Szkoła Podstawowa w Radostowie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja zweryfikowana]
(Historia)
 
(Nie pokazano 23 wersji utworzonych przez 3 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
 
{{Szkolnictwo infobox  
 
{{Szkolnictwo infobox  
|Nazwa_instytucji =  Szkoła Podstawowa w Szczęsnem
+
|Nazwa_instytucji =  Szkoła Podstawowa w Radostowie
|Grafika          =  Koala.jpg (nazwa zdjęcia)... opcja
+
|Grafika          =  p33.jpg  
|Opis_grafiki    =  ...Wymagane...
+
|Opis_grafiki    =  Budynek placówki. Źródło: [http://www.szkolnictwo.pl/index.php?id=M02483 www.szkolnictwo.pl]
|Data_założenia  =  1884 r.
+
|Data_założenia  =  1939 r.
 
|Poziom_szkoły    =  podstawowy
 
|Poziom_szkoły    =  podstawowy
 
|Podtyp_szkoły    =  szkoła podstawowa
 
|Podtyp_szkoły    =  szkoła podstawowa
 
|Profil          =
 
|Profil          =
|Adres            =  Szczęsne 5, 10-687 Olsztyn
+
|Adres            =  Radostowo 58, 11-320 Jeziorany
 
}}
 
}}
 
+
''' Szkoła Podstawowa w Radostowie ''' – placówka oświatowa w [[województwo warmińsko-mazurskie|województwie warmińsko-mazurskim]], działająca we wsi [[Radostowo]]. Obecnie funkcję dyrektora pełni [[Elżbieta Szafrańska]].
''' Szkoła Podstawowa w Szczęsnem''' – Placówka oświatowa w [[województwo warmińsko-mazurskie|województwie warmińsko-mazurskim]]. Obecnie funkcję dyrektora pełni [[Marzena Bartosek]].
+
<br/><br/>
 
 
<br/>
 
 
 
 
== Historia ==
 
== Historia ==
 +
W 1937 r. dzięki funduszom zgromadzonym przez mieszkańców wsi rozpoczęto budowę nowego budynku szkolnego w Radostowie. Pracę zakończono w 1939 r. Zajęcia odbywały się w trzech klasach, do których uczęszczało 100-110 uczniów. W styczniu 1945 roku budynek zamieniono na szpital polowy dla niemieckich żołnierzy. W sytuacji zagrożenia życia ówcześni nauczyciele wyjechali do Niemiec zachodnich. Pod koniec stycznia 1945 r. do wsi wkroczyła Armia Czerwona. Wówczas budynek szkolny przeznaczono na magazyn mączny, a sprzęt szkolny został zabrany przez miejscową ludność.
  
Wieś Szczęsne była dawniej zwana Sząwald. W 1884 roku podstawiono w niej drewniany budynek, w którym znajdowało się jedno pomieszczenie szkolne oraz mieszkanie dla nauczyciela. Wraz z rozwojem wsi, ciasny budynek stał się zbyt mały na potrzeby szkolne. Dlatego też, w 1907 r. dobudowano murowaną izbę szkolną. Obecnie znajduje się w tam sala gimnastyczna. W tamtym okresie lekcje odbywały się w języku niemieckim. Jedynie religii uczono po polsku. W okresie II wojny światowej wszystkie przedmioty, łącznie z religią wykładane były po niemiecku. W kolejnych latach (w 1937 r. lub 1940 r.) wybudowano drugi budynek szkolny. Był on w całości murowany, piętrowy, w mieszkaniem dla nauczyciela na górze oraz dwoma salami lekcyjnymi na parterze.
+
Po odzyskaniu tych terenów utworzono komitet założenia polskiej szkoły, w skład którego weszli [[Stefan Aptazy]], [[Feliks Jadkowski]], [[Bronisław Pogłód]], [[Stefan Grędziński]], [[Józef Lepczak]]. Rozpoczęto prace remontowe zniszczonego budynku szkolnego. Wstawiono i oszklona okna, odnowiono klasy, naprawiono dach, odzyskano zabrane wyposażenie szkolne. Ponowne otwarcie szkoły nastąpiło w lutym 1946 r. Mimo podjętych działań warunki nauczania były trudne. Brakowało pomocy naukowych, dzieci uczyły się w klasach łączonych. Na jednego nauczyciela przypadało ponad 60 uczniów. W 1948 r. w szkole odbywały się kursy dla analfabetów, repolonizacyjne i milicyjne. W 1957 r. w placówce uczyło się 162 uczniów. Zorganizowano wówczas również szkołę dla dorosłych. Zapisało się do niej ponad 40 osób.  W 1962 r. przeprowadzono kapitalny remont szkoły. Trzy lata później przy szkole powstało ognisko przedszkolne.  
 
 
         
 
 
 
Oba budynki szkolne stanowiły pięć oddziałów o klasach łączonych. Uczyło troje nauczycieli , między innymi: Pauza , Berent. Do szkoły uczęszczało 128 uczniów, którzy dochodzili także z Klewek i Starego Olsztyna oraz bardziej odległych wsi. Panowała surowa dyscyplina, gdyż wobec uczniów stosowano również kary cielesne. Młodzież (chłopcy  i dziewczęta w wieku 21-18 lat) mogła przebywać poza domem tylko do godziny 21/00. W szkole istniała kuchnia, w której uczniowie uczyli się gotować.
 
 
 
W 1945 roku przez wieś przeszedł front, niszcząc domy, zabudowania  gospodarcze oraz oba budynki szkolne. Rosjanie weszli do wsi 19 stycznia 1945 roku. Wielu mieszkańców zginęło, a inni wyjechali do Niemiec.
 
 
 
Wieś Sząwałd na nowo zaczęła się zaludniać. Dzięki napływowi repatriantów  zza Buga oraz spod Siedlec. Już w styczniu 1946 roku została uruchomiona polska szkoła w nowym budynku szkolnym, który w porównaniu ze starą szkołą był mniej zniszczony. Obowiązki kierownika szkoły objęła od 1 sierpnia Halina Kozińska, repatriantka zza Buga, a nauczycielem był niejaki Bolesław Górski.
 
 
 
Pierwszy rok szkolny w wolnej polskiej szkole w Szuwałdzie (Szczęsne) rozpoczął się 1 września 1946 roku od uroczystego nabożeństwa w kościele w Klebarku Wielkim, na które przybyły wszystkie szkoły należące do gminy Klebark Wielki.
 
 
 
 
 
 
 
W 1946 roku klasy liczyły po kilkanaścioro  uczniów i były łączone, a więc pierwsza z drugą i trzecia z czwartą. Przy szkole utworzono też przedszkole, do którego uczęszczały dzieci w wieku od 3 do 7 lat. Dzieci z klasy pierwszej i drugiej w dniu 8 września przystąpiły do Pierwszej Komunii Świętej w kościele w Klewkach, którego proboszczem był wtedy ksiądz Leon Kamiński.
 
 
 
W szkole przeprowadzano szczepienia ochronne przeciw tyfusowi, urządzano uroczystości , rocznice, święta oraz organizowano  spotkania związane z  wydarzeniami w życiu społeczności szkolonej. Oprawę wielu imprez stanowiły deklamacje, śpiew , obrazki sceniczne, przemówienia. Na uwagę zasługuje pierwsza „choinka” zorganizowana 29 grudnia. Był to okres bardzo trudny pod względem zaopatrzenia w podstawowe produkty . Wydawano wówczas kartki żywnościowe. Dzieci –w wieku od 3 do 14 lat-przy choince otrzymały paczki z… przydziałem cukru, mąki, cukierków , przywiezione ze Starostwa w Olsztynie. Dostały również 1,5 kg cukierków zakupionych ze składek uzbieranych wśród mieszkańców Sząwałdu.
 
 
 
W dniu 27 stycznia 1947 roku przyjechały do szkoły panie delegatki z Polskiego Radia w Olsztynie, by wziąć pod opiekę dzieci warmińskie. Stąd 17 lutego odbyła się uroczystość wręczania darów. Dziewczęta otrzymały sukienki , a inni serwetki. Uczniowie w podzięce przygotowali inscenizację i napisali dwa listy do Polskiego Radia w Warszawie. Dalszym ciągiem współpracy z radiem była otrzymana w dniu 30 kwietnia 1947 roku przesyłka z 80 książkami oraz zabawki od dzieci stolicy. Książki dały początek szkolnej bibliotece.
 
 
 
Szkoła utrzymywała również kontakty z innymi placówkami w Polsce i za granicą. Dzieci z „Domu Orląt” w Szwajcarii z Torgen przysłały 17 kwietnia 1948 roku paczki z zabawkami, ubraniami i słodyczami. Natomiast w maju 1949 roku dzieci ze Szkoły Podstawowej w Sochaczewie przysłały własnoręcznie robione zakładki do książek, białe kołnierzyki oraz 50 książek. W tym samym roku zanotowano jeszcze dar „Świata Pracy” dla dzieci dobrze uczących się , a było to: 100 zeszytów, 28 stalek, 14 gum, 14 ołówków, 14 bloków rysunkowych, 150 arkuszy papieru rysunkowego, 7 obsadek, 1 liczydło.
 
 
 
W okresie letnim, w sierpniu organizowane były w szkole półkolonie. Dzieci miały zapewnione posiłki na miejscu. Istniała nadal kuchnia z czasów szkoły niemieckiej, gdzie dziewczęta uczyły się gotować. Wypoczynek łączono z pracą. Uczniowie porządkowali teren wokół szkoły, wyrywali chwasty, pomagali przy żniwach w pobliskim Państwowym Gospodarstwie Rolniczym w Klewkach.
 
  
Od 1 września 1949 roku funkcję kierownika szkoły pełnił Józef Orzeł. Szkoła w Szczęsnem to już sześcioklasówka ze 104 uczniami. Najliczniejszą była klasa pierwsza , bo uczęszczało do niej  aż 41 dzieci. Do ważnych wydarzeń należy zaliczyć otwarcie w szkole świetlicy gromadzkiej, gdzie zorganizowano wieczorowe kursy dokształcające i dla analfabetów.
+
Z okazji obchodów tysiąclecia państwa w 1966 r. szkoła zyskała salę gimnastyczną. Kolejna zmiana nastąpiła w roku szkolnym 1966/1967, gdy powołano klasę VIII. W roku 1972 kierownika szkoły przemianowano na dyrektora. Rok później rozpoczęto budowę boiska sportowego. W 1981 roku zawieszono zajęcia szkole z uwagi na stan wojenny. Od 1992 roku szkoła pełni nie tylko funkcje edukacyjne, lecz również organizuje zajęcia opiekuńczo-wychowawcze. W kwietniu 1997 roku zakończono remont budynku szkolnego. Dzięki temu można było rozpocząć pracę w systemie jednozmianowym. Od października 1997 r. w szkole funkcjonuje pracownia komputerowa.  
 
 
We wsi i w szkole nadal brakowało prądu. Dlatego też uczniowie klasy VI  w dniu 15 grudnia 1949 roku napisali list do Prezydenta Polski Bolesława Bieruta z prośbą o światło elektryczne dla wsi i szkoły. Dzięki tej inicjatywie Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Olsztynie włączyło Szczęsne do planu elektryfikacji na rok 1950. Światło zabłysło w szkole w dniu 23 marca 1951 roku.
 
 
 
Bardzo trudnym rokiem dla szkoły okazał się 1951 i 1952. Odeszła nauczycielka Teresa Linda, a kierownik Józef Orzeł udał się na urlop zdrowotny. Doszło do sytuacji , że sześć klas uczyła jedna nauczycielka -Anna Łęgowska. Klasy III i IV oraz V i VI uczyły się co drugi dzień. Od 3 listopada z powodu małej ilości dzieci zamknięto przedszkole, a niektórzy uczniowie klas starszych odeszli do Olsztyna.
 
 
 
Dopiero 0d 1954 roku nastąpiła  w szkole stagnacja kadrowa. Kierownikiem został na krótko  Jan Stroiński , który umarł  27 października 1959 roku i został pochowany na cmentarzu w Klewkach. W międzyczasie  funkcję kierownika szkoły sprawował  Stanisław Perkowski.
 
 
 
Od 1961/62 następcą został Janusz Ciszewski. W tym czasie do szkoły uczęszczało 76 dzieci , a uczyły dwie nauczycielki: Zofia Maciąg i Jolanta Wemecka. Nauka odbywała  się w klasach łączonych ( I, II-III, IV-V, VI-VII) w dwóch dawno nie remontowanych budynkach. Przybyło dzieci, bo w latach 1963/64 szkoła liczyła 86 uczniów . Do  czworga nauczycieli wzrosła kadra pedagogiczna. Skończył się trwający latami remont, a Szkoła Podstawowa nr 6 w Olsztynie oddala lekko zniszczone ławki i stoliki. Kierownikowi udało się także wyposażyć salę gimnastyczną w sprzęt. Jednak brakowało opału i temperatura w klasach spadała do + 6 C. Rok 1965/66 był ostatnim rokiem urzędowania kierownika Jana Ciszewskiego. Dzięki jego zaradności szkoła została nareszcie ogrodzona.
 
 
 
Lata siedemdziesiąte przyniosły szkole względną stabilizację. Kierownikiem ośmioklasowej szkoły został Marian  Sadurski.  Zwiększyła się liczba dzieci i tak w roku 1972/73 uczęszczało 120, w 1973/74 – 131, 1976/77 – 150, a w 1977/78 – 158 uczniów. Kadra nauczycielska dokształcała  się zdobywając wyższe wykształcenie. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w różnego rodzaju konkursach, olimpiadach, zawodach sportowych. W szkole działała organizacja harcerska. Co roku spora grupa dzieci wyjeżdżała na dwudniowe wycieczki lub biwaki. Uczniowie pracowali kilka dni przy zbiorze ziemniaków i buraków w pobliskich gospodarstwach rolnych. Zarobione pieniądze przeznaczali na wycieczki.
 
 
 
Zimą , w roku szkolnym 1977/1978 spłonął starszy z dwóch budynków należących do szkoły. Był to czas, gdy palono jeszcze w kaflowych piecach . Natychmiast przystąpiono do odbudowy. Jednak  uczniowie klas starszych ,od nowego roku szkolnego 1979, byli dowożeni do szkoły w Klebarku Małym. Maluchy, czyli dzieci z klasy I, II i III uczyły się na miejscu w Szczęsnem ,w drugim budynku szkolnym .
 
 
 
 
 
 
 
W roku 1979/80 kadra pedagogiczna w ośmioklasowej Szkole Podstawowej w Szczęsnem liczyła już dziesięcioro nauczycieli. Nauczanie początkowe prowadziły panie ; Bożena Dawidowicz, Teresa Korzeniewska (także nauczycielka plastyki), Teodozja Jakowicz, Irena Zdziarstek. Geografii, historii i języka rosyjskiego uczył pan  Zbigniew Jakowicz, a matematyki pani Irmgarda Falk. Przyrody , fizyki i techniki nauczała pani Irena Sadurska, a języka polskiego pani Alicja Magnuszewska(kl. IV,V,VI,VII) i dyrektor szkoły pan Marian Sadurski (kl.VIII) . Muzyki oraz wychowania fizycznego uczył pan Jan Korzeniewski.
 
 
 
Starsi uczniowie Szkoły Podstawowej w Szczęsnem w roku 1980 powrócili już do „swojej” szkoły. Zauważyli, że nic nie zostało z poprzedniej zabudowy .Był to już  nowy, współcześnie wyglądający budynek, który różnił się bardzo od pierwowzoru. Szybko zapomniano, że „nowa zabudowa” powstała na fundamentach pierwszej szkoły wybudowanej w roku 1884. Obecnie,  „młodszy” budynek szkolny nazywany jest starą szkołą, a ten starszy -nową.
 
<br/>
 
  
 +
Na przestrzeni lat stanowisko kierownika bądź dyrektora szkoły piastowali:
 +
*Blum 1939
 +
*Feliks Jadkowski (1946 r.)
 +
*Stefan Aptazy (1947 r.)
 +
*Renata Aptazy (1960 r.)
 +
*Władysław Wielgosz (1968 r.)
 +
*Stanisław Grzegorczyk (1979 r.)
 +
*Władysława Zawierucha (1986-89, 1991-1994)
 +
*Jerzy Kowalik (1989-1991)
 +
*Elżbieta Szafrańska (1994 r. - obecnie)
 
== Działalność ==
 
== Działalność ==
W 2011 r. szkoła otrzymała grant na realizację projektu „Raz dwa trzy, jesz i Ty. Raz, dwa trzy wiesz co jesz !”. Obecnie uczestniczy również w projekcie "Szkoła Promująca Zdrowie". Wśród projektów o wymiarze edukacyjnym, od września 2012 r. przystąpiono do projektu "Say it! Do it!", realizowanego w ramach programu English Teaching Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności NIDA. Szkoła uczestniczy również w  projekcie Unijnym: "Klub Młodych Omnibusów" (projekty składowe: "Omnibus - Kraina matematyki w obiektywie", "Klub Młodych Omnibusów - Zabawy z językiem polskim", "Klub Młodych Omnibusów - Klub młodych filologów", "Klub Młodych Omnibusów - Tworzymy baśnie").  
+
W szkole realizowane są projekty edukacyjne nastawione na rozwój wiedzy dzieci, również tej dotyczącej regionu oraz ekologii. Priorytetem szkoły jest współpraca z rodzicami przy opracowywaniu indywidualnego planu rozwoju każdego ucznia. Placówka stara się również w ciekawy sposób organizować wolny czas uczniów. W tym celu prowadzone są różnorodne zajęcia pozalekcyjne, dostosowane do zainteresowań dzieci.  
 
 
Uczniowie mogą również rozwijać swoje pasje w ramach prowadzonych kół i zajęć dodatkowych. W szkole działa m.in: koło turystyczno-krajoznawcze, Szkolne Koło Caritas, koło języka angielskiego, koło teatralne, koło plastyczne oraz koło muzyczne.  
 
 
<br/>
 
<br/>
 
 
== Cele i zadania ==
 
== Cele i zadania ==
 
Szkoła realizuje cele i zadania określone w ustawie o systemie oświaty, wydanych na jej podstawie aktach wykonawczych oraz programie wychowawczym i programie profilaktyki szkolnej.
 
Szkoła realizuje cele i zadania określone w ustawie o systemie oświaty, wydanych na jej podstawie aktach wykonawczych oraz programie wychowawczym i programie profilaktyki szkolnej.
  
§ 5
+
Motto szkoły brzmi: "jesteśmy szkołą podstawową, która kształci i wychowuje dzieci i młodzież oraz wyposaża ją w wiedzę o regioni"e.
 
 
2. W zakresie działalności dydaktycznej szkoła zapewnia uczniom w szczególności:
 
1) naukę poprawnego i swobodnego wypowiadania się, pisania i czytania ze
 
zrozumieniem, w tym w językach obcych,
 
2) poznawanie wymaganych pojęć i zdobywanie rzetelnej wiedzy na poziomie
 
umożliwiającym co najmniej kontynuację nauki na następnym etapie kształcenia,
 
3) dochodzenie do rozumienia, a nie tylko do pamięciowego opanowania
 
przekazywanych treści,
 
4) rozwijanie zdolności dostrzegania różnego rodzaju związków i zależności
 
(przyczynowo-skutkowych, funkcjonalnych, czasowych i przestrzennych itp.)
 
5) rozwijanie zdolności myślenia analitycznego i syntetycznego,
 
6) przekazywanie wiadomości przedmiotowych w sposób integralny, prowadzący do
 
lepszego rozumienia świata, ludzi i siebie,
 
7) poznawanie zasad rozwoju osobowego i życia społecznego,
 
8) poznawanie dziedzictwa kultury narodowej postrzeganej w perspektywie kultury
 
europejskiej,
 
9) rozwijanie zainteresowań poprzez organizowanie kół zainteresowań, imprez
 
sportowych, konkursów
 
3. W zakresie działalności wychowawczej szkoła w szczególności:
 
1) kształtuje środowisko wychowawcze sprzyjające realizowaniu celów i zasad
 
określonych w ustawie, stosownie do warunków materialnych i środowiskowych
 
szkoły i wieku poprzez:
 
a) zapewnienie odpowiedniej bazy dla uczniów,
 
b) systematyczne diagnozowanie i monitorowanie zachowań uczniów,
 
c) realizowanie programu wychowawczego szkoły oraz programu profilaktyki,
 
d) opiekę nad uczniami z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa oraz promocji i
 
ochrony zdrowia,
 
2) kształtuje u dzieci poczucie odpowiedzialności, miłości ojczyzny oraz poszanowania
 
polskiego dziedzictwa kulturowego przy jednoczesnym otwarciu się na wartości
 
Europy i świata (Statut Szkoły Podstawowej w Szczęsnem)
 
 
 
<br/>
 
  
 +
Szczególny nacisk w szkole kładzie się na:
 +
*rozwijanie twórczego myślenia
 +
*wyrabianie analitycznego podejścia do otaczającej rzeczywistości
 +
*opanowanie języka angielskiego
 +
*umiejętność posługiwania się komputerem i korzystania z Internetu
 +
*czynny udział w życiu kulturalnym swojej małej ojczyzny
 
== Kadra pedagogiczna ==
 
== Kadra pedagogiczna ==
 
Grono pedagogiczne w roku szkolnym 2014/2015:
 
Grono pedagogiczne w roku szkolnym 2014/2015:
*edukacja wczesnoszkolna – Głażewska Joanna, Jechna Joanna, Scharnowska Małgorzata, Włos Alina
+
*edukacja wczesnoszkolna – Beata Lasiuk, Jolanta Łukaszczyk Chamik, Anna Gajewska-Polek, Marzena Białasiewicz
*język polski – Magnuszewska Alicja
+
*język polski – Zofia Pacyk
*język angielski – Małż Jolanta
+
*język angielski – Katarzyna Borówko
*matematyka – Czaplińska Izabella
+
*matematyka – Justyna Polińska
*zajęcia komputerowe Czaplińska Izabella
+
*informatyka Małgorzata Filip
*przyroda – Bartosek Marzena
+
*przyroda – Elżbieta Szafrańska
*historia – Małż Jolanta
+
*historia – Małgorzata Filip
*religia – Chudzik Henryka
+
*religia – Danuta Adamiec
*plastyka – Jaśkiewicz Joanna
+
*sztuka -  Justyna Polińska
*muzyka Jaśkiewicz Joanna
+
*wychowanie fizyczne Natalia Jankowska
*zajęcia techniczne –Jaśkiewicz Joanna 
+
*wychowanie do życia w rodzinie - Beata Lasiuk
*wychowanie fizyczne – Bójko Piotr
+
*biblioteka – Zofia Pacyk
*biblioteka – Jaśkiewicz Joanna
+
*świetlica szkolna – Danuta Adamiec
*psycholog - Sylwia Foks
 
*logopeda - Błaszczak Małgorzata
 
<br/>
 
 
 
== Osiągnięcia ==
 
W roku 2003/2004 szkoła otrzymała certyfikat ''Szkoły z klasą...'', przyznany przez Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.
 
 
 
Uczniowie odnoszą również liczne sukcesy w konkursach ogólnopolskich, wojewódzkich i gminnych. Między innymi w konkursach plastycznych, ortograficznych, pieśni i poezji patriotycznej, sportowych oraz grach terenowych.
 
<br/>
 
 
 
 
== Ciekawostki ==
 
== Ciekawostki ==
Co roku szkoła organizuje Festyn Rodzinny. Spotkania obejmują występy artystyczne dzieci, oraz różne atrakcje sportowe i kulinarne przygotowane przez rodziców.  
+
W szkol działa Koło Robótek Ręcznych.
  
Różne inicjatywy podejmowane przez uczniów w trakcie roku szkolnego uwieczniane są na fotografiach i filmach, które można obejrzeć na stronie internetowej szkoły.
+
Od września 1998 r. w szkole organizowany jest co roku Ekologiczny Tydzień, w ramach którego odbywają się liczne zajęcia związane z ochroną środowiska.
 
<br/>
 
<br/>
 
 
== Bibliografia ==
 
== Bibliografia ==
<br/>
+
[http://www.sp_radostowo.republika.pl SP Radostowo][27.11.2014]<br/>
[][27.11.2014]<br/>
+
[http://www.szkolnictwo.pl szkolnictwo.pl][27.11.2014]
[http://www.szkolnictwo.pl Szkolnictwo][27.11.2014]
 
 
<br/>
 
<br/>
  
[[Kategoria: Szkolnictwo]][[Kategoria: Szkoła podstawowa]]<br />
+
[[Kategoria: Szkolnictwo]][[Kategoria: Szkoły podstawowe]] [[Kategoria:Powiat olsztyński]] [[Kategoria:Jeziorany (gmina miejsko-wiejska)]]<br />

Aktualna wersja na dzień 11:16, 11 mar 2015

Szkoła Podstawowa w Radostowie

Budynek placówki. Źródło: www.szkolnictwo.pl
Budynek placówki. Źródło: www.szkolnictwo.pl
Data założenia: 1939 r.
Poziom szkoły: podstawowy
Podtyp szkoły: szkoła podstawowa
Adres: Radostowo 58, 11-320 Jeziorany

Szkoła Podstawowa w Radostowie – placówka oświatowa w województwie warmińsko-mazurskim, działająca we wsi Radostowo. Obecnie funkcję dyrektora pełni Elżbieta Szafrańska.

Historia

W 1937 r. dzięki funduszom zgromadzonym przez mieszkańców wsi rozpoczęto budowę nowego budynku szkolnego w Radostowie. Pracę zakończono w 1939 r. Zajęcia odbywały się w trzech klasach, do których uczęszczało 100-110 uczniów. W styczniu 1945 roku budynek zamieniono na szpital polowy dla niemieckich żołnierzy. W sytuacji zagrożenia życia ówcześni nauczyciele wyjechali do Niemiec zachodnich. Pod koniec stycznia 1945 r. do wsi wkroczyła Armia Czerwona. Wówczas budynek szkolny przeznaczono na magazyn mączny, a sprzęt szkolny został zabrany przez miejscową ludność.

Po odzyskaniu tych terenów utworzono komitet założenia polskiej szkoły, w skład którego weszli Stefan Aptazy, Feliks Jadkowski, Bronisław Pogłód, Stefan Grędziński, Józef Lepczak. Rozpoczęto prace remontowe zniszczonego budynku szkolnego. Wstawiono i oszklona okna, odnowiono klasy, naprawiono dach, odzyskano zabrane wyposażenie szkolne. Ponowne otwarcie szkoły nastąpiło w lutym 1946 r. Mimo podjętych działań warunki nauczania były trudne. Brakowało pomocy naukowych, dzieci uczyły się w klasach łączonych. Na jednego nauczyciela przypadało ponad 60 uczniów. W 1948 r. w szkole odbywały się kursy dla analfabetów, repolonizacyjne i milicyjne. W 1957 r. w placówce uczyło się 162 uczniów. Zorganizowano wówczas również szkołę dla dorosłych. Zapisało się do niej ponad 40 osób. W 1962 r. przeprowadzono kapitalny remont szkoły. Trzy lata później przy szkole powstało ognisko przedszkolne.

Z okazji obchodów tysiąclecia państwa w 1966 r. szkoła zyskała salę gimnastyczną. Kolejna zmiana nastąpiła w roku szkolnym 1966/1967, gdy powołano klasę VIII. W roku 1972 kierownika szkoły przemianowano na dyrektora. Rok później rozpoczęto budowę boiska sportowego. W 1981 roku zawieszono zajęcia szkole z uwagi na stan wojenny. Od 1992 roku szkoła pełni nie tylko funkcje edukacyjne, lecz również organizuje zajęcia opiekuńczo-wychowawcze. W kwietniu 1997 roku zakończono remont budynku szkolnego. Dzięki temu można było rozpocząć pracę w systemie jednozmianowym. Od października 1997 r. w szkole funkcjonuje pracownia komputerowa.

Na przestrzeni lat stanowisko kierownika bądź dyrektora szkoły piastowali:

  • Blum 1939
  • Feliks Jadkowski (1946 r.)
  • Stefan Aptazy (1947 r.)
  • Renata Aptazy (1960 r.)
  • Władysław Wielgosz (1968 r.)
  • Stanisław Grzegorczyk (1979 r.)
  • Władysława Zawierucha (1986-89, 1991-1994)
  • Jerzy Kowalik (1989-1991)
  • Elżbieta Szafrańska (1994 r. - obecnie)

Działalność

W szkole realizowane są projekty edukacyjne nastawione na rozwój wiedzy dzieci, również tej dotyczącej regionu oraz ekologii. Priorytetem szkoły jest współpraca z rodzicami przy opracowywaniu indywidualnego planu rozwoju każdego ucznia. Placówka stara się również w ciekawy sposób organizować wolny czas uczniów. W tym celu prowadzone są różnorodne zajęcia pozalekcyjne, dostosowane do zainteresowań dzieci.

Cele i zadania

Szkoła realizuje cele i zadania określone w ustawie o systemie oświaty, wydanych na jej podstawie aktach wykonawczych oraz programie wychowawczym i programie profilaktyki szkolnej.

Motto szkoły brzmi: "jesteśmy szkołą podstawową, która kształci i wychowuje dzieci i młodzież oraz wyposaża ją w wiedzę o regioni"e.

Szczególny nacisk w szkole kładzie się na:

  • rozwijanie twórczego myślenia
  • wyrabianie analitycznego podejścia do otaczającej rzeczywistości
  • opanowanie języka angielskiego
  • umiejętność posługiwania się komputerem i korzystania z Internetu
  • czynny udział w życiu kulturalnym swojej małej ojczyzny

Kadra pedagogiczna

Grono pedagogiczne w roku szkolnym 2014/2015:

  • edukacja wczesnoszkolna – Beata Lasiuk, Jolanta Łukaszczyk Chamik, Anna Gajewska-Polek, Marzena Białasiewicz
  • język polski – Zofia Pacyk
  • język angielski – Katarzyna Borówko
  • matematyka – Justyna Polińska
  • informatyka – Małgorzata Filip
  • przyroda – Elżbieta Szafrańska
  • historia – Małgorzata Filip
  • religia – Danuta Adamiec
  • sztuka - Justyna Polińska
  • wychowanie fizyczne – Natalia Jankowska
  • wychowanie do życia w rodzinie - Beata Lasiuk
  • biblioteka – Zofia Pacyk
  • świetlica szkolna – Danuta Adamiec

Ciekawostki

W szkol działa Koło Robótek Ręcznych.

Od września 1998 r. w szkole organizowany jest co roku Ekologiczny Tydzień, w ramach którego odbywają się liczne zajęcia związane z ochroną środowiska.

Bibliografia

SP Radostowo[27.11.2014]
szkolnictwo.pl[27.11.2014]