Szkoła Podstawowa w Sząbruku: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja zweryfikowana]
(Historia)
 
(Nie pokazano 20 wersji utworzonych przez 5 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
{{Szkolnictwo infobox  
+
 
|Nazwa_instytucji =  Szkoła Podstawowa w Sząbruku
+
{{Szkolnictwo infobox
|Grafika          =  Koala.jpg (nazwa zdjęcia)... opcja
+
|Nazwa_instytucji =  '''Szkoła Podstawowa przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Sząbruku '''
|Opis_grafiki    =  ...Wymagane...
+
|Grafika          =  10099861_1.jpg
 +
|Opis_grafiki    =  Budynek szkoły. Źródło: [http://www.zspszabruk.pl/2/o-szkole www.zspszabruk.pl] [17.12.2013]
 
|Data_założenia  =  XVIII w.
 
|Data_założenia  =  XVIII w.
 
|Poziom_szkoły    =  podstawowy
 
|Poziom_szkoły    =  podstawowy
|Podtyp_szkoły    =
+
|Podtyp_szkoły    =
|Profil          =
+
|Profil          =
|Adres            =  ul. Samulowskiego 1, 11-036 Gietrzwałd  
+
|Adres            =  ul. Samulowskiego 1, Sząbruk, 11-036 Gietrzwałd  
|Patron          =  ...Opcjonalne...
 
 
}}
 
}}
 
+
'''Szkoła Podstawowa przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Sząbruku''' – szkoła podstawowa w [[Sząbruk |Sząbruku]], w [[powiat olsztyński |powiecie olsztyńskim]] w [[województwo warmińsko-mazurskie |województwie warmińsko-mazurskim]]. Obecnie funkcję dyrektora szkoły pełni [[Zbigniew Kukuć]]. <br/> <br/>
'''Szkoła Podstawowa w Sząbruku''' – Placówka oświatowa w [[województwo warmińsko-mazurskie|województwie warmińsko-mazurskim]] wchodząca w skład Zespołu Szkolno–Przedszkolnego w Sząbruku. Funkcję dyrektora Zespołu pełni obecnie [Bolesław Korosteński]<br/>
 
 
== Historia ==
 
== Historia ==
Szkoła w Sząbruku powstała już w XVIII wieku. Podlegała ona plebanowi. Stąd też nauczano w niej w duchu religijnym, w sali lekcyjnej wisiały krzyż i święty obraz, przed którymi odmawiano modlitwę.
+
Szkoła w [[Sząbruk |Sząbruku]] powstała w XVIII w. Była to szkoła parafialna, która podlegała plebanowi. W izbie szkolnej znajdował się krzyż, obraz święty, przed którym odmawiano modlitwę, tablica z czerwonymi liniami oraz tablica z alfabetami łacińskim, polskim i niemieckim. W okresie zaborów dość długo, bo do 1871 r., w szkole nauczano tylko w języku polskim. Potem wprowadzono lekcje w języku polskim i niemieckim, a następnie nauczanie w języku polskim zniesiono całkowicie. Budynek trzyklasowej szkoły znajdował się pośrodku wsi i był to prawdopodobnie folwarczny czworak, którego część frontową przerobiono na klasę lekcyjną i kawalerkę dla nauczyciela.  
 
 
Parafia Sząbruk należała do czysto polskich, dzięki czemu w okresie zaborów w szkole dość długo, bo do 1871 r., uczono tylko po polsku. Potem wprowadzono lekcje w języku polskim i niemieckim, a następnie zupełnie zniesiono język polski.  
 
 
 
Parafia Sząbruk obok Gietrzwałdu należała do czysto polskich parafii. W większości z nauki korzystali chłopcy – synowie miejscowych rolników. Wizytacja w 1853 roku stwierdziła złą frekwencję dzieci w sząbruckiej szkole. Powodem tego była przeprowadzona separacja, w wyniku której rolnicy byli zmuszeni posyłać dzieci do pilnowania  bydła. Wprowadzono więc obowiązek posyłania dzieci do szkoły. W końcu  XIX wieku niemieckie władze oświatowe uznały sprawę rugowania języka polskiego za kwestię najważniejszą. Nauczyciele, którzy usilnie i skutecznie wprowadzali niemieckość byli specjalnie wynagradzani. Wiktor Steffen bardzo źle wspomina w swej biograficznej książce przysadzistego Kranicha, który uczył go w szkole w Sząbruku. Za używanie języka polskiego bił brutalnie trzciną. Ale był tez bardzo kulturalny, nie przejmujący się tak nakazem germanizowania kierownik Hoppe, którego Steffen pamięta jako dobrodusznego i łagodnego.
 
Trzyklasowa szkoła powszechna w Sząbruku była tak zorganizowana, że uczniowie uczęszczali przez dwa lata do klasy pierwszej, dwa następne do klasy drugiej, a przez cztery lata do klasy trzeciej. Budynek szkolny znajdował się pośrodku wsi. Miał kształt nieregularny. Jego lewe dwukondygnacyjne skrzydło zwrócone było ku ulice. W tej części znajdowały się dwie sale lekcyjne, jedna na parterze, druga na piętrze. Prawe skrzydło budynku miało parter i poddasze. Na parterze mieszkał kierownik. Okna mieszkania wychodziły na owocowy sad, który należał do szkoły. Trzecia sala lekcyjna mieściła się w  oddalonej o 150 metrów  ruderze,  należącej  do właściciela majątku Hetmanna. Dawniej był to prawdopodobnie folwarczny czworak, którego część frontową przerobiono na klasę lekcyjną i kawalerkę dla trzeciego nauczyciela. Ta niekorzystna sytuacja lokalowa szkoły zmusiła mieszkańców do pobudowania nowej. W 1939 roku oddano do użytku nową szkołę, której żywot nie był długi. Przebywający tu w 1945 roku żołnierze Armii Radzieckiej spalili szkołę. Zaraz po wojnie postanowiono na tym samym zrębie odbudować nową według nowoczesnych wymogów. Kierownictwo nad budową objęło Przedsiębiorstwo Powiatowe. Postawiono szkołę niższą od dawnej z czterema salami lekcyjnymi, kancelarią, szatnią. W piwnicy urządzono co i łaźnie. Górę przeznaczono na mieszkania dla nauczycieli. Oficjalnie szkołę oddano do użytku w 1952 roku. Do czasu wybudowania szkoły dzieci uczyły się w poniemieckim budynku, w którym z 4 pokojów zrobiono izbę lekcyjną. W kronice szkolnej z tego okresu bardzo niemile wspomina się czas nauki w tej tymczasowej szkole. Do piwnicy dostawała się woda, w wodzie pływały śmieci, ziemniaki, żaby, przykra woń przenikała do klasy. W placówce oświatowej organizowano różne kursy dokształcające dla dorosłych, w tym również czytania i pisania. Szkoła na wsi pełniła funkcję kulturotwórczą, była miejscem spotkań sołeckich, Koła Gospodyń Wiejskich itp. W późniejszych latach zaczęto w szkole organizować zabawy sylwestrowe.
 
W 1994 roku w Szabruku otwarto  Wiejski Do Kultury mieszczący się w okazałym, nowo wybudowanym budynku. Od tego momentu szkołą nie jest jedynym miejscem skupiającym życie społeczne mieszkańców. W domu kultury jedną z sal (projekcyjną) wykorzystuje się do dziś jako salę gimnastyczną. Brak sali gimnastycznej i prowadzenie zajęć w dwóch budynkach znajdujących się po przeciwległej stronie ulicy to najsłabsze strony szkoły.
 
Od wielu lat planowano rozbudowę szkoły z salą gimnastyczną. Marzenia o nowej szkole spełniły się, kiedy w 2008 roku Rada Gminy podjęła decyzję o rozbudowaniu placówki. Wykonawcą została firma „Węgrzyn i syn”. Prace rozpoczęły się z końcem 2008 roku, a już 1 września 2009 roku oddano do użytku zasadniczą część obiektu i tu właśnie odbyła się wojewódzka inauguracja roku szkolnego z udziałem wiceministra Zbigniewa Włodkowskiego, wojewody Mariana Podziewskiego, kurator oświaty Małgorzaty Bogdanowicz  Bartnikowskiej i wielu gości. W tym  samym dniu oddany został do użytku kompleks boisk sportowych „ Orlik 2012” ze sztuczną nawierzchnią. W ten sposób warunki nauki w szkole bardzo się poprawiły. Całkowite zakończenie inwestycji nastąpi w końcu 2010 roku, a w części obiektu znajduje  miejsce Ośrodek Zdrowia. Obecnie szkoła oferuje korzystanie z bogatej oferty edukacyjnej, dobrze wyposażonej bazy dydaktycznej i wykwalifikowanej kadry. Za dwa lata ma powstać sala gimnastyczna, która zakończy proces inwestycyjny i powstanie estetyczny kompleks obiektów oświatowych o wysokim standardzie na miarę oczekiwań dawnych i nowych mieszkańców.
 
 
 
 
 
 
 
We wrześniu 2009 roku został oddany do użytku obiekt szkolny z salami dydaktycznymi, obszernym zapleczem socjalnym i obsługowym
 
Łupstycha, Gronit, Kudyp, Naterek, Sząbruka, Siły, Barwin, Unieszewa,
 
<br/>
 
  
== Cele i zadania ==
+
W 1939 r. do użytku oddano nowy obiekt, który w 1945 r. spalili żołnierze Armii Radzieckiej. Po II wojnie światowej do czasu wybudowania nowej szkoły dzieci uczyły się w poniemieckim budynku, w którym z czterech pokojów zrobiono izbę lekcyjną. Oficjalnie nową szkołę oddano do użytku w 1952 r. W szkole organizowano różne kursy dokształcające dla dorosłych, w tym czytania i pisania. W 1999 r. placówka uzyskała status sześcioklasowej szkoły podstawowej. Dnia 1 września 2009 r. oddano do użytku zasadniczą część obiektu szkolnego oraz kompleks boisk sportowych Orlik 2012 ze sztuczną murawą. Szkoła wraz z przedszkolem wchodzi w skład [[Zespół Szkolno-Przedszkolny w Sząbruku|Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Sząbruku]].
Szkoła realizuje cele i zadania określone w ustawie o systemie oświaty, wydanych na jej podstawie aktach wykonawczych oraz programie wychowawczym i programie profilaktyki szkolnej.
 
 
<br/>
 
<br/>
 
 
== Kadra pedagogiczna ==
 
== Kadra pedagogiczna ==
Grono pedagogiczne w roku szkolnym 2014/2015:
+
Kadrę pedagogiczną w roku szkolnym 2013/2014 tworzą:
*edukacja wczesnoszkolna –  
+
*[[Zbigniew Kukuć]] dyrektor szkoły 
*język polski –  
+
oraz nauczyciele specjaliści:
*język angielski –  
+
* Małgorzata Luśnia edukacja wczesnoszkolna
*matematyka –  
+
* Agnieszka Dudek edukacja  wczesnoszkolna
*zajęcia komputerowe –  
+
* Bolesław Korosteński edukacja wczesnoszkolna
*przyroda –  
+
* Alina Pieńkosz edukacja wczesnoszkolna
*historia –  
+
* Beata Jabłońska język polski, plastyka
*religia –  
+
* Zofia Grzegorczyk przyroda, muzyka
*plastyka –  
+
* Ewa Krześlak matematyka, informatyka, technika
*muzyka –  
+
* Zbigniew Kukuć historia
*zajęcia techniczne –  
+
* Monika Sobina-Maruszczak język niemiecki
*wychowanie fizyczne –  
+
* Barbara Kalinowska język angielski
*biblioteka –  
+
* Teresa Połosa religia
*świetlica szkolna –  
+
* Marek Grzegorczyk wychowanie fizyczne, gimnastyka korekcyjna
*pedagog szkolny –  
+
* Agnieszka Rymkiewicz logopeda
<br/>
+
* Bożena Kukuć świetlica <br/>
 
 
 
== Osiągnięcia ==
 
== Osiągnięcia ==
...
+
Uczniowie szkoły odnoszą sukcesy w zawodach sportowych, m.in. w Powiatowym Turnieju Piłkarskim Orlików.
<br/>
 
== Absolwenci ==
 
...
 
 
<br/>
 
<br/>
 
== Ciekawostki ==
 
== Ciekawostki ==
d roku 2010 nasza szkoła współpracuje z Agencją  Artystyczną ""MAT" z Olsztyna.
+
Dnia 31 marca 2010 r. uczniowie szkoły zorganizowali przedstawienie pt. ''Tradycje wielkanocne''.
W ramach tej współpracy uczniowie klas 0-VI uczestniczą w comiesięcznych spotkaniach muzycznych prowadzonych przez profesjonalnych muzyków. Celem tych zajęć jest przybliżenie uczniom budowy i brzmienia instrumentów muzycznych  oraz przekazanie wiedzy o muzyce. Wspaniałą, wypracowaną przez zespół  formą przekazu tej wiedzy jest bajka słowno - muzyczna z udziałem dziec
 
 
<br/>
 
<br/>
 
== Bibliografia ==
 
== Bibliografia ==
<br/>
+
[http://www.zspszabruk.pl/ Zespół Szkolno-Przedszkolny w Sząbruku] [17.12.2013]
[http://www.zspszabruk.pl/][13.11.2014]<br/>
 
[http://www.szkolnictwo.pl][13.11.2014]
 
<br/>
 
  
[[Kategoria: Szkolnictwo]][[Kategoria: Szkoła podstawowa]]<br />
+
[[Kategoria: Powiat olsztyński]]  
 +
[[Kategoria: Gietrzwałd (gmina wiejska)]]
 +
[[Kategoria: Szkoły podstawowe]]
 +
[[Kategoria: 1701-1800]]
 +
[[Kategoria: 1990-]]

Aktualna wersja na dzień 11:05, 11 mar 2015

Szkoła Podstawowa przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Sząbruku

Budynek szkoły. Źródło: www.zspszabruk.pl [17.12.2013]
Budynek szkoły. Źródło: www.zspszabruk.pl [17.12.2013]
Data założenia: XVIII w.
Poziom szkoły: podstawowy
Adres: ul. Samulowskiego 1, Sząbruk, 11-036 Gietrzwałd

Szkoła Podstawowa przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Sząbruku – szkoła podstawowa w Sząbruku, w powiecie olsztyńskim w województwie warmińsko-mazurskim. Obecnie funkcję dyrektora szkoły pełni Zbigniew Kukuć.

Historia

Szkoła w Sząbruku powstała w XVIII w. Była to szkoła parafialna, która podlegała plebanowi. W izbie szkolnej znajdował się krzyż, obraz święty, przed którym odmawiano modlitwę, tablica z czerwonymi liniami oraz tablica z alfabetami łacińskim, polskim i niemieckim. W okresie zaborów dość długo, bo do 1871 r., w szkole nauczano tylko w języku polskim. Potem wprowadzono lekcje w języku polskim i niemieckim, a następnie nauczanie w języku polskim zniesiono całkowicie. Budynek trzyklasowej szkoły znajdował się pośrodku wsi i był to prawdopodobnie folwarczny czworak, którego część frontową przerobiono na klasę lekcyjną i kawalerkę dla nauczyciela.

W 1939 r. do użytku oddano nowy obiekt, który w 1945 r. spalili żołnierze Armii Radzieckiej. Po II wojnie światowej do czasu wybudowania nowej szkoły dzieci uczyły się w poniemieckim budynku, w którym z czterech pokojów zrobiono izbę lekcyjną. Oficjalnie nową szkołę oddano do użytku w 1952 r. W szkole organizowano różne kursy dokształcające dla dorosłych, w tym czytania i pisania. W 1999 r. placówka uzyskała status sześcioklasowej szkoły podstawowej. Dnia 1 września 2009 r. oddano do użytku zasadniczą część obiektu szkolnego oraz kompleks boisk sportowych Orlik 2012 ze sztuczną murawą. Szkoła wraz z przedszkolem wchodzi w skład Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Sząbruku.

Kadra pedagogiczna

Kadrę pedagogiczną w roku szkolnym 2013/2014 tworzą:

oraz nauczyciele specjaliści:

  • Małgorzata Luśnia – edukacja wczesnoszkolna
  • Agnieszka Dudek – edukacja wczesnoszkolna
  • Bolesław Korosteński – edukacja wczesnoszkolna
  • Alina Pieńkosz – edukacja wczesnoszkolna
  • Beata Jabłońska – język polski, plastyka
  • Zofia Grzegorczyk – przyroda, muzyka
  • Ewa Krześlak – matematyka, informatyka, technika
  • Zbigniew Kukuć – historia
  • Monika Sobina-Maruszczak – język niemiecki
  • Barbara Kalinowska – język angielski
  • Teresa Połosa – religia
  • Marek Grzegorczyk – wychowanie fizyczne, gimnastyka korekcyjna
  • Agnieszka Rymkiewicz – logopeda
  • Bożena Kukuć – świetlica

Osiągnięcia

Uczniowie szkoły odnoszą sukcesy w zawodach sportowych, m.in. w Powiatowym Turnieju Piłkarskim Orlików.

Ciekawostki

Dnia 31 marca 2010 r. uczniowie szkoły zorganizowali przedstawienie pt. Tradycje wielkanocne.

Bibliografia

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Sząbruku [17.12.2013]