Cis pospolity: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja zweryfikowana]
(Utworzono nową stronę "{{Roślina infobox |Nazwa rośliny = Cis pospolity |Nazwa łacińska = Taxus baccata |L = L. |Pusta linia = <br/> |grafika = cis.jpg |podpis grafiki = Cis pospolit...")
 
 
(Nie pokazano 33 wersji utworzonych przez 4 użytkowników)
Linia 5: Linia 5:
 
  |Pusta linia = <br/>
 
  |Pusta linia = <br/>
 
  |grafika = cis.jpg
 
  |grafika = cis.jpg
  |podpis grafiki = Cis pospolity - gałązka z nasionami w osnówce
+
  |podpis grafiki = Cis pospolity gałązka z nasionami w charakterystycznej osnówce. Fot. Dariusz Kubiak.
 
  |Systematyka = Systematyka
 
  |Systematyka = Systematyka
 
  |Domena = eukarionty  
 
  |Domena = eukarionty  
Linia 18: Linia 18:
 
  |Synonimy = Synonimy
 
  |Synonimy = Synonimy
 
  |Lista synonimów = }}
 
  |Lista synonimów = }}
<br/>
 
 
 
'''Cis pospolity''' (''Taxus baccata'' L.) – gatunek rośliny z rodziny cisowatych (''Taxaceae'').  
 
'''Cis pospolity''' (''Taxus baccata'' L.) – gatunek rośliny z rodziny cisowatych (''Taxaceae'').  
 +
<br/><br/>
  
 +
==Morfologia ==
 +
Cis pospolity to niewysokie drzewo dochodzące do wysokości 15 m lub krzew o wysokości do 3–4 m.
  
=== Morfologia ===
+
Korona jest ciemnozielona, zwykle jajowatostożkowata, u starych drzew lub osobników krzewiastych nieregularna. Formy krzewiaste pojawiają się najczęściej w wyniku wczesnej straty pędu wierzchołkowego i zastąpienia go kilkoma innymi. Pień jest z reguły obficie, nieregularnie ugałęziony, kora wiśniowoszara lub ciemnobrunatna, później rdzawoszara, łuszcząca się cienkimi płatami. Młode pędy pozostają zielone przez okres 2–4 lat. Liście mają postać zimozielonych, spłaszczonych igieł o długości 2–3 cm i szerokości ok. 2 mm. Są lekko wygięte, niekłujące, miękkie, osadzone na krótkim, cienkim ogonku. Górna strona jest ciemnozielona, błyszcząca, natomiast spodnia – znacznie jaśniejsza, matowa. Igły pozbawione są białych pasków oraz przewodów żywicznych charakterystycznych np. dla jodły. Igły nie wydzielają zapachu. Pozostają na pędzie przez 6–8 lat, ułożone są dwustronnie grzebieniasto lub skrętolegle.  
 
 
 
 
Arnika górska to bylina kłączowa. Wyrastająca z krótkiego kłącza zielona, prosta, krótko omszona łodyga, osiąga 15-60 cm wysokości. Na jej szczycie znajduje się jeden koszyczek oraz dwa po bokach (rzadziej cztery). Liście są całobrzegie lub ząbkowane. Liście odziomkowe zebrane w rozetę, odwrotnie jajowate i wydłużone, bardzo grube, bez ogonków, z nerwem głównym wyraźnie widocznym od spodu blaszki liściowej (pięcio- siedmionerwowe). Liście łodygowe są mniejsze, zebrane w 1-3 pary, naprzeciwległe, trochę lepkie, 3-nerwowe, siedzące, obejmujące łodygę.
 
Kwiaty złotożółte lub pomarańczowożółte, zebrane w koszyczki o średnicy 6-8 cm. Dno koszyczka owłosione, zaś jego okrywa gruczołkowato owłosiona. Kwiaty środkowe rurkowate, obupłciowe, brzeżne nibyjęzyczkowe o trzech ząbkach, słupkowe (żeńskie). Kwitnie od czerwica (niziny) do sierpnia (góry). Owocem  jest owłosiona niełupka o dł. 4–5 mm.
 
<br/>
 
 
 
  
=== Rozmieszczenie i ekologia ===
+
Cis jest rośliną dwupienną. Kwiaty żeńskie (makrostrobile) są bardzo małe, zielone, podobne do pąków liściowych, pojawiają się na dolnej stronie pędów. W pełni rozwinięte mają różowy wierzchołek z kanalikiem, z którego wydobywa się kropla mikropylarna. Kuliste, żółtozielone, liczne, łuskowate kwiaty męskie (mikrostrobile) ułożone są w kątach igieł. Pylniki są tarczowate, silnie pofałdowane. Kwitną od lutego do maja. Nasiona są brązowe, kuliste, ostro zakończone, otoczone charakterystyczną czerwoną, kubkowatą osnówką. Dojrzewają od września do października.
  
Występuje na terenach górskich i podgórskich Europy. W Polsce najliczniej występuje w Sudetach i na [[Pojezierze Mazurskie| Pojezierzu Mazurskim]], rzadziej, na rozproszonych stanowiskach na Dolnym Śląsku, Wyżynie Małopolskiej, w Górach Świętokrzyskich i w Bieszczadach Zachodnich.  
+
== Rozmieszczenie i ekologia ==
 +
Cis jest gatunkiem cieniolubnym, naturalnie rośnie w lasach liściastych na niżu i w górach. Jego zasięg jest porozrywany – obejmuje środkową i zachodnią Europę, południowo-zachodnią Azję i północną Afrykę. W Polsce cis osiąga wschodnią granicę swego zasięgu. Przebiega ona od Zatoki Ryskiej przez Białowieżę na południe wzdłuż 23 południka ku Karpatom i dalej w kierunku południowo-wschodnim. Cis rośnie w zachodniej, północnej i południowej części kraju na nielicznych naturalnych stanowiskach. Najwięcej stanowisk znajduje się na Pojezierzu Pomorskim, Śląsku, Małopolsce, Podkarpaciu i Górach Świętokrzyskich. W Polsce centralnej i środkowo-wschodniej cis nie występuje.  
  
Arnika górska występuje na pogórzu, na niżu sporadycznie. Najczęściej w piętrze alpejskim i subalpejskim, na glebach kwaśnych, do wysokości 2500 m. Można ją spotkać na polanach leśnych lub łąkach. Roślina światłolubna, ale znosząca okresowe zacienienie.
+
Na [[Warmia|Warmii]] i [[Mazury|Mazurach]] cis pospolity jest w warunkach naturalnych rośliną rzadko spotykaną. Dwa jego stanowiska znajdują się w [[Rezerwat Borki|Rezerwacie Borki]] w [[Powiat giżycki|powiecie giżyckim]], pojedyncze okazy są także w [[Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy|Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym]]. Stosunkowo najliczniej występuje w lasach [[Nadleśnictwo Wipsowo|Nadleśnictwa Wipsowo]]. Wyjątkowo cenne stanowisko 17 dorodnych cisów o obwodach od 50 do 90 cm i wysokości do 12 m znajduje się na terenie [[Leśnictwo Leszno|leśnictwa Leszno]] w [[Barczewo (gmina miejsko-wiejska)|gminie Barczewo]]. Ponadto występuje tu ok. 500 sztuk siewek cisa, co wskazuje na możliwość samosiewnego odnawiania się tego gatunku w regionie.  
<br/>
 
  
 +
Dla ochrony krańcowego stanowiska tego drzewa w 1959 r. utworzony został [[Rezerwat Cisowy Jar]].
  
=== Wartość użytkowa ===
+
== Wartość użytkowa ==
 +
Cis pospolity objęty jest w Polsce ścisłą ochroną gatunkową. Sięga ona XV w., bowiem wprowadził ją już w 1423 r. król Władysław Jagiełło wprowadził w Statucie Wareckim. O prawną ochronę występowano zaraz po uzyskaniu niepodległości w 1918 r. Mimo obowiązywania Ustawy o ochronie przyrody z 1934 r, formalnie cis zaczął być pod ochroną całkowitą (ścisłą) dopiero od 1946 r. Obecnie ma w Polsce status rośliny narażonej na wymarcie (kategoria VU na czerwonej liście).
  
 +
Drewno cisu jest twarde i trwałe, wąskosłoiste, z wąskim, żółtym bielem i ciemnobrunatną twardzielą. Jest najbardziej zbite i sprężyste oraz najtrudniej łupiące się ze wszystkich europejskich gatunków drewna. Nie posiada kanalików żywicznych. Drewno cisu od najdawniejszych czasów było stosowane do wyrobu broni. Ze względu na dużą giętkość w średniowieczu wykonywano z niego łuki. Najstarszym przedmiotem z drewna cisowego jest włócznia licząca ok. 45 tys. lat. Cis wykorzystywany był również w meblarstwie i rzemiośle artystycznym.
  
Arnika jest rośliną leczniczą, kosmetyczną i ozdobną (cała roślina jest trująca). Wprowadzenie w XVIII wieku arniki górskiej do aptek spowodowało wzrost jej popularności wśród zielarzy i aptekarzy. Prawdopodobnie niekontrolowany zbiór przyczynił się do jej przetrzebienia. Obecnie surowiec zielarski pochodzi z upraw. Preparaty z arniki stosuje się zewnętrznie na krwiaki, stłuczenia, obrzęki pourazowe, oparzenia, ukąszenia owadów a także do płukania jamy ustnej. Koszyczki kwiatowe zawierają liczne substancje czynne o działaniu przeciwzapalnym, przeciwreumatycznym i antyseptycznym. Stosowana wewnętrznie wzmacnia i uszczelnia ściany naczyń krwionośnych, działa przeciwzakrzepowo oraz poprawia krążenie krwi. Wyciąg z kwiatów bywa stosowany do produkcji kremów i płynów do twarzy. Ze względu na swoje ozdobne kwiatostany jest roślina uprawiana w ogródkach.
+
Cis to roślina trująca. We wszystkich jej częściach, oprócz osnówki, znajdują się duże ilości trujących związków, przede wszystkim taksyna. Zatrucia zazwyczaj są przypadkowe. Objawy dotyczą przede wszystkim układu krwionośnego i serca (spadek ciśnienia krwi, zaburzenia rytmu serca, migotanie komór). Zatrucia mogą okazać się śmiertelne, toteż poszkodowany powinien znaleźć się jak najszybciej pod opieką lekarza. Silnie trująca dla człowieka toksyna nie jest szkodliwa dla przeżuwaczy (sarny, jelenia) lub niektórych ptaków, które chętnie zjadają młode gałązki cisu lub jego nasiona (np. kowalik).
  
Dawniej w Bawarii, w wigilię św. Jana arnikę wtykano na brzegach pól w celu ochrony przed gradobiciem. Ustawiona w oknie miała chronić przed uderzeniem pioruna.
+
Roślina ma właściwości lecznicze. Odwar z igieł był kiedyś stosowany przy niedociśnieniu krwi. Obecnie z cisu izolowane są substancje, z których produkuje się preparaty przeciwnowotworowe (taksoidy).
  
Arnika górska jest gatunkiem objętym w Polsce na siedliskach naturalnych ścisłą ochroną. Jest rośliną narażoną na wyginięcie (kategoria V na Czerwonej Liście).  
+
Cis często bywa sadzony w ogrodach i parkach. Jest stosunkowo odporny na zanieczyszczenia powietrza. Spotyka się przy tym wiele odmian uprawnych o zróżnicowanym pokroju, wzroście i ubarwieniu (od ciemnej zieleni igieł po złoty).
 
<br/>
 
<br/>
  
 +
== Ciekawostki ==
 +
Okaz drzewa z gatunku cis pospolity uznawany jest za najstarsze drzewo rosnące obecnie w granicach Polski. Rośnie on we wsi Henryków Lubański niedaleko Lubania (Dolny Śląsk). Jego wiek szacuje się na ok. 1250 lat (w roku 1987). Drzewo to zostało uszkodzone podczas huraganu w 1989 r. Rozporządzeniem Wojewody Jeleniogórskiego Nr 8 z dnia 6 kwietnia 1992 r cis w Henrykowie Lubańskim został ustanowiony pomnikiem przyrody. Obwód jego pnia wynosi 150 cm (na wysokości 1,3 m).
  
=== Ciekawostki ===
+
Latem 2011 r. przez Nadleśnictwo Wipsowo przeszła potężna wichura, która powaliła m.in. ponad trzystuletni, pomnikowy cis. Leśnicy przeprowadzili spektakularną akcję ratunkową: przy pomocy ciężkiego sprzętu podnieśli drzewo i ustabilizowali je za pomocą specjalnie w tym celu zbudowanego rusztowania. Cis rośnie nadal, choć już nie tak imponujący jak przed wichurą. Klub Gaja, organizator ogólnopolskiego konkursu "Drzewo roku 2014", postanowił uhonorować "Cis z wolą życia" i umieścił to drzewo wśród szesnastu finalistów konkursu. Było to jedyne drzewo z [[Warmia|Warmii]] i [[Mazury|Mazur]], które znalazło się w finale.
 
 
 
 
Arnika górska zmniejsza swoją liczebność głównie na skutek zaniku odpowiednich siedlisk; w efekcie eutrofizacji, zacienienia i rozwoju ekspansywnych roślin zielnych oraz krzewinek. Zabiegi ochrony czynnej arniki górskiej realizowane są obecnie m.in. na terenie [[Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy| Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego]].
 
 
<br/>
 
<br/>
  
 +
== Zobacz też ==
 +
[http://pl.wikipedia.org/wiki/Cis_pospolity pl.wikipedia.org, cis pospolity] [22.04.2014]<br/>
 +
[http://jezioro.com.pl/flora/okaz.html?id=757 jezioro.com.pl] [22.04.2014]<br/>
 +
[http://pl.wikipedia.org/wiki/Cis_Henrykowski pl.wikipedia.org, Cis Henrykowski] [22.04.2014]<br/>
 +
[http://mojemazury.pl/193134,Stary-cis-w-finale-konkursu-quotDrzewo-rokuquot-a-mial-juz-nie-zyc.html#axzz2winf0gWd mojemazury.pl] [22.04.2014]
 
== Bibliografia ==
 
== Bibliografia ==
 
+
Zarzycki Kazimierz, Szeląg Zbigniew, ''Red list of the vascular plants in Poland'', [w:] ''Red lists of plants and fungi in Poland. Czerwona lista roślin i grzybów Polski'', red. Zbigniew Mirek, Kazimierz Zarzycki, Władysław Wojewoda i Zbigniew Szeląg, Kraków 2006, s. 11-20.<br/>
K. Zarzycki, Z. Szeląg: ''Red list of the vascular plants in Poland''. W: Z. Mirek, . Zarzycki, W. Wojewoda Z. Szelag (red.), ''Red lists of plants and fungi in Poland''. Kraków: W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences, 2006, 11-20.
+
''Warmia i Mazury. Cud, tylko się rozejrzeć'', Olsztyn 2012.
 
 
D. Wołkowycki: ''Arnika górska Arnica montana L.'' Biblioteka Monitoringu Środowiska, GIOŚ: 40-521. [http://www.gios.gov.pl/siedliska/pdf/przewodnik_metodyczny_arnica_montana.pdf]
 
<br/>
 
 
 
 
 
== Linki zewnętrzne ==
 
 
 
http://pl.wikipedia.org/wiki/Arnika_górska
 
 
<br/>
 
<br/>
 +
[[Kategoria: Przyroda]]
  
 
+
[[Kategoria: Rośliny Warmii i Mazur]]
[[Kategoria: Przyroda]][[Kategoria: Rośliny]][[Kategoria: Rośliny Warmii i Mazur]]
 

Aktualna wersja na dzień 20:29, 9 mar 2015

Cis pospolity

Taxus baccata
L.
Cis pospolity – gałązka z nasionami w charakterystycznej osnówce. Fot. Dariusz Kubiak.
Cis pospolity – gałązka z nasionami w charakterystycznej osnówce. Fot. Dariusz Kubiak.
Systematyka
Królestwo rośliny
Podkrólestwo rośliny naczyniowe
Gromada nagonasienne
Klasa iglaste
Rząd cisowce
Rodzina cisowate
Rodzaj cis
Gatunek cis pospolity
Synonimy

Cis pospolity (Taxus baccata L.) – gatunek rośliny z rodziny cisowatych (Taxaceae).

Morfologia

Cis pospolity to niewysokie drzewo dochodzące do wysokości 15 m lub krzew o wysokości do 3–4 m.

Korona jest ciemnozielona, zwykle jajowatostożkowata, u starych drzew lub osobników krzewiastych nieregularna. Formy krzewiaste pojawiają się najczęściej w wyniku wczesnej straty pędu wierzchołkowego i zastąpienia go kilkoma innymi. Pień jest z reguły obficie, nieregularnie ugałęziony, kora wiśniowoszara lub ciemnobrunatna, później rdzawoszara, łuszcząca się cienkimi płatami. Młode pędy pozostają zielone przez okres 2–4 lat. Liście mają postać zimozielonych, spłaszczonych igieł o długości 2–3 cm i szerokości ok. 2 mm. Są lekko wygięte, niekłujące, miękkie, osadzone na krótkim, cienkim ogonku. Górna strona jest ciemnozielona, błyszcząca, natomiast spodnia – znacznie jaśniejsza, matowa. Igły pozbawione są białych pasków oraz przewodów żywicznych charakterystycznych np. dla jodły. Igły nie wydzielają zapachu. Pozostają na pędzie przez 6–8 lat, ułożone są dwustronnie grzebieniasto lub skrętolegle.

Cis jest rośliną dwupienną. Kwiaty żeńskie (makrostrobile) są bardzo małe, zielone, podobne do pąków liściowych, pojawiają się na dolnej stronie pędów. W pełni rozwinięte mają różowy wierzchołek z kanalikiem, z którego wydobywa się kropla mikropylarna. Kuliste, żółtozielone, liczne, łuskowate kwiaty męskie (mikrostrobile) ułożone są w kątach igieł. Pylniki są tarczowate, silnie pofałdowane. Kwitną od lutego do maja. Nasiona są brązowe, kuliste, ostro zakończone, otoczone charakterystyczną czerwoną, kubkowatą osnówką. Dojrzewają od września do października.

Rozmieszczenie i ekologia

Cis jest gatunkiem cieniolubnym, naturalnie rośnie w lasach liściastych na niżu i w górach. Jego zasięg jest porozrywany – obejmuje środkową i zachodnią Europę, południowo-zachodnią Azję i północną Afrykę. W Polsce cis osiąga wschodnią granicę swego zasięgu. Przebiega ona od Zatoki Ryskiej przez Białowieżę na południe wzdłuż 23 południka ku Karpatom i dalej w kierunku południowo-wschodnim. Cis rośnie w zachodniej, północnej i południowej części kraju na nielicznych naturalnych stanowiskach. Najwięcej stanowisk znajduje się na Pojezierzu Pomorskim, Śląsku, Małopolsce, Podkarpaciu i Górach Świętokrzyskich. W Polsce centralnej i środkowo-wschodniej cis nie występuje.

Na Warmii i Mazurach cis pospolity jest w warunkach naturalnych rośliną rzadko spotykaną. Dwa jego stanowiska znajdują się w Rezerwacie Borki w powiecie giżyckim, pojedyncze okazy są także w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym. Stosunkowo najliczniej występuje w lasach Nadleśnictwa Wipsowo. Wyjątkowo cenne stanowisko 17 dorodnych cisów o obwodach od 50 do 90 cm i wysokości do 12 m znajduje się na terenie leśnictwa Leszno w gminie Barczewo. Ponadto występuje tu ok. 500 sztuk siewek cisa, co wskazuje na możliwość samosiewnego odnawiania się tego gatunku w regionie.

Dla ochrony krańcowego stanowiska tego drzewa w 1959 r. utworzony został Rezerwat Cisowy Jar.

Wartość użytkowa

Cis pospolity objęty jest w Polsce ścisłą ochroną gatunkową. Sięga ona XV w., bowiem wprowadził ją już w 1423 r. król Władysław Jagiełło wprowadził w Statucie Wareckim. O prawną ochronę występowano zaraz po uzyskaniu niepodległości w 1918 r. Mimo obowiązywania Ustawy o ochronie przyrody z 1934 r, formalnie cis zaczął być pod ochroną całkowitą (ścisłą) dopiero od 1946 r. Obecnie ma w Polsce status rośliny narażonej na wymarcie (kategoria VU na czerwonej liście).

Drewno cisu jest twarde i trwałe, wąskosłoiste, z wąskim, żółtym bielem i ciemnobrunatną twardzielą. Jest najbardziej zbite i sprężyste oraz najtrudniej łupiące się ze wszystkich europejskich gatunków drewna. Nie posiada kanalików żywicznych. Drewno cisu od najdawniejszych czasów było stosowane do wyrobu broni. Ze względu na dużą giętkość w średniowieczu wykonywano z niego łuki. Najstarszym przedmiotem z drewna cisowego jest włócznia licząca ok. 45 tys. lat. Cis wykorzystywany był również w meblarstwie i rzemiośle artystycznym.

Cis to roślina trująca. We wszystkich jej częściach, oprócz osnówki, znajdują się duże ilości trujących związków, przede wszystkim taksyna. Zatrucia zazwyczaj są przypadkowe. Objawy dotyczą przede wszystkim układu krwionośnego i serca (spadek ciśnienia krwi, zaburzenia rytmu serca, migotanie komór). Zatrucia mogą okazać się śmiertelne, toteż poszkodowany powinien znaleźć się jak najszybciej pod opieką lekarza. Silnie trująca dla człowieka toksyna nie jest szkodliwa dla przeżuwaczy (sarny, jelenia) lub niektórych ptaków, które chętnie zjadają młode gałązki cisu lub jego nasiona (np. kowalik).

Roślina ma właściwości lecznicze. Odwar z igieł był kiedyś stosowany przy niedociśnieniu krwi. Obecnie z cisu izolowane są substancje, z których produkuje się preparaty przeciwnowotworowe (taksoidy).

Cis często bywa sadzony w ogrodach i parkach. Jest stosunkowo odporny na zanieczyszczenia powietrza. Spotyka się przy tym wiele odmian uprawnych o zróżnicowanym pokroju, wzroście i ubarwieniu (od ciemnej zieleni igieł po złoty).

Ciekawostki

Okaz drzewa z gatunku cis pospolity uznawany jest za najstarsze drzewo rosnące obecnie w granicach Polski. Rośnie on we wsi Henryków Lubański niedaleko Lubania (Dolny Śląsk). Jego wiek szacuje się na ok. 1250 lat (w roku 1987). Drzewo to zostało uszkodzone podczas huraganu w 1989 r. Rozporządzeniem Wojewody Jeleniogórskiego Nr 8 z dnia 6 kwietnia 1992 r cis w Henrykowie Lubańskim został ustanowiony pomnikiem przyrody. Obwód jego pnia wynosi 150 cm (na wysokości 1,3 m).

Latem 2011 r. przez Nadleśnictwo Wipsowo przeszła potężna wichura, która powaliła m.in. ponad trzystuletni, pomnikowy cis. Leśnicy przeprowadzili spektakularną akcję ratunkową: przy pomocy ciężkiego sprzętu podnieśli drzewo i ustabilizowali je za pomocą specjalnie w tym celu zbudowanego rusztowania. Cis rośnie nadal, choć już nie tak imponujący jak przed wichurą. Klub Gaja, organizator ogólnopolskiego konkursu "Drzewo roku 2014", postanowił uhonorować "Cis z wolą życia" i umieścił to drzewo wśród szesnastu finalistów konkursu. Było to jedyne drzewo z Warmii i Mazur, które znalazło się w finale.

Zobacz też

pl.wikipedia.org, cis pospolity [22.04.2014]
jezioro.com.pl [22.04.2014]
pl.wikipedia.org, Cis Henrykowski [22.04.2014]
mojemazury.pl [22.04.2014]

Bibliografia

Zarzycki Kazimierz, Szeląg Zbigniew, Red list of the vascular plants in Poland, [w:] Red lists of plants and fungi in Poland. Czerwona lista roślin i grzybów Polski, red. Zbigniew Mirek, Kazimierz Zarzycki, Władysław Wojewoda i Zbigniew Szeląg, Kraków 2006, s. 11-20.
Warmia i Mazury. Cud, tylko się rozejrzeć, Olsztyn 2012.