Zatyki (gmina Gołdap): Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja zweryfikowana][wersja zweryfikowana]
m (Arom przeniósł stronę Zatyki (gm. Gołdap) na Zatyki (gmina Gołdap), bez pozostawienia przekierowania pod starym tytułem)
Linia 31: Linia 31:
 
''' Zatyki ''' (niem. ''Satticken'') – [[wieś sołecka]] położona w [[województwo warmińsko-mazurskie|województwie warmińsko-mazurskim]], w [[powiat gołdapski|powiecie gołdapskim]], w [[gmina Gołdap|gminie Gołdap]]. W latach 1975-1998 miejscowość należała [[podział administracyjny|administracyjnie]] do [[województwo olsztyńskie|województwa olsztyńskiego]]. W latach 1999-2001 wieś wchodziła w skład [[powiat olecko-gołdapski|powiatu olecko-gołdapskiego]].
 
''' Zatyki ''' (niem. ''Satticken'') – [[wieś sołecka]] położona w [[województwo warmińsko-mazurskie|województwie warmińsko-mazurskim]], w [[powiat gołdapski|powiecie gołdapskim]], w [[gmina Gołdap|gminie Gołdap]]. W latach 1975-1998 miejscowość należała [[podział administracyjny|administracyjnie]] do [[województwo olsztyńskie|województwa olsztyńskiego]]. W latach 1999-2001 wieś wchodziła w skład [[powiat olecko-gołdapski|powiatu olecko-gołdapskiego]].
  
Miejscowość w 2010 roku liczyła 66 mieszkańców. W skład sołectwa wchodzą wsie Zatyki i [[Wilkasy (gm. Gołdap)|Wilkasy]]. Obecnie funkcję sołtysa sprawuje [[Bogdan Gadaszewski]]<ref>http://bip.goldap.pl/pl/369/0/solectwa.html</ref>.
+
Miejscowość w 2010 roku liczyła 66 mieszkańców. W skład sołectwa wchodzą wsie Zatyki i [[Wilkasy (gmina Gołdap)|Wilkasy]]. Obecnie funkcję sołtysa sprawuje [[Bogdan Gadaszewski]]<ref>http://bip.goldap.pl/pl/369/0/solectwa.html</ref>.
  
 
<br/>
 
<br/>
Linia 41: Linia 41:
  
 
== Dzieje miejscowości ==
 
== Dzieje miejscowości ==
Wieś powstała w ramach kolonizacji północno-wschodnich terenów [[Prusy Książęce|Prus Książęcych]]. W 1564 roku książę [[Albrecht Hohenzollern]] nadał Rufusowi von Krachtowi 60 łanów lasu na [[prawo lenne|prawie lennym]], a Kracht zobowiązał się do jednej służby zbrojnej. Po śmierci Rufusa w 1570 roku książę [[Albrecht Fryderyk Hohenzollern]] nadał je podkomorzemu Janowi von Wittmansdorfowi. Bracia Rufusa nie pogodzili się z tą decyzją i na początku lat 80. Henryk von Kracht zdołał je odzyskać. Po jego śmierci dobra powróciły w ręce księcia. Już około 1569 roku na obszarze tego nadania powstały dwie wsie: Zatyki i [[Dzięgiele]], zasiedlone prawdopodobnie przez chłopów przybyłych z wsi [[Zatyki (gm. Olecko)|Zatyki]] i [[Dzięgiele Oleckie]] w starostwie oleckim. W 1582 roku spośród 30 łanów dwadzieścia wciąż jeszcze nie było zasiedlonych. Na początku XVII wieku była to wieś szlachecka. Zatyki należały do [[parafia ewangelicka w Górnem|parafii ewangelickiej w Górnem]].
+
Wieś powstała w ramach kolonizacji północno-wschodnich terenów [[Prusy Książęce|Prus Książęcych]]. W 1564 roku książę [[Albrecht Hohenzollern]] nadał Rufusowi von Krachtowi 60 łanów lasu na [[prawo lenne|prawie lennym]], a Kracht zobowiązał się do jednej służby zbrojnej. Po śmierci Rufusa w 1570 roku książę [[Albrecht Fryderyk Hohenzollern]] nadał je podkomorzemu Janowi von Wittmansdorfowi. Bracia Rufusa nie pogodzili się z tą decyzją i na początku lat 80. Henryk von Kracht zdołał je odzyskać. Po jego śmierci dobra powróciły w ręce księcia. Już około 1569 roku na obszarze tego nadania powstały dwie wsie: Zatyki i [[Dzięgiele]], zasiedlone prawdopodobnie przez chłopów przybyłych z wsi [[Zatyki (gmina Olecko)|Zatyki]] i [[Dzięgiele Oleckie]] w starostwie oleckim. W 1582 roku spośród 30 łanów dwadzieścia wciąż jeszcze nie było zasiedlonych. Na początku XVII wieku była to wieś szlachecka. Zatyki należały do [[parafia ewangelicka w Górnem|parafii ewangelickiej w Górnem]].
  
  
Linia 74: Linia 74:
 
{{Przypisy}}
 
{{Przypisy}}
 
<references/>
 
<references/>
<br/>
 
 
== Zobacz też ==
 
[[Zatyki (gm. Olecko)|Zatyki]] w powiecie oleckim
 
 
<br/>
 
<br/>
  
 
[[Kategoria: Miejscowość]] [[Kategoria: Powiat gołdapski]] [[Kategoria: Gmina Gołdap]]  [[Kategoria: Wieś sołecka]]
 
[[Kategoria: Miejscowość]] [[Kategoria: Powiat gołdapski]] [[Kategoria: Gmina Gołdap]]  [[Kategoria: Wieś sołecka]]

Wersja z 15:06, 16 lip 2014

Zatyki

Zoo-safari w Zatykach
Zoo-safari w Zatykach
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat gołdapski
Gmina Gołdap
Liczba ludności (2010) 66
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Zatyki
Zatyki
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Zatyki
Zatyki
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}


Zatyki (niem. Satticken) – wieś sołecka położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie gołdapskim, w gminie Gołdap. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa olsztyńskiego. W latach 1999-2001 wieś wchodziła w skład powiatu olecko-gołdapskiego.

Miejscowość w 2010 roku liczyła 66 mieszkańców. W skład sołectwa wchodzą wsie Zatyki i Wilkasy. Obecnie funkcję sołtysa sprawuje Bogdan Gadaszewski[1].


Położenie

Wieś położona jest w północno-wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, na Mazurach Garbatych, 11 km na południe od Gołdapi, na zachód od drogi krajowej nr 65. Pagórek przy wsi nazywany jest Młyńską Górą.


Dzieje miejscowości

Wieś powstała w ramach kolonizacji północno-wschodnich terenów Prus Książęcych. W 1564 roku książę Albrecht Hohenzollern nadał Rufusowi von Krachtowi 60 łanów lasu na prawie lennym, a Kracht zobowiązał się do jednej służby zbrojnej. Po śmierci Rufusa w 1570 roku książę Albrecht Fryderyk Hohenzollern nadał je podkomorzemu Janowi von Wittmansdorfowi. Bracia Rufusa nie pogodzili się z tą decyzją i na początku lat 80. Henryk von Kracht zdołał je odzyskać. Po jego śmierci dobra powróciły w ręce księcia. Już około 1569 roku na obszarze tego nadania powstały dwie wsie: Zatyki i Dzięgiele, zasiedlone prawdopodobnie przez chłopów przybyłych z wsi Zatyki i Dzięgiele Oleckie w starostwie oleckim. W 1582 roku spośród 30 łanów dwadzieścia wciąż jeszcze nie było zasiedlonych. Na początku XVII wieku była to wieś szlachecka. Zatyki należały do parafii ewangelickiej w Górnem.


Liczba mieszkańców

1857 - 218 osób

1933 - 187 osób

1939 - 166 osób


Turystyka

Zoo-safari w Zatykach - gospodarstwo Mirosława Rudziewicza, w którym znajduje się ponad 2 tysiące zwierząt, m.in. jelenie europejskie, dziki, muflony, koniki polskie, tarpany.

Zabytki

  • Zespół budynków szkolnych z początku XX wieku: szkoła i budynek gospodarczy
  • Cmentarz ewangelicki z drugiej połowy XIX wieku


Bibliografia

  1. Białuński Grzegorz, Kolonizacja "Wielkiej Puszczy" (do 1568 roku) - starostwa piskie, ełckie, straduńskie, zelkowskie i węgoborskie (węgorzewskie), Olsztyn 2002.
  2. Gołdap. Z dziejów miasta i powiatu, red. Andrzej Wakar i in., Olsztyn 1971.
  3. Statistisch-Topographisches Adreß-Handbuch von Ostpreussen, Commission bei Wilhelm Koch, Königsberg 1857.
  4. Gminna ewidencja zabytków [data dostępu: 12.11.2013]
  5. Bank Danych Lokalnych GUS [data dostępu: 12.11.2013]
  6. Vervaltugsgeschichte [data dostępu: 12.11.2013]
  7. Zoo-safari w Zatykach [data dostępu: 12.11.2013]


Przypisy