Figura Salvatora Mundi w Pajtuńskim Młynie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Linia 7: Linia 7:
 
== Opis ==
 
== Opis ==
 
[[Plik:Paj2.jpg|right|thumb|200px|Słup z figurą Salvatora Mundi w Pajtuńskim Młynie. © Stanisław Kuprjaniuk]]
 
[[Plik:Paj2.jpg|right|thumb|200px|Słup z figurą Salvatora Mundi w Pajtuńskim Młynie. © Stanisław Kuprjaniuk]]
W zagrodzie młyńskiej w Pajtuńskim Młynie znajduje się wyjątkowa, piaskowcowa figura przydrożna, która do niedawna pozbawiona atrybutów głowy i rąk, wzbudzała wątpliwości co do przedstawianej postaci. Przez wiele lat figura była błędnie traktowana jako [[św. Jan Nepomucen]], względnie inna postać święta. Zagadkę wyjaśniono w 2005 r. Okazało się, że w [[Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie]] znajduje się głowa figury z Pajtuńskiego Młyna. W latach 2005-2007 figura została poddana rekonstrukcji, w ramach projektu „[[Ratujemy warmińskie kapliczki]]”. Ostatecznie okazało się, że figura przedstawia [[Chrystus Sędzia|Chrystusa Sędziego]]. Po renowacji umieszczono ją w pierwotnym miejscu, czyli na wysokim słupie z różowego granitu o wysokości 4 m. W dolnej partii jego cokołu zachowała się wykuta inskrypcja: „Ano 1791 Anton Pehtz Josof Gerik Gearbeit” - tłum. z niem.: "Roku 1791 Anton Pehtz i Józef Gerik wykonali" - (dosłownie: wyrobili).  
+
W zagrodzie młyńskiej w Pajtuńskim Młynie znajduje się wyjątkowa, piaskowcowa figura przydrożna, która do niedawna pozbawiona atrybutów głowy i rąk, wzbudzała wątpliwości co do przedstawianej postaci. Przez wiele lat figura była błędnie traktowana jako [[św. Jan Nepomucen]], względnie inna postać święta. Zagadkę wyjaśniono w 2005 r. Okazało się, że w [[Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie]] znajduje się głowa figury z Pajtuńskiego Młyna. W latach 2005-2007 figura została poddana rekonstrukcji, w ramach projektu „[[Ratujemy warmińskie kapliczki]]”. Ostatecznie okazało się, że figura przedstawia [[Chrystus Sędzia|Chrystusa Sędziego]]. Po renowacji umieszczono ją w pierwotnym miejscu, czyli na wysokim słupie z różowego granitu o wysokości 4 m. W dolnej partii jego cokołu zachowała się wykuta inskrypcja: „Ano 1791 Anton Pehtz Josof Gerik Gearbeit” - tłum. z niem.: "Roku 1791 Anton Pehtz i Józef Gerik wykonali" (dosłownie: wyrobili).  
 
<br/>
 
<br/>
 
== Bibliografia ==
 
== Bibliografia ==

Wersja z 15:27, 20 cze 2014

Figura Salvatora Mundi w Pajtuńskim Młynie – figura przydrożna datowana na 1791 r.

Położenie

Figura Salvatora Mundi w Pajtunskim Młynie. © Stanisław Kuprjaniuk

Figura Salvatora Mundi znajdująca się w dawnej zagrodzie młyńskiej w Pajtuńskim Młynie.

Opis

Słup z figurą Salvatora Mundi w Pajtuńskim Młynie. © Stanisław Kuprjaniuk

W zagrodzie młyńskiej w Pajtuńskim Młynie znajduje się wyjątkowa, piaskowcowa figura przydrożna, która do niedawna pozbawiona atrybutów głowy i rąk, wzbudzała wątpliwości co do przedstawianej postaci. Przez wiele lat figura była błędnie traktowana jako św. Jan Nepomucen, względnie inna postać święta. Zagadkę wyjaśniono w 2005 r. Okazało się, że w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie znajduje się głowa figury z Pajtuńskiego Młyna. W latach 2005-2007 figura została poddana rekonstrukcji, w ramach projektu „Ratujemy warmińskie kapliczki”. Ostatecznie okazało się, że figura przedstawia Chrystusa Sędziego. Po renowacji umieszczono ją w pierwotnym miejscu, czyli na wysokim słupie z różowego granitu o wysokości 4 m. W dolnej partii jego cokołu zachowała się wykuta inskrypcja: „Ano 1791 Anton Pehtz Josof Gerik Gearbeit” - tłum. z niem.: "Roku 1791 Anton Pehtz i Józef Gerik wykonali" – (dosłownie: wyrobili).

Bibliografia

Hochleitner Janusz, Kapliczki Warmii południowej. Przydrożne obiekty kultu jako element ludowego systemu komunikacji, Olsztyn 2004.
Kuprjaniuk Stanisław, Mała architektura sakralna na Warmii do 1945 roku ze szczególnym uwzględnieniem kapliczek, w druku.
Lewandowska Izabela, Tajemnicza figura z Pajtuńskiego Młyna, „Siedlisko. Dziedzictwo kulturowe i tożsamość społeczności na Ziemiach Zachodnich i Połnocnych”, 2008, nr 5.

Linki zewnętrzne

Kapliczki Warmii [20.12.2013]