Smolanka: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja zweryfikowana]
 
(Nie pokazano 5 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 6: Linia 6:
 
  |dopełniacz wsi        =     
 
  |dopełniacz wsi        =     
 
  |zdjęcie              = Smolanka podczas roztopów.jpg  
 
  |zdjęcie              = Smolanka podczas roztopów.jpg  
  |opis zdjęcia          = Smolanka podczas roztopów
+
  |opis zdjęcia          = Smolanka podczas roztopów.<br>Źródło: [http://gazetaolsztynska.pl/10809-0,Zalewana-Smolanka,260364.html? www.gazetaolsztynska.pl]
 
  |rodzaj miejscowości  =
 
  |rodzaj miejscowości  =
 
  |województwo          = warmińsko-mazurskie  
 
  |województwo          = warmińsko-mazurskie  
Linia 29: Linia 29:
 
  |www                  =
 
  |www                  =
 
}}<br/>
 
}}<br/>
''' Smolanka ''' (niem. ''Landskron'') –[wieś sołecka położona w [[województwo warmińsko-mazurskie|województwie warmińsko-mazurskim]], w [[powiat bartoszycki|powiecie bartoszyckim]], w [[Sępopol (gmina miejsko-wiejska)|gminie Sępopol]]. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa olsztyńskiego.
+
''' Smolanka ''' (niem. ''Landskron'') – wieś sołecka położona w [[województwo warmińsko-mazurskie|województwie warmińsko-mazurskim]], w [[powiat bartoszycki|powiecie bartoszyckim]], w [[Sępopol (gmina miejsko-wiejska)|gminie Sępopol]]. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa olsztyńskiego.
 
+
Miejscowość w 2010 roku liczyła 335 mieszkańców. Obecnie funkcję sołtysa sprawuje [[Tomasz Wójcik]]<ref>http://www.sepopol.pl/art,89,solectwa.html</ref>.
Miejscowość w 2010 roku liczyła 335 mieszkańców. Obecnie funkcję sołtysa sprawuje [[Józefa Adamowicz]]<ref>[http://free.of.pl/s/sepopol/jedorg.htm free.of.pl] [05.03.2014]</ref>.
 
 
<br/><br/>
 
<br/><br/>
 
== Położenie ==
 
== Położenie ==
Linia 37: Linia 36:
 
<br/>
 
<br/>
 
== Dzieje miejscowości ==
 
== Dzieje miejscowości ==
Wieś powstała w ramach kolonizacji wschodnich terenów [[Prusy Książęce|Prus Książęcych]]. Przywilej lokacyjny otrzymała w 1617 roku jako wieś czynszowa na [[prawo chełmińskie|prawie chełmińskim]] o powierzchni 80 łanów. Obok wsi z czasem powstał niewielki majątek ziemski, który nie przekraczał 100 ha. Do 1945 roku Smolanka wchodziła w skład [[parafia ewangelicka w Sępopolu|parafii ewangelickiej w Sępopolu]].
+
Wieś powstała w ramach kolonizacji wschodnich terenów [[Prusy Książęce|Prus Książęcych]]. Przywilej lokacyjny otrzymała w 1617 roku jako wieś czynszowa na [[prawo chełmińskie|prawie chełmińskim]] o powierzchni 80 łanów. Z czasem obok wsi powstał niewielki majątek ziemski, który nie przekraczał 100 ha. Do 1945 roku Smolanka wchodziła w skład [[parafia ewangelicka w Sępopolu|parafii ewangelickiej w Sępopolu]].
  
Szkołę we wsi założono w 1733 roku. W 1935 roku uczęszczało do niej 140 uczniów, a zatrudnionych było trzech nauczycieli. Po II wojnie światowej uruchomiono ją ponownie już jesienią 1945 roku – jako pierwszą w powiecie bartoszyckim. Jej organizatorem był [[Zdzisław Radziulewicz]], a po nim od lata 1946 roku – [[Janina Sienkiewicz]]. Długoletnim kierownikiem placówki był [[Witold Kiezik]]. Szkołę zlikwidowano w 1978 roku w ramach reorganizacji sieci szkolnej.  
+
Szkołę we wsi założono w 1733 roku. W 1935 roku uczęszczało do niej 140 uczniów, a zatrudnionych było trzech nauczycieli. Po II wojnie światowej uruchomiono ją ponownie jako pierwszą w powiecie bartoszyckim jesienią 1945 roku. Jej organizatorem był [[Zdzisław Radziulewicz]], a po nim od lata 1946 roku – [[Janina Sienkiewicz]]. Długoletnim kierownikiem placówki był [[Witold Kiezik]]. Szkołę zlikwidowano w 1978 roku w ramach reorganizacji sieci szkolnej.  
  
W 1945 roku Smolanka stała się siedzibą gminy (pierwszym wójtem był [[Kazimierz Żukowski]]), lecz już w roku następnym gminę zlikwidowano, a jej siedzibę przeniesiono do Sępopola. Obok wsi funkcjonowało tu państwowe gospodarstwo rolne. W 1983 roku wieś składała się z 68 budynków mieszkalnych i miała 82 indywidualne gospodarstwa rolne o łącznej powierzchni 455 ha. Znajdowały się tu: klub, świetlica, punkt biblioteczny, sala kinowa na 60 miejsc, sklep wielobranżowy oraz prywatna kuźnia.
+
W 1945 roku Smolanka stała się siedzibą gminy (pierwszym wójtem był [[Kazimierz Żukowski]]), lecz już w roku następnym gminę zlikwidowano, a jej siedzibę przeniesiono do Sępopola. Obok wsi funkcjonowało tu [[Państwowe Gospodarstwa Rolne (PGR)|państwowe gospodarstwo rolne]]. W 1983 roku wieś składała się z 68 budynków mieszkalnych i miała 82 indywidualne gospodarstwa rolne o łącznej powierzchni 455 ha. Znajdowały się tu: klub, świetlica, punkt biblioteczny, sala kinowa na 60 miejsc, sklep wielobranżowy oraz prywatna kuźnia.
  
 
Liczba mieszkańców na przestrzeni lat:
 
Liczba mieszkańców na przestrzeni lat:
Linia 48: Linia 47:
 
*1939 – 722 osoby
 
*1939 – 722 osoby
 
*1983 – 449 osób
 
*1983 – 449 osób
 +
 
== Turystyka ==
 
== Turystyka ==
*Przez wieś przebiegają szlaki rowerowe: "Doliną rzeki Łyny": Sępopol – Smolanka – [[Liski (gmina Sępopol)|Liski]] – Bartoszyce – [[Wiatrowiec]] – Sępopol, oraz szlak "Pogranicza": Sępopol – [[Stopki]] – [[Ostre Bardo]] – [[Szczurkowo]] – [[Park (gm. Sępopol)|Park]] – [[Judyty]] –Liski – Smolanka – Sępopol.
+
Przez wieś przebiegają szlaki rowerowe:  
 +
*"Doliną rzeki Łyny": Sępopol – Smolanka – [[Liski (gmina Sępopol)|Liski]] – Bartoszyce – [[Wiatrowiec]] – Sępopol
 +
*szlak "Pogranicza": Sępopol – [[Stopki]] – [[Ostre Bardo]] – [[Szczurkowo]] – [[Park (gm. Sępopol)|Park]] – [[Judyty]] – Liski – Smolanka – Sępopol
 +
 
 
== Zabytki ==
 
== Zabytki ==
 
*[[dwór w Smolance (nr 39)]] z XIX wieku, murowany, tynkowany, strop i więźba dachowa z drewna, jednokondygnacyjny, dwuspadowy dach
 
*[[dwór w Smolance (nr 39)]] z XIX wieku, murowany, tynkowany, strop i więźba dachowa z drewna, jednokondygnacyjny, dwuspadowy dach
Linia 59: Linia 62:
 
Jackiewicz-Garniec Małgorzata, Garniec Mirosław, ''Pałace i dwory dawnych Prus Wschodnich'', Olsztyn 1999.<br/>
 
Jackiewicz-Garniec Małgorzata, Garniec Mirosław, ''Pałace i dwory dawnych Prus Wschodnich'', Olsztyn 1999.<br/>
 
''Statistisch-Topographisches Adreß-Handbuch von Ostpreussen, Commission bei Wilhelm Koch'', Königsberg 1857.<br/>
 
''Statistisch-Topographisches Adreß-Handbuch von Ostpreussen, Commission bei Wilhelm Koch'', Königsberg 1857.<br/>
[http://bip.warmia.mazury.pl/sepopol_gmina_miejsko_-_wiejska/76/428/Studium_uwarunkowan_i_kierunkow_zagospodarowania_przestrzennego_miasta_i_gminy_Sepopol/| Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Sępopol], Sępopol 2005 [05.03.2014]<br/>
+
[http://bip.warmia.mazury.pl/sepopol_gmina_miejsko_-_wiejska/76/428/Studium_uwarunkowan_i_kierunkow_zagospodarowania_przestrzennego_miasta_i_gminy_Sepopol/ Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Sępopol], Sępopol 2005 [05.03.2014]<br/>
[http://www.stat.gov.pl/bdl/app/samorzad_m.dims| Bank Danych Lokalnych GUS] [05.03.2014]<br/>
+
[http://www.stat.gov.pl/bdl/app/samorzad_m.dims Bank Danych Lokalnych GUS] [05.03.2014]<br/>
[http://www.verwaltungsgeschichte.de/bartenstein.html| Deutsche Verwaltungsgeschichte] [05.03.2014]
+
[http://www.verwaltungsgeschichte.de/bartenstein.html Deutsche Verwaltungsgeschichte] [05.03.2014]
 
<br/>
 
<br/>
 
<br/>
 
<br/>
 
[[Kategoria: Miejscowość]]  [[Kategoria: Powiat bartoszycki]] [[Kategoria: Sępopol (gmina miejsko-wiejska)]] [[Kategoria: Wsie sołeckie]] [[Kategoria: 1601-1700]]
 
[[Kategoria: Miejscowość]]  [[Kategoria: Powiat bartoszycki]] [[Kategoria: Sępopol (gmina miejsko-wiejska)]] [[Kategoria: Wsie sołeckie]] [[Kategoria: 1601-1700]]

Aktualna wersja na dzień 09:56, 7 lip 2016

Smolanka

Smolanka podczas roztopów.Źródło: www.gazetaolsztynska.pl
Smolanka podczas roztopów.
Źródło: www.gazetaolsztynska.pl
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat bartoszycki
Gmina Sępopol
Liczba ludności (2010) 335
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Smolanka
Smolanka
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Smolanka
Smolanka
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}


Smolanka (niem. Landskron) – wieś sołecka położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie bartoszyckim, w gminie Sępopol. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa olsztyńskiego. Miejscowość w 2010 roku liczyła 335 mieszkańców. Obecnie funkcję sołtysa sprawuje Tomasz Wójcik[1].

Położenie

Wieś położona jest w północnej części województwa warmińsko-mazurskiego, na Równinie Sępopolskiej, na zachód od Łyny, przy strumyku Młynówka, 15 km na wschód od Bartoszyc i 3 km na zachód od Sępopola. Las rozciągający się na północny zachód od wsi nazywany jest Smolaneckim Lasem.

Dzieje miejscowości

Wieś powstała w ramach kolonizacji wschodnich terenów Prus Książęcych. Przywilej lokacyjny otrzymała w 1617 roku jako wieś czynszowa na prawie chełmińskim o powierzchni 80 łanów. Z czasem obok wsi powstał niewielki majątek ziemski, który nie przekraczał 100 ha. Do 1945 roku Smolanka wchodziła w skład parafii ewangelickiej w Sępopolu.

Szkołę we wsi założono w 1733 roku. W 1935 roku uczęszczało do niej 140 uczniów, a zatrudnionych było trzech nauczycieli. Po II wojnie światowej uruchomiono ją ponownie jako pierwszą w powiecie bartoszyckim jesienią 1945 roku. Jej organizatorem był Zdzisław Radziulewicz, a po nim od lata 1946 roku – Janina Sienkiewicz. Długoletnim kierownikiem placówki był Witold Kiezik. Szkołę zlikwidowano w 1978 roku w ramach reorganizacji sieci szkolnej.

W 1945 roku Smolanka stała się siedzibą gminy (pierwszym wójtem był Kazimierz Żukowski), lecz już w roku następnym gminę zlikwidowano, a jej siedzibę przeniesiono do Sępopola. Obok wsi funkcjonowało tu państwowe gospodarstwo rolne. W 1983 roku wieś składała się z 68 budynków mieszkalnych i miała 82 indywidualne gospodarstwa rolne o łącznej powierzchni 455 ha. Znajdowały się tu: klub, świetlica, punkt biblioteczny, sala kinowa na 60 miejsc, sklep wielobranżowy oraz prywatna kuźnia.

Liczba mieszkańców na przestrzeni lat:

  • 1857 – 636 osób
  • 1933 – 727 osób
  • 1939 – 722 osoby
  • 1983 – 449 osób

Turystyka

Przez wieś przebiegają szlaki rowerowe:

Zabytki

  • dwór w Smolance (nr 39) z XIX wieku, murowany, tynkowany, strop i więźba dachowa z drewna, jednokondygnacyjny, dwuspadowy dach
  • dwór w Smolance (nr 59) z XIX wieku, murowany, tynkowany, strop i więźba dachowa z drewna, jednokondygnacyjny, dwuspadowy dach

Przypisy

Bibliografia

Bartoszyce. Z dziejów miasta i okolic, red. Andrzej Wakar, Olsztyn 1987.
Jackiewicz-Garniec Małgorzata, Garniec Mirosław, Pałace i dwory dawnych Prus Wschodnich, Olsztyn 1999.
Statistisch-Topographisches Adreß-Handbuch von Ostpreussen, Commission bei Wilhelm Koch, Königsberg 1857.
Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Sępopol, Sępopol 2005 [05.03.2014]
Bank Danych Lokalnych GUS [05.03.2014]
Deutsche Verwaltungsgeschichte [05.03.2014]