Wywłócznik skrętoległy: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja zweryfikowana]
(Utworzono nową stronę "{{Roślina infobox |Nazwa rośliny = Wywłócznik skrętoległy |Nazwa łacińska = Myriophyllum alterniflorum |Pusta linia = DC. Fl. Franç.<br/> |grafika = |podp...")
 
 
(Nie pokazano 4 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
 
{{Roślina infobox
 
{{Roślina infobox
 
  |Nazwa rośliny = Wywłócznik skrętoległy
 
  |Nazwa rośliny = Wywłócznik skrętoległy
  |Nazwa łacińska = Myriophyllum alterniflorum  
+
  |Nazwa łacińska = Myriophyllum alterniflorum
|Pusta linia = DC.
+
|L = DC. Fl. Franç.
Fl. Franç.<br/>
+
|Pusta linia = <br/>
  |grafika =  
+
  |grafika = myrio.jpg
  |podpis grafiki =  
+
  |podpis grafiki = Fot. Ruppia2000. Źródło: [http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Fig._06_Myriophyllum_alternifolium.jpg Commons Wikimedia]
 
  |Systematyka = Systematyka
 
  |Systematyka = Systematyka
 
  |Domena = eukarionty  
 
  |Domena = eukarionty  
Linia 14: Linia 14:
 
  |Rząd = skalnicowce
 
  |Rząd = skalnicowce
 
  |Rodzina = wodnikowate
 
  |Rodzina = wodnikowate
  |Rodzaj = Wywłócznik skrętoległy
+
  |Rodzaj = wywłócznik
  |Gatunek = Wywłócznik skrętoległy
+
  |Gatunek = wywłócznik skrętoległy
 
  |Synonimy = Synonimy
 
  |Synonimy = Synonimy
 
  |Lista synonimów =  
 
  |Lista synonimów =  
 
}}
 
}}
<br/>
 
 
''' Wywłócznik skrętoległy''' ('' Myriophyllumalterniflorum '' DC.Fl. Franç.. ) – gatunek rośliny należący do rodziny wodnikowatych('' Haloragaceae'')rzędu skalnicowców (''Saxifragales'')
 
 
 
  
 +
'''Wywłócznik skrętoległy''' (''Myriophyllum alterniflorum'' DC. Fl. Franç.) – gatunek rośliny należący do rodziny wodnikowatych (''Haloragaceae''), rzędu skalnicowców (''Saxifragales'').
 +
<br/><br/>
 
=== Morfologia ===
 
=== Morfologia ===
Wywłócznik skrętoległy jest to roślina wieloletnia, całkowicie zanurzona (hydrofit), nad wodą wystają tylko kwiatostany. Tworzy rozgałęzioną łodygę, okrągłą w przekroju, nagą, zielona ale mniej lub bardziej czerwonawo nabiegłą, długości do 150 cm. Liście osadzone są w górnej części skrętolegle zwykle po 4 w okółkach, 10-15 cm długości, pierzastosieczne. Kwitnie od czerwca do września. Kwiaty zebrane w kwiatostany typu kłos, w których znajdują się dwa rodzaje kwiatów: żeńskie i męskie. Kłos początkowo na szczycie zwieszony Kwiaty w kłosie w górnej części ułożone skrętolegle. Roślina wiatropylna. Owocem jest kulista rozłupnia o średnicy ok. 2 mm. Nie wytwarza turionów. Rozmnaża się przez pędy pełzające po dnie.  
+
Wywłócznik skrętoległy jest to roślina wieloletnia, całkowicie zanurzona (hydrofit), nad wodą wystają tylko kwiatostany. Tworzy rozgałęzioną łodygę, okrągłą w przekroju, nagą, zieloną, ale mniej lub bardziej czerwonawo nabiegłą, o długości do 150 cm. Liście osadzone są w górnej części skrętolegle zwykle po 4 w okółkach, 10-15 cm długości, pierzastosieczne. Kwitnie od czerwca do września. Kwiaty zebrane w kwiatostany typu kłos, w których znajdują się dwa rodzaje kwiatów: żeńskie i męskie. Kłos początkowo na szczycie zwieszony. Kwiaty w kłosie w górnej części ułożone skrętolegle. Roślina wiatropylna. Owocem jest kulista rozłupnia o średnicy ok. 2 mm. Nie wytwarza turionów. Rozmnaża się przez pędy pełzające po dnie.  
 
<br/>
 
<br/>
 
=== Rozmieszczenie i ekologia ===
 
=== Rozmieszczenie i ekologia ===
Wywłócznik skrętoległy występuje w Europie (głównie zachodniej i północnej), w północnej Afryce oraz w północno-wschodniej Ameryce Północnej. W Polsce występuje na Pojezierzu Pomorskim ,Pojezierzu Włodawskim i pojezierzu Mazurskim. Odnotowany został w [[rezerwat Bagno Nadrowskie |rezerwacie Bagno Nadrowskie]]. Preferuje oligotroficzne akweny o piaszczystym lub kamienistym podłożu (bardzo rzadko spotyka się go w jeziorach mezotroficznych, nigdy nie występuje w eutroficznych. Uważany za gatunek charakterystyczny (obok lobelii jeziornej, poryblinu jeziornego i brzeżycy jednokwiatowej) dla jezior lobeliowych gromadzących unikatową roślinność z udziałem rzadkich gatunków.. Jest przy tym najmniej wymagający spośród wymienionych gatunków, a podczas degradacji jeziora ustępuje jako ostatni. W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla klasy (Cl.) Littorelletea uniflorae, Ass. Myriophyllo-Littorelleteum
+
Wywłócznik skrętoległy występuje w Europie (głównie zachodniej i północnej), w północnej Afryce oraz w północno-wschodniej Ameryce Północnej.
 +
<br/>
 +
W Polsce występuje na Pojezierzu Pomorskim, Pojezierzu Włodawskim i [[Pojezierze Mazurskie|Pojezierzu Mazurskim]]. Odnotowany został w [[rezerwat Bagno Nadrowskie|rezerwacie Bagno Nadrowskie]]. Preferuje oligotroficzne akweny o piaszczystym lub kamienistym podłożu (bardzo rzadko spotyka się go w jeziorach mezotroficznych, nigdy nie występuje w eutroficznych). Uważany za gatunek charakterystyczny (obok lobelii jeziornej, poryblinu jeziornego i brzeżycy jednokwiatowej) dla jezior lobeliowych gromadzących unikatową roślinność z udziałem rzadkich gatunków. Jest przy tym najmniej wymagający spośród wymienionych gatunków, a podczas degradacji jeziora ustępuje jako ostatni. W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla klasy (Cl.) ''Littorelletea uniflorae'', Ass. ''Myriophyllo-Littorelleteum''.
 
<br/>
 
<br/>
 
 
=== Wartość użytkowa ===
 
=== Wartość użytkowa ===
Wywłócznik skrętoległy należy w Polsce do gatunków rzadkich. Umieszczony jest w Polskiej Czerwonej Księdze Roślin w kategorii EN (zagrożony).
+
Wywłócznik skrętoległy należy w Polsce do gatunków rzadkich. Umieszczony jest w ''Polskiej Czerwonej Księdze Roślin'' w kategorii EN (zagrożony).
 
<br/>
 
<br/>
 
=== Ciekawostki ===
 
=== Ciekawostki ===
Wywłóczniki wyróżniają się spośród innych roślin, charakterystycznymi pierzastosiecznymi liśćmi o nitkowatych odcinkach. Najpospolitszym gatunkiem jest wywłócznik kłosowaty (M. spicatum). Wywłócznik skrętoległy wyróżnia się kilkoma cechami od pozostałych gatunków. U wywłócznika skrętoległego liście osadzone są w górnej części skrętolegle - u pozostałych okółkowo. Kłos u wywłócznika skrętoległego początkowo na szczycie zwieszony, u pozostałych zawsze wyprostowany. Kwiaty w kłosie w górnej części ułożone skrętolegle,  a u pozostałych gatunków okółkowo.
+
Wywłóczniki wyróżniają się spośród innych roślin charakterystycznymi pierzastosiecznymi liśćmi o nitkowatych odcinkach. Najpospolitszym gatunkiem jest wywłócznik kłosowaty (M. spicatum). Wywłócznik skrętoległy różni się od pozostałych gatunków kilkoma cechami  – liście osadzone są w górnej części skrętolegle (u pozostałych okółkowo), kłos początkowo na szczycie zwieszony (u pozostałych zawsze wyprostowany) oraz kwiaty w kłosie w górnej części ułożone skrętolegle (u pozostałych gatunków okółkowo).
 
 
 
<br/>
 
<br/>
== Bibliografia ==
+
== Zobacz też ==
 +
[http://pl.wikipedia.org/wiki/Wywłócznik_skrętoległy Wywłóczki skrętoległy, pl.wikipedia.org] [12.12.2014]
 
<br/>
 
<br/>
Matuszkiewicz W. Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych Polski. Wyd. Naukowe PWN, Warszawa, 2006 <br/>
+
[http://www.pnbt.com.pl/?lg=&a=506 pnbt.com.pl] [12.12.2014]
 
<br/>
 
<br/>
Rutkowski L. 2001. Wywłócznik skrętoległy. s. 263-265. W: Polska Czerwona Księga Roślin, Kraków
+
[http://www.eko.org.pl/lkp/n2k/n2k_jeziora_lobeliowe.pdf eko.org.pl] [12.12.2014]
== Linki zewnętrzne ==
 
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wyw%C5%82%C3%B3cznik_skr%C4%99toleg%C5%82y
 
 
<br/>
 
<br/>
http://www.pnbt.com.pl/?lg=&a=506
+
== Bibliografia ==
 +
Matuszkiewicz W., ''Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych Polski'', Warszawa 2006.
 
<br/>
 
<br/>
http://www.eko.org.pl/lkp/n2k/n2k_jeziora_lobeliowe.pdf
+
Rutkowski L., ''Wywłócznik skrętoległy'', [w:] ''Polska Czerwona Księga Roślin'', Kraków 2001, s. 263-265.
 
<br/>
 
<br/>
  
[[Kategoria: Przyroda]] [[Kategoria:Rośliny]] [[Kategoria:Rośliny Warmii i Mazur]] [[Kategoria:Rośliny chronione]]
+
[[Kategoria: Przyroda]] [[Kategoria: Rośliny Warmii i Mazur]]
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
http://www.pnbt.com.pl/?lg=&a=506
 
Wywłócznik skrętoległyMyriophyllumalternifolium
 
Wywłóczniki wyróżniają się spośród innych roślin, charakterystycznymi pierzastosiecznymi liśćmi o nitkowatych odcinkach. Najpospolitszym jest wywłócznik kłosowaty (M. spicatum), natomiast wywłócznik skrętoległy należy do rzadkich. Upodobał sobie oligotroficzne akweny piaszczystym lub kamienistym podłożu (bardzo rzadko spotyka się go w jeziorach mezotroficznych, nigdy nie występuje w eutroficznych). Jest to roślina zanurzona całkowicie, zakorzeniona, nad wodą wystają tylko kwiatostany. Łodyga okrągła w przekroju, naga, zielona ale mniej lub bardziej czerwonawo nabiegła (podobnie jak u w. kłosowatego, w. okółkowy posiada łodygę jasnozieloną). W przeciwieństwie do pozostałych wywłóczników liście osadzone są w górnej części skrętolegle (pozostałe okółkowo). Kwitnie od czerwca do września. Ilość liści w okółku 4. Kłos początkowo na szczycie zwieszony (u pozostałych zawsze wyprostowany). Kwiaty w kłosie w górnej części ułożone skrętolegle (u pozostałych okółkowo).
 
 
 
 
 
http://www.eko.org.pl/lkp/n2k/n2k_jeziora_lobeliowe.pdf
 
JezioralobelioweCzymsąjeziora lobeliowe?Jezioralobeliowesąspecyficznymtypemekosystemówjeziornych,ooligotroficznychwodach,gromadzących unikatową roślinność z udziałem m.in. rzadkich i występujących wyłącznie w takich ekosystemach gatunków:lobeliijeziornej(Lobeliadortmanna),poryblinujezionego(Isoeteslacustris)ibrzeżycyjednokwiatowej(Litorellauniflora).
 

Aktualna wersja na dzień 16:14, 13 mar 2015

Wywłócznik skrętoległy

Myriophyllum alterniflorum
DC. Fl. Franç.
Fot. Ruppia2000. Źródło: Commons Wikimedia
Fot. Ruppia2000. Źródło: Commons Wikimedia
Systematyka
Królestwo rośliny
Podkrólestwo rośliny naczyniowe
Gromada okrytonasienne
Klasa dwuliścienne
Rząd skalnicowce
Rodzina wodnikowate
Rodzaj wywłócznik
Gatunek wywłócznik skrętoległy
Synonimy


Wywłócznik skrętoległy (Myriophyllum alterniflorum DC. Fl. Franç.) – gatunek rośliny należący do rodziny wodnikowatych (Haloragaceae), rzędu skalnicowców (Saxifragales).

Morfologia

Wywłócznik skrętoległy jest to roślina wieloletnia, całkowicie zanurzona (hydrofit), nad wodą wystają tylko kwiatostany. Tworzy rozgałęzioną łodygę, okrągłą w przekroju, nagą, zieloną, ale mniej lub bardziej czerwonawo nabiegłą, o długości do 150 cm. Liście osadzone są w górnej części skrętolegle zwykle po 4 w okółkach, 10-15 cm długości, pierzastosieczne. Kwitnie od czerwca do września. Kwiaty zebrane w kwiatostany typu kłos, w których znajdują się dwa rodzaje kwiatów: żeńskie i męskie. Kłos początkowo na szczycie zwieszony. Kwiaty w kłosie w górnej części ułożone skrętolegle. Roślina wiatropylna. Owocem jest kulista rozłupnia o średnicy ok. 2 mm. Nie wytwarza turionów. Rozmnaża się przez pędy pełzające po dnie.

Rozmieszczenie i ekologia

Wywłócznik skrętoległy występuje w Europie (głównie zachodniej i północnej), w północnej Afryce oraz w północno-wschodniej Ameryce Północnej.
W Polsce występuje na Pojezierzu Pomorskim, Pojezierzu Włodawskim i Pojezierzu Mazurskim. Odnotowany został w rezerwacie Bagno Nadrowskie. Preferuje oligotroficzne akweny o piaszczystym lub kamienistym podłożu (bardzo rzadko spotyka się go w jeziorach mezotroficznych, nigdy nie występuje w eutroficznych). Uważany za gatunek charakterystyczny (obok lobelii jeziornej, poryblinu jeziornego i brzeżycy jednokwiatowej) dla jezior lobeliowych gromadzących unikatową roślinność z udziałem rzadkich gatunków. Jest przy tym najmniej wymagający spośród wymienionych gatunków, a podczas degradacji jeziora ustępuje jako ostatni. W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla klasy (Cl.) Littorelletea uniflorae, Ass. Myriophyllo-Littorelleteum.

Wartość użytkowa

Wywłócznik skrętoległy należy w Polsce do gatunków rzadkich. Umieszczony jest w Polskiej Czerwonej Księdze Roślin w kategorii EN (zagrożony).

Ciekawostki

Wywłóczniki wyróżniają się spośród innych roślin charakterystycznymi pierzastosiecznymi liśćmi o nitkowatych odcinkach. Najpospolitszym gatunkiem jest wywłócznik kłosowaty (M. spicatum). Wywłócznik skrętoległy różni się od pozostałych gatunków kilkoma cechami – liście osadzone są w górnej części skrętolegle (u pozostałych okółkowo), kłos początkowo na szczycie zwieszony (u pozostałych zawsze wyprostowany) oraz kwiaty w kłosie w górnej części ułożone skrętolegle (u pozostałych gatunków okółkowo).

Zobacz też

Wywłóczki skrętoległy, pl.wikipedia.org [12.12.2014]
pnbt.com.pl [12.12.2014]
eko.org.pl [12.12.2014]

Bibliografia

Matuszkiewicz W., Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych Polski, Warszawa 2006.
Rutkowski L., Wywłócznik skrętoległy, [w:] Polska Czerwona Księga Roślin, Kraków 2001, s. 263-265.