jest działalność kół zainteresowań. W Zespole Szkół nr 2 istnieje chór, zespół instrumentalny, koła: polonistyczne, matematyczne i języków obcych.

Zespół Szkół nr 2 w Działdowie działa na rzecz wychowania człowieka mającego istnieć we wspólnocie, której potrzebuje i którą współtworzy. Oprócz zdobywania wiedzy przez ucznia Szkoła kładzie szczególny nacisk na rozwój osobowości i wsparcie uczniów od strony psychologicznej i pedagogicznej. W 2005 r. placówka otrzymała tytuł "Szkoły z klasą".

Szkoła angażuje się również w działania fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia", której głównym celem jest wspieranie finansowe uzdolnionej, niezamożnej młodzieży z małych miast i terenów wiejskich.

Uczniowie biorą udział w ogólnopolskich akcjach, które mają na celu wspieranie ludzi potrzebujących, tych, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej. Są to przede wszystkim takie akcje jak:

  • Adopcja na odległość (od 2004 r.)
  • Góra grosza
  • Szlachetna paczka (od 2011 r.)
  • Młoda krew ratuje życie (od 2008 r.)
  • Transplantacja – dar życia (2012 r.)
  • Warto być bohaterem

Od 2011 r. członkowie Szklonego Koła Caritas biorą aktywny udział w organizacji Festynu Rodzinnego z okazji Dnia Dziecka. Na bazie działań Szkoły Podstawowej nr 4 w Działdowie w roku 2008 zostały utworzone jako pierwsze w powiecie integracyjne zespoły klasowe, do których uczęszczają uczniowie posiadający opinie i orzeczenia Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.

Zespół Szkół nr 2 stwarza warunki do wszechstronnego rozwoju, kształtuje uniwersalne umiejętności, twórcze i aktywne postawy. Uczniowie mają możliwość uczestniczenia w różnych projektach i programach, takich jak: Projekt Deutsch-Wagen-Tour (2012 r.), Indywidualny Program Edukacyjny Ucznia w ramach projektu "Program stypendialny szansą na rozwój edukacyjny uczniów Warmii i Mazur", program edukacyjny "Władza lokalna w Polsce. Poznaję zadania gminy, powiatu", program edukacyjny "Planowanie kariery zawodowej uczniów – rynek pracy w UE i Ja", Comenius (2011-2013).

W szkole udaje się zrealizować liczne zadania w zakresie profilaktyki zdrowotnej oraz ekologii i ochrony środowiska. Uczniowie biorą udział w takich programach jak: "Sport – recepta na zdrowie i siłę charakteru – nauka i upowszechnianie umiejętności pływania wśród dzieci", "Wstąp po zdrowie", "Wolność Oddechu – Zapobiegaj Astmie", Walka z AIDS, Światowy Dzień Żywności i Walki z Głodem. Dzięki uczestnictwu w projektach uczniowie mają możliwość wzięcia udziału w zajęciach wykraczających poza standardową ofertę edukacyjną szkoły.

W szkole działa też radiowęzeł. Dzięki temu można w trakcie przerw posłuchać muzyki czy przekazać ważne komunikaty. Podczas świąt i uroczystości prezentowane są audycje w formie montaży słowno-muzycznych.

Cele i zadania

Szkoła realizuje cele i zadania określone w ustawie o systemie oświaty, w wydanych na jej podstawie aktach wykonawczych oraz programie wychowawczym i programie profilaktyki szkolnej. Wychowanie i nauczanie opiera się na chrześcijańskim systemie wartości, służy rozwijaniu u dzieci odpowiedzialności za siebie i za innych, uczy szacunku dla każdego człowieka.

Kadra pedagogiczna

Grono pedagogiczne w roku szkolnym 2014/2015:

  • edukacja wczesnoszkolna – Dykty Lidia, Giesek Małgorzata, Grzela Ewa, Karolak Elżbieta, Kochańska Anna, Kujawa-Jarzębowska Elżbieta, Kos Mariola, Piórek Katarzyna, Pokrzywnicka Mirosława, Siergiej Barbara, Siergiej Ewa, Wadecka Ewa, Wyrzykowska Anna
  • język polski – Siedlecka Anna, Błażyńska Barbara, Elbruda Ewa, Jakubowska Katarzyna, Karaszewski Jacek, Kołakowska Magdalena, Kowasz-Boberek Małgorzata, Lech Wioletta, Szczech Izabela
  • język angielski – Bourdon Monika, Brzozowska Joanna, Giesek Joanna, Kowalska Marta, Kozion Magdalena, Malulu Reuben, Rembecka Dorota
  • język niemiecki – Bera-Żabicka Beata, Błażyńska Joanna, Chmielewska Dorota, Szerszeń Emilia, Żmijewska Marzena
  • matematyka – Gromadkiewicz Beata, Kowalewska Emilia, Rudzińska Katarzyna, Siatkowski Krzysztof, Smyk Leszek, Wiśniewska Anna
  • zajęcia komputerowe – Raciborska Ewa, Kowalewska Emilia, Meredyk Mariusz, Miecznikowska Grażyna, Rudzińska Katarzyna, Smyk Leszek
  • przyroda – Kroplewska-Gołębiewska Magdalena, Kryszkiewicz Wioletta, Śliwińska Maria
  • historia – Jeznach Jolanta, Malik Iwona, Pszuk Wioletta
  • religia – Cherkowski Kazimierz, ks. Figurski Paweł, Olewińska Bożena, ks. Syldatk Zdzisław, Woźna Teresa
  • plastyka – Gadomski Zdzisław, Miecznikowska Grażyna
  • muzyka – Gadomski Zdzisław
  • zajęcia techniczne – Miecznikowska Grażyna
  • wychowanie fizyczne – Aleksandrowicz-Bader Katarzyna, Ciesielski Marek, Duda Krzysztof, Janicki Karol, Meredyk Mariusz, Mostek Przemysław, Orzechowska Aleksandra, Pietrzak Jakub, Pietrzak Mariusz, Raczyło Sylwia
  • biblioteka – Nowak Katarzyna, Szemplińska Iwona
  • świetlica szkolna – Dudek Elżbieta, Krakowska Iwona, Markuszewska Ewa
  • pedagog szkolny – Puczyńska Magdalena, Świątkowska Małgorzata

Osiągnięcia

Uczniowie z powodzeniem biorą udział w olimpiadach i konkursach przedmiotowych. Największe sukcesy odnoszą z filozofii, ekologii, geografii i wiedzy o Unii Europejskiej. Osiągają również znaczące wyniki w rozgrywkach sportowych.

Bibliografia

SP4 Działdowo[27.11.2014]
szkolnictwo.pl[27.11.2014]