Bartosze: Różnice pomiędzy wersjami
[wersja zweryfikowana] | [wersja zweryfikowana] |
Linia 30: | Linia 30: | ||
|www = | |www = | ||
}}<br/> | }}<br/> | ||
− | '''Bartosze''' (niem. ''Bartossen'') – wieś sołecka w Polsce położona w [[Województwo warmińsko-mazurskie|województwie warmińsko-mazurskim]], w [[Powiat ełcki|powiecie ełckim]], w [[Ełk (gmina wiejska)|gminie Ełk]]. W latach | + | '''Bartosze''' (niem. ''Bartossen'') – wieś sołecka w Polsce położona w [[Województwo warmińsko-mazurskie|województwie warmińsko-mazurskim]], w [[Powiat ełcki|powiecie ełckim]], w [[Ełk (gmina wiejska)|gminie Ełk]]. W latach 1975–1998 miejscowość [[Podział administracyjny|administracyjnie]] należała do [[Województwo suwalskie|województwa suwalskiego]]. Wieś liczy 221 mieszkańców. Obecnie funkcję sołtysa sprawuje [[Beata Kołota]]<ref>[http://elk-ug.bip.eur.pl/ Urząd miasta Ełk] [28.08.2013]</ref>. |
<br/><br/> | <br/><br/> | ||
Wersja z 14:32, 22 lip 2014
Bartosze | |
| |
![]() Stacja kolejowa w Bartoszach Wikipedia [05.06.2014]
| |
Rodzaj miejscowości | wieś sołecka |
Państwo | ![]() |
Województwo | warmińsko-mazurskie |
Powiat | ełcki |
Gmina | Ełk |
Liczba ludności (2009) | 221 |
Strefa numeracyjna | (+48) 87 |
Kod pocztowy | 19-300 |
Tablice rejestracyjne | NEL |
![]() {{#invoke:Koordynaty|szablon}} |
Bartosze (niem. Bartossen) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie ełckim, w gminie Ełk. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa suwalskiego. Wieś liczy 221 mieszkańców. Obecnie funkcję sołtysa sprawuje Beata Kołota[1].
Spis treści
[ukryj]Położenie
Wieś położona jest w odległości 3 km od Ełku. Bartosze sąsiadują z rezerwatem przyrody - ostoją bobrów europejskich.
Dzieje miejscowości
Miejscowość powstała prawdopodobnie przed wybuchem wojny trzynastoletniej. W 1472 roku prokurator Walter von Kökeritz nadał prawo do ziemi Jurkowi, synowi Bartosza, i jego braciom oraz Piotrowi, bratu wspomnianego Bartosza. Dobra nazwano Bartoszami. Obejmowały 30 łanów na prawie magdeburskim. Aktualnie wieś jest siedzibą sołectwa.
Zabytki
W Bartoszach znajduje się największy cmentarz wojenny na Warmii i Mazurach, tzw. Mazurska Golgota. Pochowano na nim 13000 żołnierzy. Pierwotnie w tym miejscu istniał cmentarz żołnierzy rosyjskich i niemieckich z okresu I wojny światowej. Przekazanie otaczającego go terenu przez gminę Ełk Bartoszom umożliwiło powiększenie nekropolii o kwatery niemieckich żołnierzy walczących w II wojnie światowej.
Bibliografia
- Białuński Grzegorz, Kolonizacja „Wielkiej Puszczy” (do 1568 roku) – starostwa piskie, ełckie, straduńskie, zelkowskie i węgoborskie (węgorzewskie), Olsztyn 2002.
- Kawecki Jan, Roman Bolesław, Ełk. Z dziejów miasta i powiatu, Olsztyn 1970.
- Danych Lokalnych GUS [24.07.2013]
- Ełcki portal informacyjny [24.07.2013]
- Olsztyńska Strona Rowerowa [24.07.2013]
- Polska Niezwykła [24.07.2013]
- Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa [24.07.2013]
Przypisy
- Skocz do góry ↑ Urząd miasta Ełk [28.08.2013]