Jezioro Marksoby: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja zweryfikowana]
m (Zastępowanie tekstu - "Kategoria:Jeziora i rzeki" na " ")
 
(Nie pokazano 5 wersji utworzonych przez 5 użytkowników)
Linia 3: Linia 3:
 
  |inne nazwy        = zamiennie: Jezioro Marksewo
 
  |inne nazwy        = zamiennie: Jezioro Marksewo
 
  |grafika            = Marksoby_brzeg.jpg
 
  |grafika            = Marksoby_brzeg.jpg
  |podpis grafiki    =  Widok z brzegu [''żródło:wawrzyn.pl'']
+
  |podpis grafiki    =  Widok z brzegu.<br>Źródło: [http://www.wawrzyn.pl/jerutki15/index.php?option=com_morfeoshow&task=view&gallery=3 wawrzyn.pl]
 
  |powierzchnia      = 154.60ha
 
  |powierzchnia      = 154.60ha
 
  |wymiary            = 4000.0m / 550.0m
 
  |wymiary            = 4000.0m / 550.0m
Linia 17: Linia 17:
 
  |podpis mapki jeziora = 53°37′51″N 21°08′14″E
 
  |podpis mapki jeziora = 53°37′51″N 21°08′14″E
 
}}
 
}}
 +
'''Jezioro Marksoby''' – jezioro w [[Województwo warmińsko-mazurskie|województwie warmińsko-mazurskim]], w [[powiat szczycieński|powiecie szczycieńskim]], w [[Szczytno (gmina wiejska)|gminie Szczytno]], leżące na terenie [[Pojezierze Mrągowskie|Pojezierza Mrągowskiego]]. Wschodni brzeg jeziora stanowi granicę z [[Świętajno (gmina wiejska, powiat szczycieński)|gminą Świętajno]].
 +
W różnych publikacjach i na mapach topograficznych jezioro to występuje pod nazwą Marksewo, identyczną z nazwą wsi [[Marksewo]] leżącej nad jego północnym brzegiem, a dawniej mającej tą samą nazwę co jezioro. Obie nazwy są używane zamiennie.
 +
<br/><br/>
 +
== Ukształtowanie ==
 +
Jest to wąskie i mocno wydłużone jezioro położone w kierunku północno-południowym. Mniej więcej w 1/3 długości jezioro przewęża się jeszcze bardziej przez charakterystyczny cypel. Powstaje tu złudzenie wzrokowe: patrząc zarówno z północy, jak i z południa, jezioro wydaje się znacznie mniejsze (wygląda, jakby kończyło się na cyplu). Wzdłuż północnego brzegu biegnie droga krajowa nr 58, która prowadzi ze [[Szczytno|Szczytna]] do [[Babięta|Babięt]] i dalej do [[Mrągowo|Mrągowa]].
  
'''Jezioro Marksoby''' - [http://pl.wikipedia.org/wiki/Jezioro jezioro] w [[Województwo Warmińsko-Mazurskie|woj. warmińsko-mazurskim]], w [[powiat szczycieński|powiecie szczycieńskim]], w [[gmina szczytno|gminie Szczytno]], leżące na terenie [[Pojezierze Mrągowskie|Pojezierza Mrągowskiego]]. Wschodni brzeg jeziora stanowi granicę z [[Gmina Świętajno|gminą Świętajno]].<br>
+
Zbiornik jest płytki, o wyrównanym dnie, wschodnich brzegach stromych, pozostałych płaskich, miejscami wyniesionych. Bujna roślinność zanurzona. W okolicy jeziora znajduje się łącznie kilkaset domków letniskowych, a także kilka pól namiotowych. Jezioro objęte jest strefą ciszy.
W różnych publikacjach i na mapach topograficznych jezioro to występuje pod nazwą Marksewo identyczną z nazwą wsi [[Marksewo]] leżącej nad jego północnym brzegiem, a dawniej mającej tą samą nazwę co jezioro. Obie nazwy są używane zamiennie.
 
 
 
== Ukształtowanie ==
 
Jest to wąskie i mocno wydłużone jezioro, położone w kierunku północno-południowym. Mniej-więcej w 1/3 długości jezioro przewęża się jeszcze bardziej przez charakterystyczny [http://pl.wikipedia.org/wiki/P%C3%B3%C5%82wysep cypel]. Powstaje tu złudzenie wzrokowe i patrząc zarówno z północy, jak i z południa, jezioro wydaje się znacznie mniejsze (wygląda, jakby kończyło się na tymże cyplu). Wzdłuż północnego brzegu biegnie droga krajowa nr 58, która prowadzi ze [[Szczytno|Szczytna]] do [[Babięta|Babięt]] i dalej do [[Mrągowo|Mrągowa]].<br>
 
Zbiornik płytki o wyrównanym dnie, wschodnich brzegach stromych, pozostałych płaskich, miejscami wyniesionych. Bujna roślinność zanurzona. W okolicy jeziora znajduje się łącznie kilkaset domków letniskowych, a także kilka pól namiotowych. Jezioro objęte [http://pl.wikipedia.org/wiki/Strefa_ciszy strefą ciszy].
 
  
 
== Przyroda ==
 
== Przyroda ==
Rośliny tworzą łąki podwodne wokół brzegów ([http://pl.wikipedia.org/wiki/Moczarka moczarka], [http://pl.wikipedia.org/wiki/Ramienica ramienice]).
+
Rośliny (moczarka, ramienice) tworzą łąki podwodne wokół brzegów .
Zbiornik jest [http://pl.wikipedia.org/wiki/Typologia_rybacka_jezior#Typ_leszczowy typu leszczowego], a więc można w nim spotkać gatunki ryb takie, jak:  [[leszcz]], [[lin]], [[płoć]], [[ukleja]], [[szczupak]], [[okoń]], [[węgorz]].
+
Jest to zbiornik typu leszczowego, a więc można w nim spotkać takie gatunki ryb, jak:  [[leszcz]], [[lin]], [[płoć]], [[ukleja]], [[szczupak]], [[okoń]], [[węgorz]].
 
Jezioro dosyć czyste.
 
Jezioro dosyć czyste.
  
 
== Połączenia ==
 
== Połączenia ==
Jezioro jest otwarte poprzez cieki: [[Kanał Marksobsk]]i łączy się z [[Jezioro Wałpusz|Jeziorem Wałpusz]]; na południu wypływa rzeczka [[Jerutka]] (Rozoga), która łączy się w końcu z [[Narwia|Narwią]]. W okolicach jeziora spotkać można wiele umocnień z czasów II wojny światowej.
+
Jezioro jest otwarte poprzez [[Kanał Marksobsk]] i łączy się z [[Jezioro Wałpusz|Jeziorem Wałpusz]]; na południu wypływa rzeczka [[rzeka Jerutka|Jerutka]] (Rozoga), która łączy się w końcu z [[rzeka Narew|Narwią]]. W okolicach jeziora spotkać można wiele umocnień z czasów II wojny światowej.
  
== Źródła ==
+
== Bibliografia ==
''1)  Ochrona środowiska w województwie warmińsko‐mazurskim w 2010 r.. Olsztyn: Urząd Statystyczny w Olsztynie, 2011<br>
+
''Ochrona środowiska w województwie warmińsko‐mazurskim w 2010 r.'', Urząd Statystyczny w Olsztynie, Olsztyn 2011.<br/>
''2)  [http://mojemazury.pl/jezioro/342/Marksoby Mojemazury.pl] [22.07.2014]<br>
+
[http://mojemazury.pl/jezioro/342/Marksoby mojemazury.pl] [22.07.2014]<br/>
''3) [http://jezioro.com.pl/jeziora/jezioro.html?id=453 jezioro.com.pl] [22.07.2014]<br>''
+
[http://jezioro.com.pl/jeziora/jezioro.html?id=453 jezioro.com.pl] [22.07.2014]<br/>
''4) [http://pl.wikipedia.org/wiki/Marksoby pl.wikipedia.org] [22.07.2014]<br>
+
[http://pl.wikipedia.org/wiki/Marksoby pl.wikipedia.org] [22.07.2014]<br/>
  
[[Kategoria: Jezioro]] [[Kategoria: zbiornik]] [[Kategoria: kraina tysiąca jezior]] [[Kategoria: marksoby]] [[Kategoria: Marksewo]] [[kategoria: przyroda]]
+
[[Kategoria:Jeziora]] [[Kategoria:Przyroda]] [[Kategoria: Powiat szczycieński]] [[Kategoria: Szczytno (gmina wiejska)]]

Aktualna wersja na dzień 09:50, 29 cze 2015

Jezioro Marksoby

zamiennie: Jezioro Marksewo
Widok z brzegu.Źródło: wawrzyn.plWidok z brzegu.
Źródło: wawrzyn.pl
Powierzchnia 154.60ha
Wymiary 4000.0m / 550.0m
Średnia głębokość 4.5m
Maksymalna głębokość 10.2m
Długość brzegu 9400.0m
Objętość 6957.0 tys. m3
Klasa czystości II
Wysokość n.p.m. 146.0 m.n.p.m.
Wyspy -
53°37′51″N 21°08′14″E53°37′51″N 21°08′14″E

Jezioro Marksoby – jezioro w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie szczycieńskim, w gminie Szczytno, leżące na terenie Pojezierza Mrągowskiego. Wschodni brzeg jeziora stanowi granicę z gminą Świętajno. W różnych publikacjach i na mapach topograficznych jezioro to występuje pod nazwą Marksewo, identyczną z nazwą wsi Marksewo leżącej nad jego północnym brzegiem, a dawniej mającej tą samą nazwę co jezioro. Obie nazwy są używane zamiennie.

Ukształtowanie

Jest to wąskie i mocno wydłużone jezioro położone w kierunku północno-południowym. Mniej więcej w 1/3 długości jezioro przewęża się jeszcze bardziej przez charakterystyczny cypel. Powstaje tu złudzenie wzrokowe: patrząc zarówno z północy, jak i z południa, jezioro wydaje się znacznie mniejsze (wygląda, jakby kończyło się na cyplu). Wzdłuż północnego brzegu biegnie droga krajowa nr 58, która prowadzi ze Szczytna do Babięt i dalej do Mrągowa.

Zbiornik jest płytki, o wyrównanym dnie, wschodnich brzegach stromych, pozostałych płaskich, miejscami wyniesionych. Bujna roślinność zanurzona. W okolicy jeziora znajduje się łącznie kilkaset domków letniskowych, a także kilka pól namiotowych. Jezioro objęte jest strefą ciszy.

Przyroda

Rośliny (moczarka, ramienice) tworzą łąki podwodne wokół brzegów . Jest to zbiornik typu leszczowego, a więc można w nim spotkać takie gatunki ryb, jak: leszcz, lin, płoć, ukleja, szczupak, okoń, węgorz. Jezioro dosyć czyste.

Połączenia

Jezioro jest otwarte poprzez Kanał Marksobsk i łączy się z Jeziorem Wałpusz; na południu wypływa rzeczka Jerutka (Rozoga), która łączy się w końcu z Narwią. W okolicach jeziora spotkać można wiele umocnień z czasów II wojny światowej.

Bibliografia

Ochrona środowiska w województwie warmińsko‐mazurskim w 2010 r., Urząd Statystyczny w Olsztynie, Olsztyn 2011.
mojemazury.pl [22.07.2014]
jezioro.com.pl [22.07.2014]
pl.wikipedia.org [22.07.2014]