Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Białej Piskiej: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja zweryfikowana]
(Bibliografia)
 
(Nie pokazano 31 wersji utworzonych przez 6 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
[[Strona główna | Powrót do strony głównej]]
+
 
-----
+
{{Szkolnictwo infobox  
Na tej stronie znajduje się szablon z kategorii '''"Szkolnictwo" (Szkolnictwo)'''. Poniżej szablonu przedstawiona jest wizualizacja.<br />
+
|Nazwa_instytucji = '''Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Białej Piskiej'''
'''Uwaga: ''' Szablon w budowie.<br />
+
|Grafika          =  sp b piska.jpg
<span style="color:red;font-weight:bold;">Uwaga: </span> szablon wymaga zatwierdzenia przez "Zarząd Projektu" oraz "CEiIK".
+
|Opis_grafiki    =  Budynek szkolny. Źródło: [http://www.szkolnictwo.pl/szko%C5%82a,podstawowa,Bia%C5%82a+Piska,M02035,Szko%C5%82a+Podstawowa+ www.szkolnictwo.pl], 7.12.2013.
-----
+
|Data_założenia  = 6 lipca 1945 r.
'''Poniżej przedstawiony jest kod szablonu'''
+
|Poziom_szkoły    = podstawowy
-----
+
|Podtyp_szkoły    =
<pre>
+
|Profil          =
{{Poziomy_Szkolnictwa infobox  
+
|Adres            = ul. M.Kajki 1, 12-230 Biała Piska   
|Nazwa_instytucji = Szkoła Powszechna w Białej Piskiej
 
|Grafika          =   
 
|Opis_grafiki    =   
 
|Data_założenia  = 6 lipca 1945 roku
 
|Poziom_szkoły    = podstawowy
 
|Podtyp_szkoły    = 4 oddziały
 
|Profil          =  
 
|Adres            = Biała Piska  
 
|Patron          =  
 
 
}}
 
}}
  
<big>''' Szkoła Powszechna w Białej Piskiej '''</big> -1945 <br/>
+
'''Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Białej Piskiej''' – szkoła podstawowa w [[Biała Piska|Białej Piskiej]] w [[powiat piski|powiecie piskim]] w [[województwo warmińsko-mazurskie|województwie warmińsko-mazurskim]]. Obecnie funkcję dyrektora szkoły pełni [[Antoni Zabielski]]. <br/> <br/>
 
== Historia ==
 
== Historia ==
...
+
Historia szkoły w [[Biała Piska|Białej Piskiej]] sięga XVIII w., gdy istniała tu szkoła parafialna. Stopień organizacyjny szkoły zmieniał się od jednoklasowej przez dwuklasową (polską i niemiecką) po siedmioklasową w 1939 r. Po II wojnie światowej wznowiono działalność szkoły. Publiczna Szkoła Powszechna w Białej Piskiej powstała w 1945 r. Mieściła się w budynku dawnej szkoły niemieckiej przy ul. Konopnickiej. W czterech oddziałach szkoły uczyło się 24 uczniów. Pierwszym kierownikiem i jedynym nauczycielem był [[Stanisław Czarniak]] (repatriant z Małopolski Wschodniej). Zmagał się z ogromnymi trudnościami w pracy dydaktycznej: nie było programów nauczania, podręczników, zeszytów i materiałów piśmiennych. Nie było pomocy naukowych.  
<br/>
 
== Cele i zadania ==
 
...
 
<br/>
 
== Kadra pedagogiczna ==
 
...
 
<br/>
 
== Osiągnięcia ==
 
...
 
<br/>
 
== Absolwenci ==
 
...
 
<br/>
 
== Ciekawostki ==
 
...
 
<br/>
 
== Bibliografia ==
 
<br/>
 
...
 
<br/>
 
  
[[Kategoria: Szkolnictwo]]<br />
+
Stały napływ na te tereny ludności polskiej sprawił, że stan liczbowy uczniów pod koniec 1945 r. wynosił 148 osób. Do czterech wzrosła też liczba liczba nauczycieli. W 1946 r. w szkole było już 218 uczniów (klasy I–VI). W 1947 r. kierownictwo szkoły objęła [[Kazimiera Korycińska]] – nauczycielka z wieloletnim stażem. Na skutek reformy strukturalnej w 1948 r. szkoła zyskała status jedenastoletniej szkoły stopnia podstawowego.
~~~~<br />
 
</pre>
 
-----
 
'''Poniżej przedstawiona jest wizualizacja szablonu'''
 
-----
 
{{Poziomy_Szkolnictwa infobox
 
|Nazwa_instytucji = 
 
|Grafika          = 
 
|Opis_grafiki    = 
 
|Data_zalozenia  = 
 
|Typ_szkoly      = 
 
|Poziom_szkoly    =
 
|Profil          =
 
|Adres            =
 
|Patron          = 
 
}}
 
  
<big>''' Szkoła Powszechna w Białej Piskiej '''</big> – 1945<br/>
+
Dnia 1 września 1959 r. oddano do użytku nowy budynek szkoły, w którym oprócz 11 izb lekcyjnych znalazły się też inne pomieszczenia: gabinet chemiczno-fizyczny, pracownia robót ręcznych, świetlica, czytelnia, biblioteka, sala gimnastyczna, gabinet kierownika szkoły, kancelaria, szatnie dla dziewcząt i chłopców oraz kuchnia. Szkoła została wyposażona w węzeł radiowy oraz nowy sprzęt szkolny i niezbędne pomoce naukowe. Był to pierwszy budynek szkoły polskiej wybudowany na terenie [[powiat piski|powiatu piskiego]]. W 1960 r. w szkole uruchomiono zajęcia pozalekcyjne i świetlicowe, prowadzono również dożywianie dzieci. Powstały organizacje szkolne (ZHP, PCK, Koło Przyjaźni Polsko-Radzieckiej, SKO, Spółdzielnia Uczniowska, Liga Obrony Kraju, Samorząd Uczniowski, itp.). Prowadzono koła zainteresowań, m.in. Szkolne Koło Sportowe, chór i zespół muzyczny. Uroczystość wręczenia sztandaru i nadania szkole imienia Tadeusza Kościuszki odbyła się 24 maja 1975 r.  
== Historia ==
 
Szkoła Powszechna w Białej Piskiej powstała w 1945 roku. Mieściła się w budynku dawnej szkoły niemieckiej przy ulicy Konopnickiej (tzw. stara szkoła).  W szkole było wówczas 24 uczniów rozmieszczonych w czterech oddziałach. Pan Czarniak miał ogromne trudności:  
 
nie było programów nauczania, podręczników, zeszytów i materiałów piśmiennych. Nie było pomocy naukowych. W związku z wciąż napływającą na te tereny ludnością polską, coraz więcej dzieci zgłaszało się do szkoły tak, że pod koniec roku 1945 było już 148 uczniów. Zwiększyła się też do czterech liczba nauczycieli. W 1946 roku było już 218 uczniów ( klasy I - VI). Szkoła przekształciła się w wieloklasową i stała się szkołą zbiorczą.  
 
Wzrastała też liczba uczniów i nauczycieli.  
 
  
<br/>
+
W roku szkolnym 1999/2000 szkoła zmieniła status na sześcioklasową szkołę podstawową. <br/>
== Cele i zadania ==
 
W pierwszych latach działalności szkoła zajmowała się przede wszystkim nauczaniem dzieci.  
 
<br/>
 
  
 
== Kadra pedagogiczna ==
 
== Kadra pedagogiczna ==
Pierwszą osobą kierującą szkołą oraz jedynym nauczycielem był Stanisław Czarniak (przedwojenny nauczyciel, repatriowany z Małopolski Wschodniej).W 1947 roku kierownictwo szkoły objęła Kazimiera Korycińska - nauczycielka z wieloletnim stażem. W kolejnych latach zmieniało się kierownictwo szkoły.
+
Skład kadry pedagogicznej w roku 2013/2014:
 +
* dyrektor szkoły – [[Antoni Zabielski]]
 +
* wicedyrektor – Helena Łuba
  
 +
oraz nauczyciele specjaliści:
 +
 +
* język polski: Renata Łuba, Dorota Suchwałko, Bożena Narewska, Ewa Góralska
 +
* język angielski: Katarzyna Konopka, Edyta Barwikowska
 +
* matematyka: Katarzyna Sawicka, Elżbieta Kitowska, Ryszard Wojsław
 +
* historia: Dorota Suchwałko, Renata Łuba
 +
* przyroda: Katarzyna Sawicka, Bożena Daniłowska
 +
* informatyka: Ryszard Wojsław, Katarzyna Sawicka
 +
* wychowanie fizyczne: Zbigniew Dąbkowski, Andrzej Konopka
 +
* technika: Ryszard Wojsław
 +
* plastyka: Hanna Braun
 +
* muzyka: Hanna Braun
 +
* wychowanie do życia w rodzinie: Łucja Sierzputowska, Bronisława Romankiewicz
 +
* religia: Łucja Sierzputowska, Beata Zapolska
 +
* nauczanie zintegrowane: Lucyna Seroka, Elżbieta Janik, Janina Olech, Elżbieta Łaguna, Bronisława Romankiewicz, Bożena Maszczyk,  Beata Frąckiewicz, Aleksandra Gardocka
 +
* pedagog szkolny: Danuta Chmielewska
 +
* wychowawcy świetlicy: Bata Zapolska, Hanna Braun
 +
* nauczyciel bibliotekarz: Anna Wojsław <br/>
  
<br/>
 
 
== Osiągnięcia ==
 
== Osiągnięcia ==
1 września 1959 roku otwarto nowy budynek szkoły. Obiekt liczył 11 izb lekcyjnych. Były też: gabinet chemiczno - fizyczny, pracownia robót ręcznych, świetlica, czytelnia, biblioteka, sala gimnastyczna, gabinet kierownika szkoły, kancelaria, szatnie dla dziewcząt i chłopców oraz kuchnia. Nowa placówka została wyposażona w nowy sprzęt szkolny i niezbędne pomoce naukowe. Była to pierwsza szkoła polska wybudowana na terenie powiatu piskiego.
+
Uczniowie godnie reprezentują szkołę w konkursach przedmiotowych, recytatorskich, wiedzy religijnej i plastycznych oraz w zawodach sportowych.<br/>
<br/>
 
  
 
== Absolwenci ==
 
== Absolwenci ==
Pierwszych 15 absolwentów opuściło szkołę w 1947 roku.
+
Pierwszych 15 absolwentów opuściło mury szkoły w 1947 r.
 
 
 
<br/>
 
<br/>
 
== Ciekawostki ==
 
== Ciekawostki ==
W 1952 roku zostały wprowadzone egzaminy w klasach czwartychi siódmych. W klasach czwartych egzaminy promocyjne - pisemne i ustne z j. polskiego i matematyki. W klasach siódmych egzaminy były końcowe - pisemne z j. polskiego i matematyki
+
Monografię Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Białej Piskiej opracował Janusz Strongowski w ramach pracy magisterskiej pod kierunkiem prof. dr. hab. Elwiry Kryńskiej z Uniwersytetu w Białymstoku.  
oraz ustne ze wszystkich przedmiotów oprócz przedmiotów artystycznych. Egzaminy dzieci składały przed wyznaczoną komisją egzaminacyjną. Na egzaminach byli obecni przedstawiciele Wydziału Oświaty.  
+
<br/>
 +
== Bibliografia ==
 +
Filipkowski Tadeusz, ''Oświata na Warmii i Mazurach w latach 1945–1960'', Warszawa 1978.
 +
 
 +
Radziszewska Maria Jolanta, ''Nauczyciele szkół powszechnych i podstawowych na Warmii i Mazurach (1945–1956)'', Kraków 2011.
  
<br/>
+
[http://www.szkolnictwo.pl/szko%C5%82a,podstawowa,Bia%C5%82a+Piska,M02035,Szko%C5%82a+Podstawowa+ Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Białej Piskiej], 26.11.2013.
  
== Bibliografia ==
 
# Filipkowski Tadeusz, ''Oświata na Warmii i Mazurach w latach 1945-1960'', Warszawa 1978, s. 104.
 
# Radziszewska Maria Jolanta, ''Nauczyciele szkół powszechnych i podstawowych na Warmii i Mazurach (1945-1956)'', Kraków 2011, s. 67
 
# Radziszewska Maria, ''Życie codzienne nauczycieli szkół powszechnych w Okręgu Mazurskim w świetle wspomnień i pamiętników (część I)'', Biuletyn Historii-Wychowania, Poznań 2011, 27, s. 80
 
# [19.11.2013]
 
# Strongowski Janusz, ''Monografia Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Białej Piskiej'', Białystok 2009, [maszynopis pracy magisterskiej wykonanej pod kierunkiem E. Kryńskiej]
 
#  http://www.szkolnictwo.pl/szko%C5%82a,podstawowa,Bia%C5%82a+Piska,M02035,Szko%C5%82a+Podstawowa+, 19.11.2013.
 
# http://www.spbialapiska.republika.pl/, 19.11.2013.
 
 
<br/>
 
<br/>
  
[[Kategoria: Szkolnictwo]]<br />
+
[[Kategoria: Powiat piski]]  
[[Użytkownik:Jarekc|Jarekc]] ([[Dyskusja użytkownika:Jarekc|dyskusja]]) 20:16, 15 lis 2013 (CET)<br />
+
[[Kategoria: Biała Piska (gmina miejsko-wiejska)]]
 +
[[Kategoria: Szkoły podstawowe]]
 +
[[Kategoria: 1945-1989]]
 +
[[Kategoria: 1990-]]

Aktualna wersja na dzień 10:12, 11 mar 2015

Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Białej Piskiej

Budynek szkolny. Źródło: www.szkolnictwo.pl, 7.12.2013.
Budynek szkolny. Źródło: www.szkolnictwo.pl, 7.12.2013.
Data założenia: 6 lipca 1945 r.
Poziom szkoły: podstawowy
Adres: ul. M.Kajki 1, 12-230 Biała Piska


Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Białej Piskiej – szkoła podstawowa w Białej Piskiej w powiecie piskim w województwie warmińsko-mazurskim. Obecnie funkcję dyrektora szkoły pełni Antoni Zabielski.

Historia

Historia szkoły w Białej Piskiej sięga XVIII w., gdy istniała tu szkoła parafialna. Stopień organizacyjny szkoły zmieniał się od jednoklasowej przez dwuklasową (polską i niemiecką) po siedmioklasową w 1939 r. Po II wojnie światowej wznowiono działalność szkoły. Publiczna Szkoła Powszechna w Białej Piskiej powstała w 1945 r. Mieściła się w budynku dawnej szkoły niemieckiej przy ul. Konopnickiej. W czterech oddziałach szkoły uczyło się 24 uczniów. Pierwszym kierownikiem i jedynym nauczycielem był Stanisław Czarniak (repatriant z Małopolski Wschodniej). Zmagał się z ogromnymi trudnościami w pracy dydaktycznej: nie było programów nauczania, podręczników, zeszytów i materiałów piśmiennych. Nie było pomocy naukowych.

Stały napływ na te tereny ludności polskiej sprawił, że stan liczbowy uczniów pod koniec 1945 r. wynosił 148 osób. Do czterech wzrosła też liczba liczba nauczycieli. W 1946 r. w szkole było już 218 uczniów (klasy I–VI). W 1947 r. kierownictwo szkoły objęła Kazimiera Korycińska – nauczycielka z wieloletnim stażem. Na skutek reformy strukturalnej w 1948 r. szkoła zyskała status jedenastoletniej szkoły stopnia podstawowego.

Dnia 1 września 1959 r. oddano do użytku nowy budynek szkoły, w którym oprócz 11 izb lekcyjnych znalazły się też inne pomieszczenia: gabinet chemiczno-fizyczny, pracownia robót ręcznych, świetlica, czytelnia, biblioteka, sala gimnastyczna, gabinet kierownika szkoły, kancelaria, szatnie dla dziewcząt i chłopców oraz kuchnia. Szkoła została wyposażona w węzeł radiowy oraz nowy sprzęt szkolny i niezbędne pomoce naukowe. Był to pierwszy budynek szkoły polskiej wybudowany na terenie powiatu piskiego. W 1960 r. w szkole uruchomiono zajęcia pozalekcyjne i świetlicowe, prowadzono również dożywianie dzieci. Powstały organizacje szkolne (ZHP, PCK, Koło Przyjaźni Polsko-Radzieckiej, SKO, Spółdzielnia Uczniowska, Liga Obrony Kraju, Samorząd Uczniowski, itp.). Prowadzono koła zainteresowań, m.in. Szkolne Koło Sportowe, chór i zespół muzyczny. Uroczystość wręczenia sztandaru i nadania szkole imienia Tadeusza Kościuszki odbyła się 24 maja 1975 r.

W roku szkolnym 1999/2000 szkoła zmieniła status na sześcioklasową szkołę podstawową.

Kadra pedagogiczna

Skład kadry pedagogicznej w roku 2013/2014:

oraz nauczyciele specjaliści:

  • język polski: Renata Łuba, Dorota Suchwałko, Bożena Narewska, Ewa Góralska
  • język angielski: Katarzyna Konopka, Edyta Barwikowska
  • matematyka: Katarzyna Sawicka, Elżbieta Kitowska, Ryszard Wojsław
  • historia: Dorota Suchwałko, Renata Łuba
  • przyroda: Katarzyna Sawicka, Bożena Daniłowska
  • informatyka: Ryszard Wojsław, Katarzyna Sawicka
  • wychowanie fizyczne: Zbigniew Dąbkowski, Andrzej Konopka
  • technika: Ryszard Wojsław
  • plastyka: Hanna Braun
  • muzyka: Hanna Braun
  • wychowanie do życia w rodzinie: Łucja Sierzputowska, Bronisława Romankiewicz
  • religia: Łucja Sierzputowska, Beata Zapolska
  • nauczanie zintegrowane: Lucyna Seroka, Elżbieta Janik, Janina Olech, Elżbieta Łaguna, Bronisława Romankiewicz, Bożena Maszczyk, Beata Frąckiewicz, Aleksandra Gardocka
  • pedagog szkolny: Danuta Chmielewska
  • wychowawcy świetlicy: Bata Zapolska, Hanna Braun
  • nauczyciel bibliotekarz: Anna Wojsław

Osiągnięcia

Uczniowie godnie reprezentują szkołę w konkursach przedmiotowych, recytatorskich, wiedzy religijnej i plastycznych oraz w zawodach sportowych.

Absolwenci

Pierwszych 15 absolwentów opuściło mury szkoły w 1947 r.

Ciekawostki

Monografię Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Białej Piskiej opracował Janusz Strongowski w ramach pracy magisterskiej pod kierunkiem prof. dr. hab. Elwiry Kryńskiej z Uniwersytetu w Białymstoku.

Bibliografia

Filipkowski Tadeusz, Oświata na Warmii i Mazurach w latach 1945–1960, Warszawa 1978.

Radziszewska Maria Jolanta, Nauczyciele szkół powszechnych i podstawowych na Warmii i Mazurach (1945–1956), Kraków 2011.

Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Białej Piskiej, 26.11.2013.