Mieczysław Goettel: Różnice pomiędzy wersjami
[wersja nieprzejrzana] | [wersja nieprzejrzana] |
(→Życiorys) |
(→Życiorys) |
||
Linia 8: | Linia 8: | ||
<br/> | <br/> | ||
== Życiorys == | == Życiorys == | ||
+ | |||
+ | [[File:dr hab. Mieczysław Goettel.jpg|thumb|dr hab. Mieczysław Goettel]] | ||
<br/> | <br/> |
Wersja z 16:24, 15 lis 2013
Inspektor Policji dr hab. Mieczysław Goettel (ur. 13 września 1946r. w Gdyni)
Komendant-Rektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie (1 X 1990 - 15 IV 1997)
Życiorys
Szkoła i wykształcenie
Mieczysław Goettel urodził się 13 września 1946 r. w Gdyni. Później wraz z rodzicami przeniósł się do Elbląga, gdzie uczęszczał zarówno do szkoły podstawowej, jak i liceum ogólnokształcącego. W 1964 r., po zadaniu egzaminów maturalnych, został zatrudniony w Sądzie Powiatowym w Elblągu, jako pracownik kancelaryjny. Uzyskanie stabilnego miejsca pracy stanowiło jednak w tym wypadku nie tyle początek kariery zawodowej lecz praktyczny wstęp późniejszej edukacji akademickiej. Po dwóch latach pracy zawodowej, w 1966 r. M. Goettel dostał się na Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Studia ukończył w czerwcu 1970 r. broniąc pracę magisterską zatytułowaną „Różnice między wyrokami a postanowieniami w postępowaniu cywilnym.”.
Praca
Mieczysław Goettel niedługo po ukończeniu studiów i uzyskaniu stopnia magistra prawa w listopadzie 1970r. podjął starania o przyjęcie do służby w Milicji Obywatelskiej. Złożył on pismo w tej sprawie adresowane do komendanta wojewódzkiego MO w Gdańsku. Jako miejsce ewentualnego pełnienia służby wskazał Komendę Miasta i Powiatu MO w Elblągu. Jego prośba, po przejściu procedury z tym związanej, zakończyła się przychylną decyzją, w rezultacie czego 16 lutego 1971 r. podjął służbę we wskazanej jednostce, na stanowisku referenta Wydziału Dochodzeniowo- Śledczego. W nowym miejscu pracy szybko znalazł on uznanie w oczach przełożonych, którzy bardzo dobrze oceniali jego kwalifikacje i zaangażowanie, co znajdowało swoje odzwierciedlenie w dotyczących go opiniach służbowych. W kolejnych latach służby M. Goettel był również kilkakrotnie wyróżniany rozkazem komendanta miejskiego i powiatowego w Elblągu. Jako dobrze rokujący funkcjonariusz, szybko bo już w 1972 r., a wiec w dwa lata od rozpoczęcia służby, został on skierowany na dwuletnie zaoczne studium prowadzone przez Wyższą Szkołę Oficerską (dalej WSO) MSW w Szczytnie. Ukończył je w czerwcu 1973 r. i został wówczas awansowany na pierwszy stopień oficerski – podporucznika MO.
Pobyt w WSO MSW w Szczytnie, w przypadku M. Goettela, nie ograniczył się do uzyskania niezbędnego przeszkolenia, lecz przekształcił się w znacznie bardzie trwały związek. 11 maja 1973 r. zwrócił się on bowiem do komendanta wojewódzkiego MO w Gdańsku, o przeniesienie do Szczytna, gdzie zaproponowano mu stanowisko wykładowcy. Jego prośba została spełniona w rezultacie czego z dniem 1 lipca 1973 r. został zatrudniony w cyklu VI - Prawa państwowego, cywilnego i dyscyplin pokrewnych. Po pięciu latach - 1 października 1978 r., został awansowany na starszego wykładowcę.
M. Goettel bardzo szybko odnalazł się w nowych akademickich realiach pracy. Po związaniu się z WSO MSW w Szczytnie M. Goettel podjął intensywną pracę nad przygotowaniem rozprawy doktorskiej zatytułowanej „Pozbawienie władzy rodzicielskiej”, której promotorem był prof. dr hab. Mirosław Nesterowicz. Obronił ją 24 czerwca 1980 r. przed Radą Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu M. Kopernika w Toruniu, która nadała mu stopień naukowy doktora nauk prawnych. Sukces ten, wówczas w szkolnictwie milicyjnym dość rzadki, zdecydował o awansowaniu go – z dniem 1 lipca 1980 r., na stanowisko adiunkta.
M. Goettel po sfinalizowaniu prac nad swoim doktoratem utrzymał ścisłą współpracę z Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu M. Kopernika w Toruniu oraz nawiązał takową z Instytutem Badania Prawa Sądowego przy Ministerstwie Sprawiedliwości. Swoje zainteresowania naukowo – badawcze koncentrował głównie w obszarze najbliższego mu prawa rodzinnego. Rozszerzył je także o analizę stosunków służbowych w resorcie spraw wewnętrznych. Opublikował z tego zakresu kilkanaście artykułów oraz dwie monografie. Dorobek ten pozwolił mu na wszczęcie przewodu habilitacyjnego, którego podstawą była monografia „Majątek odrębny małżonków”. Kolokwium habilitacyjne odbyło się 15 grudnia 1987 r. przed Radą Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zakończyło się ono pomyślnie bowiem Rada uchwałą zdecydowała o nadaniu M. Goeetlowi stopnia naukowego doktora habilitowanego nauk prawnych w zakresie prawa cywilnego. Uzupełnieniem tego sukcesu było przyznanie M. Goettelowi w 1988 r. nagrody w XXXI Ogólnopolskim Konkursie „Państwa i Prawa” na najlepsze prace habilitacyjne i doktorskie.
Uzyskanie przez M. Goettela statusu samodzielnego pracownika naukowego przyniosło mu awans w WSO MSW na stanowisko docenta – z dniem 1 marca 1989 r. Bardziej znaczące zmiany jego pozycji na uczelni, związane były jednak z procesem jej reorganizacji, jaki miał miejsce w latach 1989-1990. W pierwszym etapie WSO MSW utraciła samodzielność, bowiem z dniem 1 października 1989 r. została włączona w skład Akademii Spraw Wewnętrznych, jako jej zamiejscowy Wydział Porządku Publicznego. W nowej strukturze M. Goetell został mianowany kierownikiem Katedry Prewencji i Ruchu Drogowego. Bardziej znaczące zmiany miały jednak miejsce rok później. W związku z przebudową całego resortu spraw wewnętrznych i przekształceniem Milicji Obywatelskiej w Policję, pilną koniecznością stała się nowa organizacja resortowego szkolnictwa oraz terytorialne umiejscowienie jego wiodącej placówki o statusie uczelni wyższej. Aspirowało do tej roli kilka ośrodków, ostatecznie wybór padł na Szczytno. Zdecydował o tym imiennie ówczesny minister spraw wewnętrznych dr Krzysztof Kozłowski, który decyzją z 15 września 1990 r. wyznaczył M. Goettla na stanowisko komendanta Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie – z dniem 1 października 1990 r., powierzając mu jednocześnie zadanie zorganizowania tej uczelni. 1 grudnia tego roku minister K. Kozłowski dopełniając te decyzje powołał M. Goettela na stanowisko profesora nadzwyczajnego WSPol.
Bilans dokonań M. Goettla związanych z organizowaniem [Wyższa Szkoła Policji | WSPol]] i jej początkowym funkcjonowaniem – choć niepełny, został przedstawiony w Księdze jubileuszowej wydanej z okazji 5 rocznicy powołania WSPol (Wyższa Szkoła Policji 1990-1995. Księga jubileuszowa z okazji 5 rocznicy powołania. Studia i materiały, pod red. M. Goettela, Szczytno 1995, s. 234). Funkcję komendanta szkoły pełnił on bowiem blisko 7 lat.
25 marca 1997 r. M. Goettel w związku z nabyciem pełnych praw emerytalnych wystąpił do ministra spraw wewnętrznych o przyjęcie rezygnacji ze stanowiska komendanta-rektora WSPol. Jego prośba została spełniona i z dniem 15 kwietnia został zwolniony ze stanowiska komendanta-rektora WSPol, jak i ze służby w Policji.
Działalność naukowa
Przejście M. Goettela w stan spoczynku nie oznaczało zarówno zawieszenia działalności naukowo-dydaktycznej, jak i utraty więzów z WSPol. Podstawowe zatrudnienie znalazł na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku, gdzie kieruje Zakładem Prawa Cywilnego. Był związany ponadto z Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego w Olsztynie oraz innymi uczelniami. Jego doświadczenie i dorobek wykorzystuje też Wyższa Szkoła Policji, gdzie jest zatrudniony, już jako „cywilny” nauczyciel akademicki, będąc jednocześnie członkiem Rady Wydziału Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Administracji.
Bibliografia
- Gazeta Policyjna, tygodnik Komendy Głównej Policji,numery z lat 1990 - 1997;
- Majer P, Kronika Policji, [w:] Przegląd Policyjny, roczniki z lat 1990-1997;
- Siemak Z., Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie (10 X 1990 - ), [w:] 50-lecie oficerskiego szkolnictwa policyjnego w Szczytnie (1954-2004), red. nauk. M. Goettel, A. Misiuk, Szczytno 2004;
- Wyższa Szkoła Policji 1990-1995. Księga jubileuszowa z okazji 5 rocznicy powołania. Studia i materiały, pod red. M. Goettela, Szczytno 1995Tom (dyskusja) 10:43, 18 wrz 2013 (CEST)