Zbigniew Chmielewski: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja oczekująca na przejrzenie]
 
(Nie pokazano 34 wersji utworzonych przez 3 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
'''Zbigniew Chmielewski''' - (ur. 6 stycznia 1972 w Olecku) – duchowny katolicki, proboszcz [[Parafia pw. św. Józefa w Węgielsztynie|parafii p.w. św. Józefa w Wegielsztynie]].
+
'''ks. kan. dr Zbigniew Chmielewski''' - (ur. 6 stycznia 1972 w Olecku) – duchowny katolicki, proboszcz [[parafii p.w. Świętej Rodziny w Olecku]], kanonik Sambijskiej Kapituły Konkatedralnej w Gołdapi, dekanalny duszpasterz rodzin.
  
 
==Życiorys==
 
==Życiorys==
W 1992 r. ukończył Technikum Rolnicze w Dowspudzie k. Raczek (województwo podlaskie). Jest absolwentem Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie.  
+
Jest absolwentem szkoły podstawowej w Sedrankach i Babkach Oleckich oraz Zespołu Szkół Rolniczych w Olecku i Zespołu Szkół Rolniczych im. gen. Ludwika Michała Paca w Dowspudzie.
 +
Studiował w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, w Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, w Uniwersytecie w Białymstoku i w Uniwersytecie Warmińsko Mazurskim w Olsztynie.  
  
Święcenia kapłańskie przyjął w Ełku w 1998 roku z rąk bpa [[Wojciech Ziemba|Wojciecha Ziemby]]. W 1998 roku uzyskał magisterium na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie broniąc pracę z zakresu historii Kościoła. Studiował misjologię i katechetykę na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Ukończył studia podyplomowe z zakresu zarządzania na Uniwersytecie w Białymstoku. 6 czerwca 2017 r. obronił doktorat na Wydziale Teologicznym [[Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie|Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego w Olsztynie]].
+
Święcenia kapłańskie przyjął w Ełku w 1998 roku z rąk abpa [[Wojciech Ziemba|Wojciecha Ziemby]]. W 1998 roku uzyskał magisterium w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie broniąc pracę z zakresu historii Kościoła. Studiował misjologię i katechetykę na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Ukończył studia podyplomowe z zakresu zarządzania na Uniwersytecie w Białymstoku. 6 czerwca 2017 r. obronił doktorat z zakresu nauk teologicznych na Wydziale Teologicznym [[Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie|Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego w Olsztynie]][http://www.nauka-polska.pl/#/profile/scientist?id=280934&_k=btow7x].
  
Posługiwał jako wikariusz w parafiach diecezji ełckiej. Przez 10 lat pełnił funkcję Asystenta Diecezjalnego Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Ełckiej oraz Diecezjalnego Wizytatora Katechetycznego. Pełnił urząd wicedyrektora Wydziału Katechetycznego Ełckiej Kurii Diecezjalnej. Od 2014 roku jest proboszczem [[Parafia pw. św. Józefa w Węgielsztynie|parafii p.w. św. Józefa w Wegielsztynie]].
+
Posługiwał jako wikariusz w parafiach diecezji ełckiej: Św. Antoniego w Prostkach, Matki Bożej Ostrobramskiej Miłosierdzia w Piszu, Św. Mikołaja w Mikołajkach, Chrystusa Sługi w Ełku, Św. Kazimierza w Suwałkach, Matki Bożej Szkaplerznej w Studzienicznej, Najświętszego Serca Jezusowego w Augustowie, Ducha Świętego w Ełku. Służył duszpastersko w parafii konkatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Stanisława w Mohylewie na Białorusi (biał. Парафія Унебаўзяцця Найсвяцейшай Панны Марыі і св. Станіслава y Магілёве) oraz w parafii katedralnej Wniebowzięcia NMP w Odessie na Ukrainie (ukr. Кафедральний собор Успіння Пресвятої Діви Марії).
 +
 
 +
W strukturach diecezjalnych był przez 10 lat asystentem diecezjalnym Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Ełckiej oraz przez dwie kadencje Diecezjalnym Wizytatorem Katechetycznym. Pełnił urząd wicedyrektora Wydziału Katechetycznego Ełckiej Kurii Diecezjalnej.  
 +
 
 +
W latach 2014 -2020 był proboszczem [[Parafia pw. św. Józefa w Węgielsztynie|parafii p.w. św. Józefa w Węgielsztynie]]. Do 30 czerwca 2024 r. był proboszczem i kustoszem sanktuarium Św. Brunona w Giżycku oraz dziekanem dekanatu Św. Szczepana w Giżycku i moderatorem duszpasterstwa w Giżycku.
 +
 
 +
Pełnił funkcję dekanalnego referenta ds. misji w Węgorzewie i Giżycku. Był kapelanem więzienny w Areszcie Śledczym w Suwałkach, kapelanem harcerzy w Suwałkach i Augustowie, kapelanem straży pożarnych w gminie Węgorzewo, kapelanem szpitalnym w szpitalu psychiatrycznym w Rudziszkach, kapelanem w Domu Pomocy Społecznej w Giżycku.
 +
 
 +
Był nauczycielem religii rzymskokatolickiej w szkołach: Szkole Podstawowej w Prostkach, Gimnazjum Publicznym w Prostkach, Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Piszu, Społecznym Liceum Ogólnokształcącym im.Marion Dönhoff STO w Mikołajkach, Gimnazjum nr 3 im. Kard. Wyszyńskiego w Ełku, Szkole Podstawowej im. Olimpijczyków Polskich nr 10, Gimnazjum nr 7 w Suwałkach, Szkole Podstawowej w Smolnikach, Przedszkolu nr 5 w Suwałkach, Zespole Szkół nr 2 w Suwałkach, Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym nr 2 w Suwałkach, Gimnazjum nr 2 w Ełku, Szkole Podstawowej im. Kurta Obitza w Węgielsztynie, Zespole Szkół Elektronicznych i Informatycznych im. KEN w Giżycku oraz przygotowania do życia w rodzinie w Szkole Podstawowej im. Kurta Obitza w Węgielsztynie.
  
 
== Wybrana bibliografia ==
 
== Wybrana bibliografia ==
 +
1.Moje zaangażowanie się w misyjną działalność Kościoła, w: Kościół w Polsce dzieciom w Afryce. Przez edukację do Boga, zespół autorów, Warszawa - Katowice 2002, s. 13 - 14.
 +
 +
2.Życie w adwencie wiary, w: Kościół w Polsce dzieciom w Afryce. Przez edukację do Boga, zespół autorów, Warszawa - Katowice 2002, s. 27 - 31.
 +
 +
3.Kościół Polski w służbie misjom, w: Kościół w Polsce dzieciom w Afryce. Przez edukację do Boga, zespół autorów, Warszawa - Katowice 2002, s. 44 - 48.
 +
 +
4.Spróbuj z siebie trochę dać tym, co mają gorszy świat …, w: Kościół w Polsce dzieciom w Afryce. Przez edukację do Boga, zespół autorów, Warszawa - Katowice 2002, s. 61 - 64.
 +
 +
5.Niosący Chrystusa, w: Kościół w Polsce dzieciom w Afryce. Przez edukację do Boga, zespół autorów, Warszawa - Katowice 2002, s. 76 - 79.
 +
 +
6. Pillar Barbara Anna, w: Słownik katechetyków polskich XX wieku, red. Czekalski R., Warszawa 2003, s. 196-197.
 +
 +
7. Opieka duszpasterska nad więźniami w Suwałkach, w: „Martyria” 3(2004), s. 11.
 +
 +
8. Peregrynacja relikwii bł. Karoliny Kózkówny w diecezji ełckiej, red. Z. Chmielewski, Augustów 2008.
  
1.Pillar Barbara Anna, w: Słownik katechetyków polskich XX wieku, red. Czekalski R., Warszawa 2003, s. 196-197.  
+
9.Dwadzieścia lat katechezy w diecezji ełckiej, w: Przeszłość jest to dziś tylko cokolwiek dalej. 20 rocznica powstania Diecezji Ełckiej, red. W. Guzewicz, Ełk 2012, s. 147-170.
  
2.Dwadzieścia lat katechezy w diecezji ełckiej, w: Przeszłość jest to dziś tylko cokolwiek dalej. 20 rocznica powstania Diecezji Ełckiej, red. W. Guzewicz, Ełk 2012, s. 147-170.
+
10.Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w diecezji ełckiej, w: Przeszłość jest to dziś tylko cokolwiek dalej. 20 rocznica powstania Diecezji Ełckiej, red. W. Guzewicz, Ełk 2012, s. 275-288.
  
3.Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w diecezji ełckiej, w: Przeszłość jest to dziś tylko cokolwiek dalej. 20 rocznica powstania Diecezji Ełckiej, red. W. Guzewicz, Ełk 2012, s. 275-288.
+
11.Pojęcie „służby” w ujęciu Biskupa Tadeusza Płoskiego, w: In rebus divinis atque humanis service. Niektóre aspekty służby w rzeczywistości Boskiej i ludzkiej”, red. W. Guzewicz, A. Mikucki, S. Strękowski, Ełk 2014, s. 219-238.
  
4.Pojęcie „służby” w ujęciu Biskupa Tadeusza Płoskiego, w: In rebus divinis atque humanis service. Niektóre aspekty służby w rzeczywistości Boskiej i ludzkiej”, red. W. Guzewicz, A. Mikucki, S. Strękowski, Ełk 2014, s. 219-238.
+
12. Międzyobrzędowe kolędowanie w Węgielsztynie, w; "Martyria" 2(2016), s. 14.
  
5.Moje zaangażowanie się w misyjną działalność Kościoła, w: Kościół w Polsce dzieciom w Afryce. Przez edukację do Boga, zespół autorów, Warszawa - Katowice 2002, s. 13 - 14.
+
13. Powrót proboszcza po 25 latach, w: "Martyria" 2(2017), s. 31.
  
6.Życie w adwencie wiary, w: Kościół w Polsce dzieciom w Afryce. Przez edukację do Boga, zespół autorów, Warszawa - Katowice 2002, s. 27 - 31.
+
14. Nasi kolędnicy misyjni, w: "Martyria" 2(2017), s. 28.
  
7.Kościół Polski w służbie misjom, w: Kościół w Polsce dzieciom w Afryce. Przez edukację do Boga, zespół autorów, Warszawa - Katowice 2002, s. 44 - 48.
+
15. Wypełniamy przesłania fatimskie, w: "Martyria" 9(2017), s. 16.
  
8.Spróbuj z siebie trochę dać tym, co mają gorszy świat …, w: Kościół w Polsce dzieciom w Afryce. Przez edukację do Boga, zespół autorów, Warszawa - Katowice 2002, s. 61 - 64.
+
16. Z Sarospatak przez Ełk i Mikołajki do Giżycka, w: "Martyria" 11(2017), s. 31.
  
9.Niosący Chrystusa, w: Kościół w Polsce dzieciom w Afryce. Przez edukację do Boga, zespół autorów, Warszawa - Katowice 2002, s. 76 - 79.
+
17. Patriotyzm w nauczaniu pasterskim biskupa Tadeusza Płoskiego, w: W: Pro bono publico, personae et familiae: niektóre aspekty działań na rzecz dobra osoby, rodziny i społeczeństwa, red: Wojciech Guzewicz, Stanisław Strękowski, Andrzej Mikucki, Ełk 2018, s. 181-192.
  
10.Opieka duszpasterska nad więźniami w Suwałkach, w: „Martyria” 3(2004), s. 11.
+
18. Integralny Rozwój żołnierza w nauczaniu pasterskim Biskupa Polowego Wojska Polskiego Tadeusza Płoskiego(2004 - 2010), Olsztyn 2019.  
  
11.Peregrynacja relikwii bł. Karoliny Kózkówny w diecezji ełckiej, red. Z. Chmielewski, Augustów 2008.
+
19. Parafia Św. Józefa w Węgielsztynie (1962 - 2019), Węgielsztyn 2020.
  
 
[[Category:1990-|Chmielewski,Zbigniew]]
 
[[Category:1990-|Chmielewski,Zbigniew]]
[[Category:Powiat ełcki|Chmielewski,Zbigniew]]
 
[[Category:Ełk|Chmielewski,Zbigniew]]
 
[[Category:Powiat olsztyński|Chmielewski,Zbigniew]]
 
[[Category:Olsztyn|Chmielewski,Zbigniew]]
 
 
[[Category:Powiat węgorzewski|Chmielewski,Zbigniew]]
 
[[Category:Powiat węgorzewski|Chmielewski,Zbigniew]]
 
[[Category:Węgorzewo (gmina miejsko-wiejska)|Chmielewski,Zbigniew]]
 
[[Category:Węgorzewo (gmina miejsko-wiejska)|Chmielewski,Zbigniew]]
 
[[Category:Dekanat Węgorzewo|Chmielewski,Zbigniew]]
 
[[Category:Dekanat Węgorzewo|Chmielewski,Zbigniew]]
 
[[Category:Duchowni rzymskokatoliccy|Chmielewski,Zbigniew]]
 
[[Category:Duchowni rzymskokatoliccy|Chmielewski,Zbigniew]]

Aktualna wersja na dzień 23:34, 23 gru 2024

ks. kan. dr Zbigniew Chmielewski - (ur. 6 stycznia 1972 w Olecku) – duchowny katolicki, proboszcz parafii p.w. Świętej Rodziny w Olecku, kanonik Sambijskiej Kapituły Konkatedralnej w Gołdapi, dekanalny duszpasterz rodzin.

Życiorys

Jest absolwentem szkoły podstawowej w Sedrankach i Babkach Oleckich oraz Zespołu Szkół Rolniczych w Olecku i Zespołu Szkół Rolniczych im. gen. Ludwika Michała Paca w Dowspudzie. Studiował w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, w Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, w Uniwersytecie w Białymstoku i w Uniwersytecie Warmińsko Mazurskim w Olsztynie.

Święcenia kapłańskie przyjął w Ełku w 1998 roku z rąk abpa Wojciecha Ziemby. W 1998 roku uzyskał magisterium w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie broniąc pracę z zakresu historii Kościoła. Studiował misjologię i katechetykę na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Ukończył studia podyplomowe z zakresu zarządzania na Uniwersytecie w Białymstoku. 6 czerwca 2017 r. obronił doktorat z zakresu nauk teologicznych na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego w Olsztynie[1].

Posługiwał jako wikariusz w parafiach diecezji ełckiej: Św. Antoniego w Prostkach, Matki Bożej Ostrobramskiej Miłosierdzia w Piszu, Św. Mikołaja w Mikołajkach, Chrystusa Sługi w Ełku, Św. Kazimierza w Suwałkach, Matki Bożej Szkaplerznej w Studzienicznej, Najświętszego Serca Jezusowego w Augustowie, Ducha Świętego w Ełku. Służył duszpastersko w parafii konkatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Stanisława w Mohylewie na Białorusi (biał. Парафія Унебаўзяцця Найсвяцейшай Панны Марыі і св. Станіслава y Магілёве) oraz w parafii katedralnej Wniebowzięcia NMP w Odessie na Ukrainie (ukr. Кафедральний собор Успіння Пресвятої Діви Марії).

W strukturach diecezjalnych był przez 10 lat asystentem diecezjalnym Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Ełckiej oraz przez dwie kadencje Diecezjalnym Wizytatorem Katechetycznym. Pełnił urząd wicedyrektora Wydziału Katechetycznego Ełckiej Kurii Diecezjalnej.

W latach 2014 -2020 był proboszczem parafii p.w. św. Józefa w Węgielsztynie. Do 30 czerwca 2024 r. był proboszczem i kustoszem sanktuarium Św. Brunona w Giżycku oraz dziekanem dekanatu Św. Szczepana w Giżycku i moderatorem duszpasterstwa w Giżycku.

Pełnił funkcję dekanalnego referenta ds. misji w Węgorzewie i Giżycku. Był kapelanem więzienny w Areszcie Śledczym w Suwałkach, kapelanem harcerzy w Suwałkach i Augustowie, kapelanem straży pożarnych w gminie Węgorzewo, kapelanem szpitalnym w szpitalu psychiatrycznym w Rudziszkach, kapelanem w Domu Pomocy Społecznej w Giżycku.

Był nauczycielem religii rzymskokatolickiej w szkołach: Szkole Podstawowej w Prostkach, Gimnazjum Publicznym w Prostkach, Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Piszu, Społecznym Liceum Ogólnokształcącym im.Marion Dönhoff STO w Mikołajkach, Gimnazjum nr 3 im. Kard. Wyszyńskiego w Ełku, Szkole Podstawowej im. Olimpijczyków Polskich nr 10, Gimnazjum nr 7 w Suwałkach, Szkole Podstawowej w Smolnikach, Przedszkolu nr 5 w Suwałkach, Zespole Szkół nr 2 w Suwałkach, Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym nr 2 w Suwałkach, Gimnazjum nr 2 w Ełku, Szkole Podstawowej im. Kurta Obitza w Węgielsztynie, Zespole Szkół Elektronicznych i Informatycznych im. KEN w Giżycku oraz przygotowania do życia w rodzinie w Szkole Podstawowej im. Kurta Obitza w Węgielsztynie.

Wybrana bibliografia

1.Moje zaangażowanie się w misyjną działalność Kościoła, w: Kościół w Polsce dzieciom w Afryce. Przez edukację do Boga, zespół autorów, Warszawa - Katowice 2002, s. 13 - 14.

2.Życie w adwencie wiary, w: Kościół w Polsce dzieciom w Afryce. Przez edukację do Boga, zespół autorów, Warszawa - Katowice 2002, s. 27 - 31.

3.Kościół Polski w służbie misjom, w: Kościół w Polsce dzieciom w Afryce. Przez edukację do Boga, zespół autorów, Warszawa - Katowice 2002, s. 44 - 48.

4.Spróbuj z siebie trochę dać tym, co mają gorszy świat …, w: Kościół w Polsce dzieciom w Afryce. Przez edukację do Boga, zespół autorów, Warszawa - Katowice 2002, s. 61 - 64.

5.Niosący Chrystusa, w: Kościół w Polsce dzieciom w Afryce. Przez edukację do Boga, zespół autorów, Warszawa - Katowice 2002, s. 76 - 79.

6. Pillar Barbara Anna, w: Słownik katechetyków polskich XX wieku, red. Czekalski R., Warszawa 2003, s. 196-197.

7. Opieka duszpasterska nad więźniami w Suwałkach, w: „Martyria” 3(2004), s. 11.

8. Peregrynacja relikwii bł. Karoliny Kózkówny w diecezji ełckiej, red. Z. Chmielewski, Augustów 2008.

9.Dwadzieścia lat katechezy w diecezji ełckiej, w: Przeszłość jest to dziś tylko cokolwiek dalej. 20 rocznica powstania Diecezji Ełckiej, red. W. Guzewicz, Ełk 2012, s. 147-170.

10.Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w diecezji ełckiej, w: Przeszłość jest to dziś tylko cokolwiek dalej. 20 rocznica powstania Diecezji Ełckiej, red. W. Guzewicz, Ełk 2012, s. 275-288.

11.Pojęcie „służby” w ujęciu Biskupa Tadeusza Płoskiego, w: In rebus divinis atque humanis service. Niektóre aspekty służby w rzeczywistości Boskiej i ludzkiej”, red. W. Guzewicz, A. Mikucki, S. Strękowski, Ełk 2014, s. 219-238.

12. Międzyobrzędowe kolędowanie w Węgielsztynie, w; "Martyria" 2(2016), s. 14.

13. Powrót proboszcza po 25 latach, w: "Martyria" 2(2017), s. 31.

14. Nasi kolędnicy misyjni, w: "Martyria" 2(2017), s. 28.

15. Wypełniamy przesłania fatimskie, w: "Martyria" 9(2017), s. 16.

16. Z Sarospatak przez Ełk i Mikołajki do Giżycka, w: "Martyria" 11(2017), s. 31.

17. Patriotyzm w nauczaniu pasterskim biskupa Tadeusza Płoskiego, w: W: Pro bono publico, personae et familiae: niektóre aspekty działań na rzecz dobra osoby, rodziny i społeczeństwa, red: Wojciech Guzewicz, Stanisław Strękowski, Andrzej Mikucki, Ełk 2018, s. 181-192.

18. Integralny Rozwój żołnierza w nauczaniu pasterskim Biskupa Polowego Wojska Polskiego Tadeusza Płoskiego(2004 - 2010), Olsztyn 2019.

19. Parafia Św. Józefa w Węgielsztynie (1962 - 2019), Węgielsztyn 2020.