Wawrzyny: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
(Dzieje miejscowości)
Linia 38: Linia 38:
  
 
== Dzieje miejscowości ==
 
== Dzieje miejscowości ==
Brak jest informacji o okolicznościach i dacie powstania wsi. Po II wojnie światowej Wawrzyny stały się siedzibą sołectwa, w skład którego wchodziły wsie [[Gile]], [[Tromity]] i [[Witki]], osada [[Sędławki]] oraz przysiółki: [[Ceglarki]], [[Dąbrówko]], [[Karolewko]] i [[Okopa]]. Przy wsi funkcjonowały państwowe gospodarstwa rolne: PGR Czerwona Góra, PGR Kinkajmy, PGR Lisówka i PGR Sędławki. W 1978 roku we wsi było 18 indywidualnych gospodarstw rolnych o łącznej powierzchni 154 ha. W 1983 roku był to przysiółek o rozproszonej zabudowie z elektrycznym oświetleniem ulic i zaledwie pięcioma budynkami mieszkalnymi. Działał tu prywatny zakład remontowo-budowlany. Wawrzyny liczyły wówczas 36 mieszkańców.
+
Brak jest informacji o okolicznościach i dacie powstania wsi. Po II wojnie światowej Wawrzyny stały się siedzibą sołectwa, w skład którego wchodziły wsie [[Gile]], [[Tromity]] i [[Witki]], osada [[Sędławki]] oraz przysiółki: [[Ceglarki]], Dąbrówko, Karolewko i [[Okopa]]. Przy wsi funkcjonowały [[Państwowe Gospodarstwa Rolne (PGR)|państwowe gospodarstwa rolne]]: PGR Czerwona Góra, PGR Kinkajmy, PGR Lisówka i PGR Sędławki. W 1978 roku we wsi było 18 indywidualnych gospodarstw rolnych o łącznej powierzchni 154 ha. W 1983 roku był to przysiółek o rozproszonej zabudowie z elektrycznym oświetleniem ulic i zaledwie pięcioma budynkami mieszkalnymi. Działał tu prywatny zakład remontowo-budowlany. Wawrzyny liczyły wówczas 36 mieszkańców.
 
{{Przypisy}}
 
{{Przypisy}}
 
<references/>
 
<references/>
 +
 
== Bibliografia ==
 
== Bibliografia ==
 
''Bartoszyce. Z dziejów miasta i okolic'', red. Andrzej Wakar, Olsztyn 1987.<br/>
 
''Bartoszyce. Z dziejów miasta i okolic'', red. Andrzej Wakar, Olsztyn 1987.<br/>

Wersja z 13:36, 12 sty 2015

Wawrzyny

Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat bartoszycki
Gmina Bartoszyce
Sołectwo Połęcze
Liczba ludności (2010) 40[1]
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Wawrzyny
Wawrzyny
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Wawrzyny
Wawrzyny
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}

Wawrzyny (niem. Laurienen) – wieś niesołecka położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie bartoszyckim, w gminie Bartoszyce. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa olsztyńskiego.

Miejscowość w 2010 roku liczyła 40 mieszkańców (łącznie z Dębówkiem i Karolewką). Wieś wchodzi w skład sołectwa Połęcze, w którym funkcję sołtysa sprawuje obecnie Zofia Bryl[2].

Położenie

Wieś położona jest w północnej części województwa warmińsko-mazurskiego, na Równinie Sępopolskiej, na wschód od Suszycy, 1 km na południowy wschód od Bartoszyc; przylega do przedmieść Bartoszyc (ul. Kętrzyńska).

Dzieje miejscowości

Brak jest informacji o okolicznościach i dacie powstania wsi. Po II wojnie światowej Wawrzyny stały się siedzibą sołectwa, w skład którego wchodziły wsie Gile, Tromity i Witki, osada Sędławki oraz przysiółki: Ceglarki, Dąbrówko, Karolewko i Okopa. Przy wsi funkcjonowały państwowe gospodarstwa rolne: PGR Czerwona Góra, PGR Kinkajmy, PGR Lisówka i PGR Sędławki. W 1978 roku we wsi było 18 indywidualnych gospodarstw rolnych o łącznej powierzchni 154 ha. W 1983 roku był to przysiółek o rozproszonej zabudowie z elektrycznym oświetleniem ulic i zaledwie pięcioma budynkami mieszkalnymi. Działał tu prywatny zakład remontowo-budowlany. Wawrzyny liczyły wówczas 36 mieszkańców.

Przypisy

  1. Łączna liczb mieszkańców wsi: Wawrzyny, Dębówko i Karolewka.
  2. gmina-bartoszyce.pl [05.03.2014]


Bibliografia

Bartoszyce. Z dziejów miasta i okolic, red. Andrzej Wakar, Olsztyn 1987.
Statistisch-Topographisches Adreß-Handbuch von Ostpreussen, Commission bei Wilhelm Koch, Königsberg 1857.
Studium uwarunkowań i zagospodarowania przestrzennego gminy Bartoszyce [05.03.2014]
Bank Danych Lokalnych GUS [05.03.2014]
Deutsche Verwaltungsgeschichte [05.03.2014]