Tereszewo: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Linia 6: Linia 6:
 
  |herb artykuł          =
 
  |herb artykuł          =
 
  |dopełniacz wsi        = Tereszewa   
 
  |dopełniacz wsi        = Tereszewa   
  |zdjęcie              = [[File:Kościół Tereszewo.jpg|thumb|Kościół św. Antoniego z Padwy, źródło: http://www.torun.opoka.org.pl/, 12.09.2013.]] 
+
  |zdjęcie              = Kościół Tereszewo.jpg  
|opis zdjęcia          = Kościół św. Antoniego z Padwy    
+
|opis zdjęcia          = Kościół św. Antoniego z Padwy, źródło: http://www.torun.opoka.org.pl/, 12.09.2013.     
  |rodzaj miejscowości  = wieś
+
  |rodzaj miejscowości  = wieś sołecka
 
  |województwo          = warmińsko - mazurskie  
 
  |województwo          = warmińsko - mazurskie  
 
  |powiat                = nowomiejski  
 
  |powiat                = nowomiejski  
Linia 30: Linia 30:
 
  |www                  =
 
  |www                  =
 
}}
 
}}
<big>'''Tereszewo'''</big> (Grabówiec, Popielarze) - wieś sołecka w Polsce w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie nowomiejskim, w gminie Kurzętnik. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie przynależała do województwa toruńskiego.
+
<big>'''Tereszewo'''</big> (Grabówiec, Popielarze) - [[wieś sołecka]] w Polsce w [[województwo warmińsko - mazurskie |województwie warmińsko-mazurskim]], w [[powiat nowomiejski |powiecie nowomiejskim]], w [[gmina Kurzętnik |gminie Kurzętnik]]. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie przynależała do województwa toruńskiego.
  
 
<br/>
 
<br/>
  
 
=== Charakterystyka fizjograficzna ===
 
=== Charakterystyka fizjograficzna ===
Miejscowość leży na terenie gminy, która obejmuje swoim zasięgiem wschodni kraniec Pojezierza Brodnickiego. W obszar gminy wchodzi 17% lasów i 71 % użytków rolnych. Ponadto miejscowość znajduje się na obszarze powiatu nowomiejskiego, który rozciąga się na pograniczu Pojezierza Chełmińskiego, Pojezierza Iławskiego, Garbu Lubawskiego i Pojezierza Dobrzyńskiego, w południowo – zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego.
+
Miejscowość leży na terenie gminy, która obejmuje swoim zasięgiem wschodni kraniec [[Pojezierze Brodnickie |Pojezierza Brodnickiego]]. W obszar gminy wchodzi 17% lasów i 71 % użytków rolnych. Ponadto miejscowość znajduje się na obszarze [[powiat nowomiejski |powiatu nowomiejskiego]], który rozciąga się na pograniczu Pojezierza Chełmińskiego, [[Pojezierze Iławskie |Pojezierza Iławskiego]], [[Garb Lubawski |Garbu Lubawskiego]] i [[Pojezierze Dobrzyńskie |Pojezierza Dobrzyńskiego]], w południowo – zachodniej części [[województwo warmińsko - mazurskie |województwa warmińsko-mazurskiego]].
 
<br/>
 
<br/>
  
 
=== Dzieje miejscowości ===
 
=== Dzieje miejscowości ===
Nie znana jest dokładna data lokacji. Pierwotna nazwa wsi - Grabówiec, Popielarze pochodzi od popiołu drzewnego, który tutaj produkowano. Obecna nazwa pochodzi zaś od imienia Teresz. Z nazwą Tereszewo wiąże się legenda. Pan Popielarza miał mieć córkę Teresę i syna Tomasza. Pewnego dnia wraz z Tomaszem z wojny powrócił przyjaciel, który zakochał się w Teresie. Kiedy młodzi się pobrali doszło do podziału wsi na Tereszewo i Tomaszewo. W XIX w. wieś należała do parafii katolickiej Nowe Miasto Lubawskie. W 1885 r. Tereszewo obejmowało 863 ha z 116 dymami i 98 domami. Mieszkańców było 588 w tym: 451 katolików, 131 ewangelików i 6 dysydentów. W 1887 r. w szkole katolickiej mieszczącej się we wsi było 110 dzieci. W 1947 r. we wsi wybudowano kościół p.w. św. Antoniego z Padwy. Rok później powstało Koło Gospodyń Wiejskich. Pod koniec XX w. sołectwo obejmowało 2.474,85 ha wraz z 77 gospodarstwami i 590 mieszkańcami. Do wsi należy też ośrodek wypoczynkowy z Jeziorem Wielkie Partęczyny.  
+
Nie znana jest dokładna data lokacji. Pierwotna nazwa wsi - Grabówiec, Popielarze pochodzi od popiołu drzewnego, który tutaj produkowano. Obecna nazwa pochodzi zaś od imienia Teresz. Z nazwą Tereszewo wiąże się legenda. Pan Popielarza miał mieć córkę Teresę i syna Tomasza. Pewnego dnia wraz z Tomaszem z wojny powrócił przyjaciel, który zakochał się w Teresie. Kiedy młodzi się pobrali doszło do podziału wsi na Tereszewo i Tomaszewo. W XIX w. wieś należała do parafii katolickiej [[Nowe Miasto Lubawskie| Nowe Miasto Lubawskie]]. W 1885 r. Tereszewo obejmowało 863 ha z 116 dymami i 98 domami. Mieszkańców było 588 w tym: 451 katolików, 131 ewangelików i 6 dysydentów. W 1887 r. w szkole katolickiej mieszczącej się we wsi było 110 dzieci. W 1947 r. we wsi wybudowano [[kościół p.w. św. Antoniego z Padwy]]. Rok później powstało [[Koło Gospodyń Wiejskich]]. Pod koniec XX w. sołectwo obejmowało 2.474,85 ha wraz z 77 gospodarstwami i 590 mieszkańcami.  
  
 
<br/>
 
<br/>
Linia 51: Linia 51:
 
=== Kultura ===
 
=== Kultura ===
  
We wsi działa Szkoła Podstawowa, Koło Gospodyń Wiejskich oraz kościół z XX w. [[p.w. św. Antoniego z Padwy]]. Pod koniec XX w. we wsi funkcjonował Uczniowski Klub Sportowy "Start", którego członkami honorowymi byli: Jan Paweł II, prezydent MKOL - Juan Antonio Samaranch, prezydent RP - Lech Wałęsa oraz Józef Glemp.  
+
We wsi działa [[Szkoła Podstawowa]], [[Koło Gospodyń Wiejskich]] oraz kościół z XX w. [[p.w. św. Antoniego z Padwy]]. Pod koniec XX w. we wsi funkcjonował [[Uczniowski Klub Sportowy "Start"]], którego członkami honorowymi byli: Jan Paweł II, prezydent MKOL - Juan Antonio Samaranch, prezydent RP - Lech Wałęsa oraz Józef Glemp.  
  
 
<br/>
 
<br/>
Linia 57: Linia 57:
 
===Ludzie związani z miejscowością:===
 
===Ludzie związani z miejscowością:===
  
Przed II wojną światową w tutejszej szkole uczył Otton Nowoczyn, który w 1926 r. założył Ochotniczą Straż Pożarną. Wśród zasłużonych dla wsi znajdują się również księża: Franciszek Krajewski, Stefan Schwabe i Stanisław Słupski. Na kartach historii wsi zapisały się działaczki z Koła Gospodyń Wiejskich: Adela Reszka, Oleniacz, Gałdecka, Szczawińska, Stefańska, Witkowska, Raczkowska, Olkowska oraz Borkowska. W XX w. sołtysami we wsi byli: Jan Olkowski, Antoni Żuchowski, Józef Wyrostek, Leokadia Anzel, Jan Sosnowski. Obecnie sołtysem jest [[Zenon Milewski]].
+
Przed II wojną światową w tutejszej szkole uczył [[Otton Nowoczyn]], który w 1926 r. założył Ochotniczą Straż Pożarną. Wśród zasłużonych dla wsi znajdują się również księża: Franciszek Krajewski, Stefan Schwabe i Stanisław Słupski. Na kartach historii wsi zapisały się działaczki z Koła Gospodyń Wiejskich: Adela Reszka, Oleniacz, Gałdecka, Szczawińska, Stefańska, Witkowska, Raczkowska, Olkowska oraz Borkowska. W XX w. sołtysami we wsi byli: Jan Olkowski, Antoni Żuchowski, Józef Wyrostek, Leokadia Anzel, Jan Sosnowski. Obecnie (2013r.) sołtysem jest [[Zenon Milewski]].
  
 
<br/>
 
<br/>
Linia 78: Linia 78:
  
 
<br/>
 
<br/>
[[Kategoria: Miejscowość]]
+
[[Kategoria: Miejscowość]][[Kategoria:Powiat nowomiejski]][[Kategoria:Gmina Kurzętnik]][[Kategoria:Wieś sołecka]]
 
[[Użytkownik:Kinlis|Kinlis]] ([[Dyskusja użytkownika:Kinlis|dyskusja]]) 14:35, 21 wrz 2013 (CEST)
 
[[Użytkownik:Kinlis|Kinlis]] ([[Dyskusja użytkownika:Kinlis|dyskusja]]) 14:35, 21 wrz 2013 (CEST)

Wersja z 01:06, 29 paź 2013

Tereszewo

Kościół św. Antoniego z Padwy, źródło: http://www.torun.opoka.org.pl/, 12.09.2013.
Kościół św. Antoniego z Padwy, źródło: http://www.torun.opoka.org.pl/, 12.09.2013.
Rodzaj miejscowości wieś sołecka
Państwo  Polska
Województwo warmińsko - mazurskie
Powiat nowomiejski
Gmina Kurzętnik
Sołectwo Tereszewo
Liczba ludności (Pole-obowiązkowe) Pole-obowiązkowe
Strefa numeracyjna (+48) 56
Tablice rejestracyjne NNM
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Tereszewo
Tereszewo
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Tereszewo
Tereszewo
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}

Tereszewo (Grabówiec, Popielarze) - wieś sołecka w Polsce w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie nowomiejskim, w gminie Kurzętnik. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie przynależała do województwa toruńskiego.


Charakterystyka fizjograficzna

Miejscowość leży na terenie gminy, która obejmuje swoim zasięgiem wschodni kraniec Pojezierza Brodnickiego. W obszar gminy wchodzi 17% lasów i 71 % użytków rolnych. Ponadto miejscowość znajduje się na obszarze powiatu nowomiejskiego, który rozciąga się na pograniczu Pojezierza Chełmińskiego, Pojezierza Iławskiego, Garbu Lubawskiego i Pojezierza Dobrzyńskiego, w południowo – zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego.

Dzieje miejscowości

Nie znana jest dokładna data lokacji. Pierwotna nazwa wsi - Grabówiec, Popielarze pochodzi od popiołu drzewnego, który tutaj produkowano. Obecna nazwa pochodzi zaś od imienia Teresz. Z nazwą Tereszewo wiąże się legenda. Pan Popielarza miał mieć córkę Teresę i syna Tomasza. Pewnego dnia wraz z Tomaszem z wojny powrócił przyjaciel, który zakochał się w Teresie. Kiedy młodzi się pobrali doszło do podziału wsi na Tereszewo i Tomaszewo. W XIX w. wieś należała do parafii katolickiej Nowe Miasto Lubawskie. W 1885 r. Tereszewo obejmowało 863 ha z 116 dymami i 98 domami. Mieszkańców było 588 w tym: 451 katolików, 131 ewangelików i 6 dysydentów. W 1887 r. w szkole katolickiej mieszczącej się we wsi było 110 dzieci. W 1947 r. we wsi wybudowano kościół p.w. św. Antoniego z Padwy. Rok później powstało Koło Gospodyń Wiejskich. Pod koniec XX w. sołectwo obejmowało 2.474,85 ha wraz z 77 gospodarstwami i 590 mieszkańcami.


Gospodarka

We wsi funkcjonuje zakład spawalniczy, punkt unasieniania zwierząt oraz ośrodek wypoczynkowy.


Kultura

We wsi działa Szkoła Podstawowa, Koło Gospodyń Wiejskich oraz kościół z XX w. p.w. św. Antoniego z Padwy. Pod koniec XX w. we wsi funkcjonował Uczniowski Klub Sportowy "Start", którego członkami honorowymi byli: Jan Paweł II, prezydent MKOL - Juan Antonio Samaranch, prezydent RP - Lech Wałęsa oraz Józef Glemp.


Ludzie związani z miejscowością:

Przed II wojną światową w tutejszej szkole uczył Otton Nowoczyn, który w 1926 r. założył Ochotniczą Straż Pożarną. Wśród zasłużonych dla wsi znajdują się również księża: Franciszek Krajewski, Stefan Schwabe i Stanisław Słupski. Na kartach historii wsi zapisały się działaczki z Koła Gospodyń Wiejskich: Adela Reszka, Oleniacz, Gałdecka, Szczawińska, Stefańska, Witkowska, Raczkowska, Olkowska oraz Borkowska. W XX w. sołtysami we wsi byli: Jan Olkowski, Antoni Żuchowski, Józef Wyrostek, Leokadia Anzel, Jan Sosnowski. Obecnie (2013r.) sołtysem jest Zenon Milewski.



Bibliografia:

Grabowski Stanisław,Z dziejów Kurzętnika i okolic, Warszawa 1995, 171 ss.

Grabowski Stanisław,Z dziejów Kurzętnika i okolic, Warszawa 2008, 287 ss.

Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, pod red. Bronisława Chlebowskiego, Filipa Sulimierskiego, Władysława Walewskiego, t. XII, Warszawa 1891, 960 ss.



Zobacz też

http://www.kurzetnik.pl


Kinlis (dyskusja) 14:35, 21 wrz 2013 (CEST)