Okrągłe: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja zweryfikowana][wersja zweryfikowana]
 
(Nie pokazano 2 wersji utworzonych przez jednego użytkownika)
Linia 29: Linia 29:
 
  |www                  =
 
  |www                  =
 
}}<br/>
 
}}<br/>
'''Okrągłe''' (niem. ''Okrongeln'', w latach 1938-1945 nazwę miejscowości zmieniono na ''Schwansee'') – wieś sołecka położona w [[Województwo warmińsko-mazurskie|województwie warmińsko–mazurskim]], w [[Powiat giżycki|powiecie giżyckim]] w [[Wydminy (gmina wiejska)|gminie Wydminy]]. W latach 1975-1998 miejscowość należała [[Podział administracyjny |administracyjnie]] do [[Województwo suwalskie|województwa suwalskiego]]. Obecnie sołtysem wsi jest [[Mikołaj Opar]]<ref>[http://bip.warmia.mazury.pl/wydminy_gmina_wiejska/2/923/Wykaz_solectw_i_soltysow_-_kadencja_2011-2015/ Wrota Warmii i Mazur] [13.10.2014]</ref>.   
+
'''Okrągłe''' (niem. ''Okrongeln'', w latach 1938–1945 nazwę miejscowości zmieniono na ''Schwansee'') – wieś sołecka położona w [[Województwo warmińsko-mazurskie|województwie warmińsko–mazurskim]], w [[Powiat giżycki|powiecie giżyckim]] w [[Wydminy (gmina wiejska)|gminie Wydminy]]. W latach 1975–1998 miejscowość należała [[Podział administracyjny |administracyjnie]] do [[Województwo suwalskie|województwa suwalskiego]]. Obecnie sołtysem wsi jest [[Mikołaj Opar]]<ref>[http://bip.warmia.mazury.pl/wydminy_gmina_wiejska/2/923/Wykaz_solectw_i_soltysow_-_kadencja_2011-2015/ Wrota Warmii i Mazur] [13.10.2014]</ref>.   
+
<br/><br/>
 +
 
 +
==Położenie==
 +
Wieś leży nad jeziorem [[Jezioro Skomack Mały| Skomack Mały]] w [[Kraina Wielkich Jezior Mazurskich |Krainie Wielkich Jezior Mazurskich]], w odległości ok. 8 km od [[Orzysz |Orzysza]].
 
<br/>
 
<br/>
=== Charakterystyka fizjograficzna ===
 
W [[Powiat giżycki|powiecie giżyckim]], występują gleby bielicowe, powstałe z gliny zwałowej. Są to przeważnie gleby lekkie i średnie. Zajmują znaczne obszary, głównie we wschodniej i północnej części powiatu. Rzadziej można spotkać na tych terenach gleby bielicowe ciężkie, powstałe z gliny zwałowej lub iłu. Obszary tych gleb występują w okolicach Okrągłych. Gleby bielicowe lekkie, średnie i ciężkie zaliczane są najczęściej do III-IV, a czasem do II klasy użytkowej. W okresie rzymskim nastąpił szybki rozwój kultury materialnej i duchowej [[Prusowie|Prusów]]. W rolnictwie stosowali bardziej wydajne uprawy ziemi. Korzystali z pługa. Z rolnictwa w samodzielne zawody wydzieliły się: kupiectwo, kowalstwo, odlewnictwo, złotnictwo. Widoczne są ślady osadnictwa z okresu rzymskiego, najczęściej w postaci grobów. Występują w miejscowości Szczepanki.
 
  
W pobliżu wsi Okrągłe, w miejscowości [[Skomack Mały]], występują ślady osadnictwa z okresu rzymskiego w postaci grobów pochodzących z tego okresu. Ostatnią fazę, ruchów plemion w Europie, w wiekach V i VI określa się mianem wędrówki ludów. Z [[Pojezierze Mazurskie|Pojezierza Mazurskiego]] ludność nie wywędrowała. Dowodzą tego cmentarzyska, użytkowane od okresu rzymskiego przez cały czas trwania wędrówek ludów, między innymi w pobliżu wsi Okrągłe, w [[Skomack Mały|Skomacku Małym]]. W [[epoka żelaza|epoce żelaza]] uległ zmianie obrządek grzebania zmarłych. Zwłoki ich były nadal palone, lecz urny z prochami zmarłych składano wewnątrz jednego kurhanu, w jednym grobie. Wówczas można mówić o powstaniu swego rodzaju grobowców rodzinnych i rodowych, użytkowanych w ciągu wielu lat przy wsi Okrągłe, w [[Skomack Wielki|Skomacku Wielkim]].
+
== Dzieje miejscowości ==
 +
Wieś została założona w 1495 roku przez braci: Jana, Piotra i Macieja na podstawie przywileju lokacyjnego wydanego przez [[Komtur brandenburski|komtura brandenburskiego]]. Nadał on braciom 16 [[Włóka| włók]] na [[Prawo magdeburskie|prawie magdeburskim]]. W zamian wymagano od nich służby wojskowej. Szkoła powstała w 1737 roku. W 1630 roku Okrągłe określano mianem wolnej wsi z 25 gospodarstwami. Podczas najazdu tatarskiego w 1656 roku niemalże wszyscy mieszkańcy wsi zostali wzięci w jasyr. Na dżumę w latach 1709–1710 zmarły 194 osoby.
  
 +
W 1831 roku gospodarzyło we wsi Okrągłe 19 chłopów chełmińskich. Na podstawie spisu z 17 maja 1939 roku miejscowość liczyła 99 mieszkańców i zajmowała obszar 321 ha. Wieś miała zabudowę skupioną. Jak wynika ze spisu z 1970 roku Okrągłe zamieszkiwały 73 osoby w 11 budynkach mieszkalnych. Do miejscowości należało 11 gospodarstw o łącznej powierzchni 124 ha. W pobliżu znajdowało się [[Państwowe Gospodarstwo Rolne]] ([[Skomack Mały]]).
 
<br/>
 
<br/>
=== Dzieje miejscowości ===
 
Wieś została założona w 1495 roku przez braci: Jana, Piotra i Macieja na podstawie przywileju lokacyjnego, wydanego przez [[komtur brandenburski|komtura brandenburskiego]]. Nadał on braciom 16 włók na [[prawo magdeburskie|prawie magdeburskim]]. W zamian wymagano od nich służby wojskowej. Szkoła powstała w 1737 roku. W 1630 roku Okrągłe określano mianem wolnej wsi z 25 gospodarstwami. Podczas najazdu tatarskiego w 1656 roku niemalże wszyscy mieszkańcy wsi zostali wzięci w jasyr. Na dżumę w latach 1709–1710 zmarły 194 osoby.
 
  
<br/>
+
==Religia==
=== Gospodarka ===
+
Wieś znajduje się na terenie [[Parafia greckokatolicka pw. Trójcy Świętej w Giżycku |parafii greckokatolickiej w Giżycku]].  
W 1831 roku gospodarzyło we wsi Okrągłe 19 chłopów chełmińskich. Na podstawie spisu z 17 maja 1939 roku miejscowość liczyła 99 mieszkańców i zajmowała obszar 321 ha. Wieś miała zabudowę skupioną. Jak wynika ze spisu z 1970 roku Okrągłe zamieszkiwały 73 osoby w 11 budynkach mieszkalnych. Do miejscowości należało 11 gospodarstw o łącznej powierzchni 124 ha. W pobliżu znajdowało się państwowe gospodarstwo rolne (Skomack Mały).
 
 
<br/>
 
<br/>
  
===Religia===
+
==Sport==
Wieś znajduje się na terenie [[Parafia greckokatolicka pw. Trójcy Świętej w Giżycku |parafii greckokatolickiej pw. Trójcy Świętej w Giżycku]].  
+
W Okrągłych znajduje się [[Morenowa Stacja Narciarska w Okrągłych |Morenowa Stacja Narciarska]].  
 
<br/>
 
<br/>
  
===Sport===
+
==Turystyka==
W Okrągłych znajduje się [[Morenowa Stacja Narciarska w Okrągłych |Morenowa Stacja Narciarska]] mierząca do 700 metrów.
 
<br/>
 
 
 
===Turystyka===
 
 
Dodatkową atrakcją jest [[Mazurski Zwierzyniec w Okrągłych |Mazurski Zwierzyniec]], w którym znajdują się dzikie zwierzęta.
 
Dodatkową atrakcją jest [[Mazurski Zwierzyniec w Okrągłych |Mazurski Zwierzyniec]], w którym znajdują się dzikie zwierzęta.
 
<br/>
 
<br/>
  
=== Bibliografia ===
+
== Bibliografia ==
 
 
 
''Okrągłe'', w: ''Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich'', t. 7, red. F. Sulimierski, Warszawa 1886.<br/>
 
''Okrągłe'', w: ''Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich'', t. 7, red. F. Sulimierski, Warszawa 1886.<br/>
 +
Michniewska-Szczepkowska Barbara, Szczepkowski Bohdan, ''Województwo olsztyńskie, środowisko geograficzne tekst i mapy krajoznawcze'', Olsztyn 1969.<br/>
 +
Panfil Jan, ''Pojezierze Mazurskie'', Warszawa 1968.<br/>
 
Wakar Andrzej, Willan Tadeusz, ''Giżycko, z dziejów miasta i powiatu'', Olsztyn 1996.<br/>
 
Wakar Andrzej, Willan Tadeusz, ''Giżycko, z dziejów miasta i powiatu'', Olsztyn 1996.<br/>
Panfil Jan, ''Pojezierze Mazurskie'', Warszawa 1968.<br/>
+
[http://stat.gov.pl/bdl/app/samorzad_m.dims/ Bank Danych Lokalnych GUS] [13.10.2014]<br/>
Michniewska-Szczepkowska Barbara, Szczepkowski Bohdan, ''Województwo olsztyńskie, środowisko geograficzne tekst i mapy krajoznawcze'', Olsztyn 1969.<br/>
 
[http://stat.gov.pl/bdl/app/samorzad_m.dims/ Bank Danych Lokalnych GUS] [13.10.2014]
 
 
[http://bip.warmia.mazury.pl/ Wrota Warmii i Mazur] [13.10.2014]
 
[http://bip.warmia.mazury.pl/ Wrota Warmii i Mazur] [13.10.2014]
  

Aktualna wersja na dzień 19:05, 17 sty 2015

Okrągłe

Rodzaj miejscowości wieś sołecka
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat giżycki
Gmina Wydminy
Liczba ludności brak danych[1]
Strefa numeracyjna (+48) 87
Kod pocztowy 11-510
Tablice rejestracyjne NGI
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Okrągłe
Okrągłe
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Okrągłe
Okrągłe
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}


Okrągłe (niem. Okrongeln, w latach 1938–1945 nazwę miejscowości zmieniono na Schwansee) – wieś sołecka położona w województwie warmińsko–mazurskim, w powiecie giżyckim w gminie Wydminy. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa suwalskiego. Obecnie sołtysem wsi jest Mikołaj Opar[2].

Położenie

Wieś leży nad jeziorem Skomack Mały w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, w odległości ok. 8 km od Orzysza.

Dzieje miejscowości

Wieś została założona w 1495 roku przez braci: Jana, Piotra i Macieja na podstawie przywileju lokacyjnego wydanego przez komtura brandenburskiego. Nadał on braciom 16 włók na prawie magdeburskim. W zamian wymagano od nich służby wojskowej. Szkoła powstała w 1737 roku. W 1630 roku Okrągłe określano mianem wolnej wsi z 25 gospodarstwami. Podczas najazdu tatarskiego w 1656 roku niemalże wszyscy mieszkańcy wsi zostali wzięci w jasyr. Na dżumę w latach 1709–1710 zmarły 194 osoby.

W 1831 roku gospodarzyło we wsi Okrągłe 19 chłopów chełmińskich. Na podstawie spisu z 17 maja 1939 roku miejscowość liczyła 99 mieszkańców i zajmowała obszar 321 ha. Wieś miała zabudowę skupioną. Jak wynika ze spisu z 1970 roku Okrągłe zamieszkiwały 73 osoby w 11 budynkach mieszkalnych. Do miejscowości należało 11 gospodarstw o łącznej powierzchni 124 ha. W pobliżu znajdowało się Państwowe Gospodarstwo Rolne (Skomack Mały).

Religia

Wieś znajduje się na terenie parafii greckokatolickiej w Giżycku.

Sport

W Okrągłych znajduje się Morenowa Stacja Narciarska.

Turystyka

Dodatkową atrakcją jest Mazurski Zwierzyniec, w którym znajdują się dzikie zwierzęta.

Bibliografia

Okrągłe, w: Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, t. 7, red. F. Sulimierski, Warszawa 1886.
Michniewska-Szczepkowska Barbara, Szczepkowski Bohdan, Województwo olsztyńskie, środowisko geograficzne tekst i mapy krajoznawcze, Olsztyn 1969.
Panfil Jan, Pojezierze Mazurskie, Warszawa 1968.
Wakar Andrzej, Willan Tadeusz, Giżycko, z dziejów miasta i powiatu, Olsztyn 1996.
Bank Danych Lokalnych GUS [13.10.2014]
Wrota Warmii i Mazur [13.10.2014]

Przypisy

  1. w Banku Danych Lokalnych GUS brak jest informacji na temat liczebności wsi Bank Danych Lokalnych GUS [13.10.2014]
  2. Wrota Warmii i Mazur [13.10.2014]